Jak Na Oteklé Nohy V Těhotenství: 6 Osvědčených Rad!

Jak Na Oteklé Nohy V Těhotenství: 7 Osvědčených Rad! 2023

Pokud jste těhotná, možná se divíte, proč máte najednou tak oteklé nohy a kotníky. Na vině jsou hormony a zúžené cévy. Tlak zvětšené dělohy na cévy způsobuje únik tekutiny do okolních tkání, což vede k otokům. A bohužel se tento problém s růstem dítěte jen zhoršuje. Dítě přijímá nejen velké množství bílkovin, ale také cukrů a tuků – což může otoky ještě zhoršit. Pokud jste tedy těhotná a pozorujete otoky, nezapomeňte pít hodně tekutin a hlídat si jídelníček.

Máte oteklé kotníky a pocit, že vaše tělo zadržuje příliš mnoho vody? V pozdějších fázích těhotenství je to běžný stav, který však může značně znepříjemnit život. Zde je několik způsobů, jak otoky zmírnit a kdy byste měla být ve střehu.

Příčiny

Pokud jste jako většina těhotných žen, můžete mít občasné otoky kotníků, nohou a rukou. To je běžné zejména v horkých letních měsících nebo pokud dlouho stojíte. Otoky během těhotenství se často nazývají otoky a obvykle se jich není třeba obávat.

K otokům dochází, když vaše tělo zadržuje nadbytečnou tekutinu. Může k tomu dojít v důsledku hormonálních změn, které se během těhotenství vyskytují a které způsobují, že se vaše cévy uvolní a umožní většímu úniku tekutiny do tkání. K otokům může přispívat také zvýšená hmotnost vaší rostoucí dělohy, která vyvíjí tlak na žíly v pánvi a nohách.

Ve většině případů otoky odezní samy poté, co porodíte.

Co pomáhá na otelké nohy v těhotenství

Některé metody, které mohou pomoci, jsou zvedání nohou, používání studených obkladů a vyhýbání se dlouhému stání nebo chůzi.Pokud je otok závažný, kontaktujte svého lékaře. Ten vám může předepsat léky nebo doporučit jinou léčbu.Otoky nohou jsou během těhotenství běžným jevem. Existuje několik věcí, které můžete udělat pro snížení otoků.

Mezitím můžete udělat několik věcí, které vám uleví od příznaků:

  • Kdykoli je to možné, zvedněte nohy.
  • Noste pohodlnou, podpůrnou obuv.
  • Vyhněte se dlouhému stání.
  • Pravidelně cvičte. (nejlepší cviky na zadek)
  • Pijte hodně vody a vyhýbejte se kofeinu a alkoholu.
  • V neposlední řadě dbejte na to, abyste pili hodně vody a vyhýbali se soli, abyste zabránili zadržování tekutin.

Pijte hodně tekutin

To vám pomůže vyplavit přebytečnou tekutinu z těla. Vyhněte se kofeinu a alkoholu, protože mohou dehydrataci ještě zhoršit.

Vyhýbejte se soli

Příliš mnoho soli může způsobit, že vaše tělo zadržuje tekutiny. Omezte zpracované potraviny a přidanou sůl v době jídla. Při vaření,používat k dochucení pokrmů bylinky a koření.

Noste podpůrnou obuv

Zvolte si pohodlné boty s nízkými podpatky a dobrou oporou. Vyvarujte se dlouhého stání nebo sezení v jedné poloze.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými radami, měla byste být schopna snížit otoky nohou a užívat si pohodlnější těhotenství.

Jak si pomoci přírodní cestou

Jedním ze způsobů je používání studených obkladů nebo koupelí – střídání teplé a studené vody – které pomohou otoky zmírnit. můžete také zkusit použít bylinky v masážních krémech nebo gelech. patří mezi ně konopný olej, komonice, rutin, arnika, fenykl, lopuch, máta, měsíček nebo sibiřská jedle. krouživá masáž konopným olejem pomůže odplavit nahromaděné tekutiny z podkoží. Jedle sibiřská, komonice lékařská a lopuchový olej pomáhají snižovat otoky. Rutin a arnika podporují cévní systém, posilují žilní stěnu a pomáhají při otocích dolních končetin. Fenykl dokáže z těla odvádět přebytečnou vodu, napomáhá trávení a podporuje schopnost ledvin zpracovat více vody a sodíku. Máta peprná dokáže účinně ulevit od všech typů bolesti a měsíček lékařský zlepšuje krevní oběh a zabraňuje otokům dolních končetin.

Chcete vyzkoušet více typů? Nejlepší Babské Rady Na Otoky!

Pokud se u vás objeví závažný nebo přetrvávající otok, kontaktujte svého lékaře. Mohlo by se jednat o příznak preeklampsie, závažného stavu, který se může vyskytnout během těhotenství. Preeklampsie může vést k vysokému krevnímu tlaku a bílkovině v moči. Pokud se neléčí, může být nebezpečná pro vás i vaše dítě.

Nejlepší je těmto problémům předcházet

Nebezpečí otoků během těhotenství

Otok může být příznakem preeklampsie, závažného onemocnění, které se může vyvinout během těhotenství. Preeklampsie může způsobit vysoký krevní tlak, zadržování tekutin a další problémy. Může být nebezpečná jak pro matku, tak pro dítě, proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte obavy z otoků.Preeklampsii lze obvykle léčit léky, ale v závažných případech může být nutná hospitalizace nebo předčasný porod. Pokud jste těhotná a máte otoky, navštivte svého lékaře, aby vyloučil preeklampsii.

Co byste měli vědět o preeklampsii

Preeklampsie je závažný stav, který se může vyskytnout během těhotenství. Může vést k vysokému krevnímu tlaku a bílkovině v moči. Pokud se neléčí, může být nebezpečná pro vás i vaše dítě. Mezi příznaky preeklampsie patří silné otoky, zejména obličeje a rukou, rozmazané vidění, bolesti hlavy a bolesti v horní části břicha.

Kdy Otoky Brát Vážně

Otok může být varovným příznakem závažnějšího onemocnění, proto je důležité kontaktovat lékaře, pokud se zhoršuje nebo je doprovázen dalšími příznaky. Těhotné ženy trpí krevními sraženinami mnohem častěji než ostatní, proto je důležité si uvědomit jejich příznaky. Ty mohou zahrnovat silnou bolest hlavy, závratě, rozmazané vidění nebo potíže s dýcháním. Otok může také signalizovat hlubokou žilní trombózu neboli krevní sraženinu. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.Vaše zdraví je vždy na prvním místě, proto nepřehlížejte případné varovné signály!

Může se jednat i o zánět žil, či embolii

Otok může být příznakem mnoha příčin, z nichž některé jsou závažnější než jiné. Pokud se u vás otok objeví, určitě se obraťte na svého lékaře a zjistěte, co ho může způsobovat. Otok může být způsoben mnoha příčinami, například zánětem nebo embolií. Pokud je otok doprovázen bolestí, zarudnutím nebo horkem, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože to mohou být příznaky závažnějšího problému.

Často Kladené Otázky

Kdy vám začaly otoky v těhotenství?

Pro mnoho žen je otok jedním z prvních příznaků těhotenství. Obvykle začíná ve druhém trimestru (13.-27. týden), ale může se objevit i dříve. Otoky se mohou vyskytovat po celém těle, nejčastěji však na rukou, nohou a kotnících.

Co způsobuje otoky v těhotenství?

Příčina otoků v těhotenství není zcela objasněna, ale předpokládá se, že souvisí s retencí tekutin. Hormony produkované během těhotenství pomáhají uvolňovat stěny cév, což může vést ke zvýšenému průtoku krve a zadržování tekutin. Mezi další faktory, které mohou přispívat ke vzniku otoků, patří nadváha nebo obezita, dlouhé stání a horké počasí.

Co je dobré na otoky?

Dejte si teplou koupel nebo na postižené místo použijte nahřívací polštářek. To může pomoci snížit zánět a bolest. Před použitím tepla se poraďte se svým lékařem, protože některým ženám v těhotenství se nedoporučuje.

Co na otoky po porodu?

Pokud se po porodu objeví otok, je důležité pít hodně tekutin a pokud možno odpočívat. Můžete také vyzkoušet elevaci a kompresi zabalením postiženého místa do esovitého obvazu. Pokud otok neustupuje nebo je doprovázen bolestí, zarudnutím či horečkou, kontaktujte svého lékaře.

Závěr

Otoky nejsou jen nepříjemné, mohou být také velmi nebezpečné a signalizovat vážnější problém. Každý lékař vám potvrdí, že otoky (nejčastěji dolních a horních končetin a obličeje) nejsou v těhotenství neobvyklé, zejména v posledním trimestru. Zvláště pokud máte rodit koncem léta, zjistíte, že vám mohou dát pořádně zabrat, a budete si přát, aby počasí bylo vlídné a ušetřilo vaše už tak dost vystresované tělo vyčerpávajících tropických teplot.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend