Bolest nohou může mít řadu příčin

Nejčastější Příčiny Bolesti Nohou A Jak Je Vyléčit!

Bolest nohou může být velmi častým jevem, který se alespoň jednou v životě přihodí téměř každému. Někdy může jít o banální příčinu, jako je natažení svalů, ale také o něco závažnějšího, jako je ischemická choroba dolních končetin. Pokud trpíte silnou nebo častou bolestí nohou, je nejlepší se pro jistotu poradit s lékařem. I když si nejste jisti, co je příčinou vaší bolesti, je lepší být v bezpečí, než litovat.

Bolesti nohou mohou mít mnoho různých příčin, ale mezi nejčastější patří:

1. Špatný krevní oběh

To může být způsobeno faktory, jako je kouření, obezita nebo vysoký krevní tlak. Když krev necirkuluje správně, může to vést k bolesti, otokům a pocitu těžkosti v nohou.

2. Únava svalů

Nadměrné používání svalů v nohách může vést k bolesti a křečím. To se často projevuje u běžců nebo lidí, kteří hodně stojí nebo chodí.

3. Bércové vředy

Jedná se o onemocnění, které postihuje holenní kost a je často spojeno s běháním. Může způsobovat bolest podél přední nebo zadní části holenní kosti a obvykle je doprovázena otokem (jednoduché tipy jak snížit otok).

4. Artritida

Artritida je onemocnění, které způsobuje zánět a bolest kloubů. Může postihnout jakýkoli kloub v těle, včetně kloubů nohou.

5. Křečové žíly

Jedná se o žíly, které se zvětšují a kroutí. Často se vyskytují na nohou a mohou způsobovat bolest, otoky a pocit těžkých nohou.

6. Bércové dlahy

Jedná se o onemocnění, které způsobuje bolest podél holenní kosti. Často se vyskytuje u běžců nebo lidí, kteří se věnují nárazovým sportům.

7. Zlomeniny

Zlomenina je zlomení kosti. To může způsobit silnou bolest, otok a modřiny.

8. Zánět Achillovy šlachy

Jedná se o zánět Achillovy šlachy, která vede od paty k lýtkovému svalu. To může způsobit bolest a ztuhlost kotníku a paty.

9. Plantární fasciitida

Jedná se o zánět plantární fascie, což je tkáň, která spojuje patu s prsty. To může způsobit bolest klenby chodidla nebo pat.

10. Metatarsalgie

Jedná se o onemocnění, které způsobuje bolest v plosce nohy. Často je způsobena špatně padnoucí obuví nebo vysokými podpatky.

11. Těhotenství

Nohy jsou jedním z prvních míst, kde se projevují známky těhotenství. Mnoho žen pociťuje bolesti chodidel a kotníků, zejména v pozdějším období těhotenství. Je to způsobeno řadou faktorů, včetně přírůstku hmotnosti, posunu rovnováhy a těžiště a změn hladin hormonů. Některé ženy také pociťují otoky nohou a kotníků v důsledku zadržování vody v těle. To vše může vést k bolesti a nepohodlí. Pokud jste těhotná a pociťujete bolest nohou, určitě se o tom poraďte se svým lékařem. Existuje řada věcí, které vám mohou pomoci zmírnit bolest, například nošení pohodlné obuvi, častý odpočinek a zvedání nohou, pokud je to možné.

12. Růst kostí

Víte, jaké to je, když vás neustále bolí nohy, až z toho nemůžete v noci spát? Bohužel si tím musí projít mnoho dětí. Říká se tomu růstové bolesti a je to způsobeno tím, že kosti v nohách rostou jinak rychle než svaly a další tkáně, které je obklopují

Naštěstí existuje několik věcí, které vám mohou pomoci od bolesti ulevit. Zkuste si nohy masírovat analgetickou mastí a přikládat teplé obklady. Tato opatření by měla přinést úlevu během několika dní

Bolest obvykle netrvá déle než dva týdny a obvykle je nejsilnější ve dnech, kdy dítě mělo hodně fyzické aktivity. Během dne nemusí pociťovat žádnou bolest, ale jakmile si lehne, bolavé nohy se ozvou.

13. Ploché nohy

Pokud máte ploché nohy, znamená to, že se chodidla při stání téměř celá dotýkají země. To může způsobovat řadu problémů, včetně bolesti chodidel a dolních končetin.

Ploché nohy mohou být způsobeny řadou faktorů, včetně genetiky, obezity a těhotenství. K tomuto stavu může přispívat i nošení obuvi, která nepodporuje klenbu chodidla. Pokud máte ploché nohy, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou zmírnit bolest. Patří mezi ně nošení podpůrné obuvi, cvičení, které posiluje svaly kolem chodidla a kotníku, a používání podpěrek klenby nebo ortopedických vložek.

14. Vysoké podpatky

Vysoké podpatky jsou častou příčinou bolesti nohou. Je to proto, že vytvářejí zvýšený tlak na plosky nohou a mohou způsobit řadu problémů, včetně vbočených palců, kladívkových prstů a metatarzalgie. Pokud musíte nosit vysoké podpatky, snažte se omezit dobu, kterou v nich trávíte, a vybírejte si boty, které mají širokou špičku a podporují klenbu chodidla.

15. Neprotahujete si pravidelně nohy

Pokud nohy pravidelně neprotahujete, mohou být napjaté a bolavé. To platí zejména v případě, že nosíte nepohodlnou nebo špatně padnoucí obuv. Snažte se nohy každý den na několik minut protáhnout a nezapomeňte jim dopřát odpočinek od stahující obuvi, kdykoli je to možné.

16. Dlouhé stání

Dlouhé stání může způsobovat bolesti chodidel, nohou a dolní části zad. Důvodem je zvýšený tlak na svaly a klouby v těle. Pokud musíte dlouho stát, snažte se často dělat přestávky a přenášet váhu z jedné nohy na druhou. Pokud je to možné, zvedněte paty na stoličku nebo bednu, abyste se zbavili části

Pokud nohy pravidelně neprotahujete, mohou být napjaté a bolavé. To platí zejména v případě, že nosíte nepohodlnou nebo špatně padnoucí obuv. Snažte se nohy každý den na několik minut protáhnout a nezapomeňte jim dopřát odpočinek od stahující obuvi, kdykoli je to možné.

16.Cukrovka

Diabetes může způsobit řadu problémů s nohama, včetně neuropatie, což je poškození nervů. To může vést k necitlivosti nohou, která může ztížit odhalení zranění. Diabetici jsou také vystaveni zvýšenému riziku vzniku bércových vředů, což jsou otevřené rány, které se mohou zanítit. Pokud máte cukrovku, nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého lékaře a pečovat o svá chodidla tím, že je budete udržovat v čistotě a suchu.

Pociťujete bolest nohou v klidu? Vyzkoušejte tyto tipy pro okamžitou úlevu a léčbu

1. Odpočinek

Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat proti bolesti nohou, je dopřát nohám odpočinek. Pokud jste na ně celý den šlapali, dejte si pauzu a dejte si nohy nahoru. Pomůže to snížit otok a trochu vám to uleví od bolesti.

2. Led

Přikládání ledu na postižené místo může také pomoci snížit otok a bolest. Zabalte ledový obklad do ručníku a přikládejte jej na postižené místo vždy asi na 20 minut. Pro dosažení nejlepších výsledků to provádějte několikrát denně.

3. Komprese

Kompresní obvazy nebo ponožky mohou také pomoci snížit otok a poskytnout nohám oporu. Dbejte na to, abyste je nezavinovali příliš těsně, protože to může způsobit více bolesti.

4. Zvýšení

Zvednutí nohou nad úroveň srdce může také pomoci snížit otoky a bolest. Zkuste si lehnout a položit si nohy na polštář nebo si lehnout na židli s nohama nahoře.

5. Léky proti bolesti

Užívání volně prodejných léků proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, může také pomoci snížit bolest a zánět. Nezapomeňte se řídit pokyny uvedenými na obalu, aby bylo jejich použití bezpečné.

6.Pravidelné procházky

Chůze je dobrý způsob, jak udržet svaly na chodidlech a nohách silné. Pomáhá také zlepšit krevní oběh, což může snížit bolest a otoky. Začněte pomalu a postupně si zvyšujte výdrž.

7. Cvičení

Existují některá specifická cvičení, která mohou pomoci zmírnit bolest nohou. Patří mezi ně rotace kotníku, zvedání prstů na nohou a protahování lýtek a ranní jóga. Více informací o těchto cvicích získáte od svého lékaře nebo fyzioterapeuta.

8. Masáž

Masáž postižené oblasti může také pomoci snížit bolest a zánět. Zkuste k masáži chodidla použít tenisový míček nebo váleček. Můžete také někoho požádat, aby vám chodidlo namasíroval.

9. Ortopedické vložky

Ortopedické vložky jsou pomůcky, které mohou být umístěny v obuvi, která podpírá nohy. Mohou být užitečné při stavech, jako jsou vbočené palce, plantární fasciitida a zánět Achillovy šlachy. Zeptejte se svého lékaře nebo fyzioterapeuta, zda si myslí, že by vám ortopedické vložky mohly pomoci.

10. Operace

V některých případech může být ke zmírnění bolesti nohou doporučena operace. Obvykle se o ní uvažuje až v krajním případě, kdy všechny ostatní možnosti léčby selhaly. Poraďte se se svým lékařem, zda by pro vás operace mohla být vhodnou volbou.

Pokud pociťujete bolest nohou, neignorujte ji. Vyzkoušejte tyto tipy pro úlevu a pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, navštivte lékaře. Díky správné léčbě budete za chvíli opět na nohou!

Když navštívit lékaře?

Trápí vás bolest, která nechce odeznít? Možná budete muset navštívit lékaře. Neléčený problém může způsobit další a závažnější poškození. Pokud je bolest tak silná a nepříjemná, že vás obtěžuje v každodenním životě, ihned navštivte lékaře. Možná máte zranění, které je vážnější, než se na první pohled zdá.

Často Kladené Otázky

Jak si ulevit od bolest nohou od kolen dolů v noci?

Pro zmírnění noční bolesti nohou můžete udělat několik věcí. Vyzkoušejte led, kompresi a elevaci, abyste snížili otok a bolest. Užívejte volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, které pomáhají snižovat bolest a zánět. Můžete také vyzkoušet specifické cviky, které vám uleví od bolesti. Pokud bolest přetrvává, navštivte lékaře.

Co způsobuje bolest Lýtek?

Bolest lýtek může způsobovat několik věcí. Jednou z častých příčin je přetížení svalů, ke kterému dochází při jejich přetížení nebo natržení. Mezi další příčiny patří zánět Achillovy šlachy, bércové vředy a oběhové problémy. Pokud pociťujete bolest lýtek, navštivte lékaře, který určí příčinu.

Proč mě bolí svaly na nohou?

Důvodů, proč vás mohou bolet svaly na nohou, je několik. Jednou z možností je, že jste se přetížili a způsobili si svalové napětí. Mezi další příčiny patří dehydratace, špatný krevní oběh a nedostatek minerálů. Pokud vás svaly na nohou často bolí, navštivte lékaře, aby vyloučil případné zdravotní potíže. Vypočtěte si doporučený denní příjem vody v naší kalkulačce a zbavte se bolesti svalů na nohou jednou pro vždy!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend