Skryté nebezpečí oxidačního stresu & Jak Ho Snížit!

Skryté nebezpečí oxidačního stresu & Jak Ho Snížit!

Přiznejme si, že většina z nás vede dost stresující život. Jsme neustále v pohybu, žonglujeme s prací, rodinou a společenskými povinnostmi. Není divu, že se mnozí z nás cítí neustále vyčerpaní a vyčerpaní. Mnozí z nás si však neuvědomují, že všechen tento stres se může vážně podepsat na našem zdraví. Jedním ze skrytých nebezpečí stresu je tzv. oxidační stres.

Co to je oxidativní stres?

Oxidační stres je stav, kdy buňky těla nejsou schopny dostatečně opravit poškození způsobené škodlivými molekulami zvanými volné radikály. Volné radikály vznikají v těle přirozeně jako vedlejší produkt metabolismu, ale mohou být také způsobeny vnějšími faktory, jako je znečištění, UV záření a cigaretový kouř. Když se hladina volných radikálů zvýší, mohou způsobit poškození buněk a vést k řadě zdravotních problémů.

Jak vzniká oxidační stres?

K oxidačnímu stresu dochází, když nastane nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla je neutralizovat. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují nespárované elektrony. Tyto molekuly jsou nestabilní a reagují s jinými molekulami ve snaze ukrást jim elektrony, čímž způsobují poškození buněk. Toto poškození může časem vést k řadě zdravotních problémů, včetně rakoviny, srdečních onemocnění, mrtvice a Alzheimerovy choroby 

Jak se tedy můžeme před škodlivými účinky oxidačního stresu chránit? Nejlepším způsobem, jak bojovat proti oxidačnímu stresu, je v první řadě snížit produkci volných radikálů. Toho lze dosáhnout zdravou stravou, pravidelným cvičením, zvládáním hladiny stresu a vyhýbáním se toxinům v životním prostředí 

Co to jsou volné radikály?

Volné radikály jsou molekuly, které obsahují nespárované elektrony. Tyto molekuly jsou nestabilní a reagují s jinými molekulami ve snaze ukrást jim elektrony, čímž poškozují buňky. Toto poškození může časem vést k řadě zdravotních problémů, včetně rakoviny, srdečních onemocnění, mrtvice a Alzheimerovy choroby.

Jak volné radikály poškozují buňky

Volné radikály vznikají přirozeně během metabolismu a také působením UV záření, tabákového kouře, znečištěného ovzduší a dalších toxinů v životním prostředí. Jakmile se tyto vysoce reaktivní molekuly vytvoří, začnou útočit na zdravé buňky ve snaze ukrást jim elektrony. Tento proces poškozuje buněčné membrány, DNA a další důležité buněčné složky 

Poškození DNA může vést k mutacím, které mohou nakonec vyústit v rakovinné nádory. Poškození buněčných složek, jako jsou mitochondriální membrány, může narušit normální funkci buněk a způsobit zánět. Poškození lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) může přispět ke vzniku aterosklerózy – stavu, kdy se na stěnách tepen hromadí plak a vede k infarktu nebo mrtvici 

Snížení tvorby volných radikálů

Naštěstí existuje několik věcí, které můžeme udělat pro snížení rizika onemocnění souvisejících s oxidačním stresem. V první řadě můžeme jíst zdravou stravu bohatou na antioxidanty. Antioxidanty jsou molekuly, které neutralizují volné radikály dříve, než mají šanci napáchat škody. Najdeme je v ovoci, zelenině, ořeších, semenech a celozrnných výrobcích. Mezi dobré zdroje antioxidantů patří borůvky, hořká čokoláda, zelený čaj, kapusta, granátová jablka, losos, špenát a vlašské ořechy.

zdroje

Měli bychom se také snažit pravidelně cvičit – většinu dní v týdnu alespoň 30 minut středně intenzivního cvičení – a zvládat hladinu stresu pomocí relaxačních technik, jako je jóga nebo meditace. A konečně“a to se možná snáze řekne, než udělá“měli bychom se snažit co nejvíce vyhýbat toxinům z prostředí tím, že se budeme držet dál od cigaretového kouře a v případě potřeby používat doma nebo v práci vzduchové filtry.

Rizika oxidačního stresu

Oxidační stres je spojován s řadou závažných onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Předpokládá se, že hraje roli i v procesu stárnutí. Volné radikály vznikají přirozeně během metabolismu a také působením UV záření, tabákového kouře, znečištěného ovzduší a dalších toxinů v životním prostředí.

Jakmile tyto vysoce reaktivní molekuly začínají napadat zdravé buňky a snaží se jim ukrást elektrony. Tento proces poškozuje buněčné membrány, DNA a další důležité buněčné složky. Poškození DNA může vést k mutacím, které mohou nakonec vyústit v rakovinné nádory. Poškození buněčných složek, jako jsou mitochondriální membrány, může narušit normální funkci buněk a způsobit zánět.

Poškození na lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) může přispívat k ateroskleróze, což je stav, při kterém se na stěnách tepen hromadí plak a vede k infarktu nebo mrtvici. Kromě toho se předpokládá, že oxidační stres hraje roli v procesu stárnutí tím, že poškozuje buňky a způsobuje záněty .

Závěr 

K oxidačnímu stresu dochází při nerovnováze mezi produkcí volných radikálů a schopností organismu je neutralizovat. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které reagují s jinými molekulami ve snaze ukrást jim elektrony“, což je proces, který poškozuje buňky a přispívá ke vzniku různých onemocnění, jako je rakovina“, srdeční onemocnění“, mozková mrtvice“ a Alzheimerova choroba. „Bojujte proti oxidačnímu stresu“, jezte zdravou stravu“, pravidelně cvičte“, zvládejte hladinu stresu“ a vyhýbejte se toxinům v životním prostředí“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend