Jak Vypadá Kousnutí Od Mravence & Jak Jej Léčit!

Jak Vypadá Kousnutí Od Mravence & Jak Jej Léčit!

Pokud jste někdy viděli řadu mravenců pochodujících po zemi, víte, že to mohou být nepříjemní škůdci. Věděli jste ale, že někteří mravenci mohou skutečně kousat a bodat? Vzhledem k tomu, že existuje více než 12 000 druhů mravenců, je důležité znát potenciální nebezpečí, které mravenčí kousnutí představuje. Pojďme se blíže podívat na mravenčí kousnutí a na to, jak mohou ovlivnit vaše zdraví. 

Jak vypadá kousnutí od mravence?

Mravenčí kousnutí je malé bodné poranění, které vznikne, když drobné čelisti mravence proniknou kůží. V závislosti na druhu mravence může mít kousnutí červený nebo růžový vzhled a je obvykle menší než kousnutí komárem. Oblast kůže kolem kousnutí může být oteklá a citlivá na dotek a v některých případech může svědit nebo být dokonce bolestivá.

Pokud vás kousl mravenec ohnivý, může se navíc kolem místa prvního kousnutí objevit několik malých teček. Reakce na kousnutí mravencem může trvat od několika hodin až po více než den. Zkušenosti každého člověka se štípnutím hmyzem se samozřejmě liší v závislosti na míře jeho citlivosti a také na druhu mravence, o kterého se jedná.

Příznaky

Příznaky mravenčího kousnutí se liší v závislosti na druhu mravence a síle jeho jedu. Obecně však platí, že kousnutí mravenců obvykle způsobuje okamžitou bolest a otok v místě kousnutí. V některých případech se může v okolí místa kousnutí objevit také svědění nebo zarudnutí. Ve velmi vzácných případech může dojít k anafylaktickému šoku v důsledku těžké alergické reakce na kousnutí mravencem. 

Během několika hodin po kousnutí mravencem se pravděpodobně objeví místní otok nebo otok s výsevem svědivých pupínků, které mohou obsahovat čirou tekutinu nebo hnis. Svědění a podráždění v postižené oblasti jsou normální reakce, ale tyto příznaky se mohou zhoršit, pokud se kůže tře pod oblečením nebo škrábe. S postupem času se může objevit také bolest, zarudnutí a narůstající zánět kůže v okolí pokousaného místa. Pokud se kousnutí mravencem adekvátně neléčí, může mít vážné následky na zdraví a pohodu člověka.

V některých případech může nastat alergická reakce.

Alergická reakce na kousnutí nebo bodnutí mravencem nebo jiným hmyzem z řádu blanokřídlých je obvykle mírnější než na žihadlo. Alergické reakce lze rozdělit na čtyři typy: místní reakce, rozsáhlé místní reakce, systémové reakce a anafylaktické reakce. Místní reakce se projevují bolestí, svěděním a zarudnutím v místě kousnutí s možným otokem měkkých tkání o průměru až 5 cm a obvykle odezní do 24 hodin. Rozsáhlé lokální reakce jsou podobné, ale zahrnují vícečetná bodnutí, zduření lymfatických uzlin a někdy tvorbu puchýřů zvaných pomfy, přičemž příznaky trvají až 10 dní. Systémové reakce zahrnují nevolnost, křeče, horečku a vyrážky šířící se mimo místo bodnutí a mohou trvat několik týdnů, zatímco anafylaktické reakce jsou život ohrožující stavy v důsledku těžké alergické reakce a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Léčba

Pokud se u vás po kousnutí mravencem objeví závažné příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože by se mohlo jednat o příznaky závažné alergické reakce nebo infekce. Při mírnějších reakcích, jako je svědění nebo zarudnutí, mohou nepříjemné pocity zmírnit volně prodejné léky, například antihistaminika. Důležité je také očistit místo mýdlem a vodou, aby se zabránilo dalšímu podráždění nebo vzniku infekce. 

Co dělat, když zjistíte, že máte štípanec od mravence

Možná se to v danou chvíli nezdá, ale ve skutečnosti existují věci, které můžete udělat, abyste snížili bolest a svědění, které mravenčí kousnutí provázejí. Pobereme několik kroků, které můžete podniknout, pokud vás kousne mravenec: 

1. Vyčistěte oblast 

Jakmile jste identifikovali typ mravenčího kousnutí, je důležité vyčistit jeho okolí. Tím pomůžete zabránit infekci a zmírníte zánět. Použijte teplou vodu a mýdlo nebo jemný čisticí prostředek, abyste z místa poranění odstranili veškeré nečistoty nebo zbytky. Nedrhněte příliš silně; místo toho místo jen lehce masírujte prsty, dokud všechny nečistoty nezmizí.  

2. Přiložte led a použijte léky 

Pokud je postižené místo oteklé, přikládejte led zabalený v látce nebo ručníku na 15-20 minut podle potřeby v průběhu dne. Zvažte také užívání volně prodejných léků, jako je ibuprofen a paracetamol, které zmírňují bolest a zánět spojený s mravenčími kousnutími. Před vnitřním užitím nebo lokální aplikací na kůži se ujistěte, že dodržujete pokyny pro dávkování uvedené na etiketách všech léků.  

3. Monitorování oblasti

Nakonec je důležité sledovat místo kousnutí mravencem, zda se neobjeví známky infekce. Pokud si všimnete jakéhokoli zarudnutí nebo otoku, který po 24 hodinách nezmizí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Celkově může být kousnutí mravenci bolestivé a nepříjemné, ale při správném ošetření a péči se obvykle vyřeší bez dalších problémů. Až tedy příště spatříte řadu mravenců pochodujících po vaší zahradě, přijměte některá další opatření, abyste se ochránili před možným mravenčím kousnutím.

S čím si lidé nejčastěji pletou kousnutí od mravence

Vzhledem k malé velikosti mravenců jsou jejich kousnutí často zaměňována za kousnutí jiných brouků. Komáři, štěnice a blechy jsou častými viníky chybné identifikace štípanců. Je důležité si uvědomit, že každý typ kousnutí štěnic má své vlastní příznaky a způsoby léčby, proto se před pokusem o samoléčbu ujistěte, že jste štěnici přesně identifikovali.

Závěrem lze říci, že ačkoli kousnutí mravenci může být bolestivé a nepříjemné, při správné léčbě obvykle odezní bez dalších problémů. Znalost správných kroků v případě kousnutí mravencem vám pomůže vyhnout se potenciálnímu zdravotnímu riziku a poskytne úlevu od související bolesti a svědění. Nezapomínejte proto vždy dodržovat zásady bezpečné ochrany před škůdci!

Závěr

Nikdo nechce být pokousán mravencem, ale pokud se to stane, je důležité rozpoznat příznaky, abyste mohli přijmout vhodná opatření k léčbě. Různé druhy mravenců mají různé typy ústních ústrojí, které určují, zda jsou schopni kousnout člověka, či nikoliv – proto se ujistěte, že víte, s jakým druhem škůdce máte co do činění, než se ho pokusíte sami odstranit! Při správné péči a ošetření většina mírných reakcí způsobených kousnutím mravenců rychle odezní – pokud se však objeví závažné příznaky, ujistěte se, že jste okamžitě vyhledali lékařskou pomoc!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend