10 Důvodů Proč Máte Bolest v Levém Boku & Jak Ji Léčit!

10 Důvodů Proč Máte Bolest v Levém Boku & Jak Ji Léčit!

Píchavá bolest v levém boku může být příznakem závažného zdravotního stavu. Je důležité znát možné příčiny a v případě, že se u vás objeví, vyhledat lékařskou pomoc. Prozkoumejme některé z možných příčin tohoto typu bolesti a co byste měli dělat, pokud ji pocítíte. 

1. Nervový impingement 

Další možnou příčinou píchavé bolesti v levém boku může být narušení nervu (skřípnutí nervu). K naražení nervu dochází, když je na určitý nervový kořen vyvíjen tlak v důsledku zánětu, nesprávného nastavení obratlů, hernie plotének nebo jiných degenerativních změn na páteři. Pokud k tomu dojde, může to způsobit vyzařující bolest podél postiženého nervu a také pocity brnění a necitlivosti. Pokud se domníváte, že by skřípnutý nerv na levé straně mohl způsobovat bodavé bolesti, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc pro správnou diagnózu a možnosti léčby. 

2. Ledvinové kameny 

Bodavá bolest nacházející se v oblasti levého podbřišku může být také známkou ledvinových kamenů. Ledvinové kameny jsou malé kousky tvrdého materiálu, které se tvoří uvnitř ledvin, když se v moči koncentrují určité minerály; obvykle odcházejí močí, ale mohou uvíznout kdekoli v systému močových cest a způsobit intenzivní bolest při průchodu úzkými prostory, jako jsou trubice spojující ledviny a močový měchýř (močovody).

Mezi další příznaky spojené s ledvinovými kameny patří nevolnost a horečka spolu s celkovými nepříjemnými pocity v oblasti podbřišku. Pokud máte podezření, že by ledvinové kameny mohly být příčinou vaší bodavé bolesti, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc pro správnou diagnózu a možnosti léčby. 

3. Svalové přetížení nebo zranění 

Jednou z častých příčin bodavé bolesti na levé straně je svalové přetížení nebo zranění z přetížení nebo nadměrné aktivity. K tomu může dojít při cvičení nebo i při každodenních činnostech, jako je úklid, práce na zahradě a zvedání těžkých předmětů. Svalové natažení obvykle způsobuje ostré, lokalizované bolesti, které se mohou šířit do dalších oblastí a mohou být doprovázeny otokem, zánětem a modřinami. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, je důležité, abyste svaly nechali odpočívat, aby se mohly správně zahojit a předešlo se jejich dalšímu poškození.  

4. Hernie disku

Bodavá bolest na levé straně může být také známkou hernie disku. Obecně jsou meziobratlové disky v systému páteře spojeni s pohybem a slouží jako polštáře mezi obratli. Když je část chrupavčitého materiálu uvnitř herniovaného disku vytažena ven, mírný nebo střední tlak může být vyvíjen na nervové kořeny, což může způsobit bolest.

Hernie disku jsou obvykle diagnostikovány po důkladném klinickém vyšetření a prověření pacienta s rtg nebo MRI, aby se zjistila pravděpodobná lokalizace hernie. Léčba hernie disku zahrnuje úlevu od bolesti, jako je fyzioterapie, masáž a akupunktura. V závažných případech může být nutná operace.

5. Zánět slepého střeva 

Další častou příčinou bolesti v této oblasti je zánět slepého střeva. K zánětu slepého střeva dochází, když se slepé střevo zanítí v důsledku ucpání zbytky potravy nebo nahromaděnými výkaly uvnitř. Mezi příznaky patří přetrvávající bolest břicha na jedné straně, která se časem zhoršuje spolu s nevolností a nechutenstvím. Pokud se zánět slepého střeva neléčí včas a správně, může být životu nebezpečný, protože pokud se neléčí dostatečně dlouho, může se infekce rozšířit do celého těla – což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc! Léčba obvykle vyžaduje chirurgické odstranění slepého střeva (apendektomii) a následné podání antibiotik na případnou pooperační infekci. 

6. Infekce

Bolest na levé straně nad pánví může způsobovat infekce nebo zánět některého orgánu ve vašem těle. Mezi běžné infekce, které mohou způsobovat nepříjemné pocity v břiše, patří divertikulitida, což je zánět části střev, nebo infekce ledvin, kdy bakterie putují z močového měchýře do jedné z ledvin. Kromě toho může bolest v této oblasti způsobovat také endometrióza – stav, kdy tkáň podobná děložní výstelce roste mimo ni – v důsledku zánětu a podráždění způsobených jejími výrůstky. 

7. IBS

Bolest na levé straně nad pánví mohou způsobovat také zažívací problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS). Mezi příznaky spojené s IBS patří zácpa a průjem a také prudké bolesti břicha, které přicházejí a odcházejí během dne. Kromě toho se u IBS často vyskytuje časté nadýmání a plynatost. 

8. Cysty na vaječnících nebo myomy

Ženy mohou pociťovat pánevní bolesti v důsledku gynekologických problémů, jako jsou cysty na vaječnících nebo myomy, což jsou nenádorové výrůstky na děloze nebo uvnitř dělohy. Další gynekologické onemocnění, jako je endometrióza, může také způsobovat pánevní bolesti na obou stranách, ale je pravděpodobnější, že se objeví na jedné straně než na obou najednou. U žen s těmito typy onemocnění se mohou vyskytnout další příznaky, jako je abnormální vaginální krvácení nebo výtok. 

9. Onemocnění ledvin

Některé nemoci ledvin, jako je glomerulonefritida nebo pyelonefritida, mohou také způsobovat bolest na levé straně nad pánví. Bolest bývá obvykle spojena s nadměrnou teplotou a dalšími příznaky onemocnění ledvin, jako jsou otoky nohou a studený pot. Kromě toho se mohou objevit také změny moči a zvýšení krevního tlaku. 

10. Nádorové onemocnění

V nejzávažnějších případech může špatná bolest na levé straně být způsobena nádorovým onemocněním, jako je rakovina střeva nebo ledvin.. Tato onemocnění obvykle vyvolávají další příznaky, jako jsou změny chuti k jídlu, úbytek tělesné hmotnosti a chronické únavucnění. Pokud se objeví bolest na levé straně při jiných příznacích, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Tyto typy nádorů mohou být obvykle diagnostikovány pomocí ultrazvuku, CT nebo MRI. Pokud jsou tyto nádory detekovány včas a správně léčeny, je šance na úspěšnou léčbu vysoká. Léčba může zahrnovat různé techniky, jako je chirurgie, radioterapii a chemoterapii.

Také byste se měli držet správných stravovacích návyků a dostatečný pohyb, pokud trpíte bolestmi na levé straně břicha. Správná strava a cvičení mohou pomoci snížit bolest a pomoci vám cítit se lépe.

Kdy navštívit fyzioterapeuta nebo lékaře?

V každém případě byste se měli poradit s lékařem, aby vás mohl správně diagnostikovat a poskytnout odpovídající léčbu na zmírnění bolesti. Pokud se u vás objevují bodavé bolesti v levém boku, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a zahájit účinnou léčbu. 

Navštivte svého lékaře, abyste mohli získat podrobnější informace o vašem stavu a možnostech léčby. V případě potřeby budete moci také obdržet odkazy na specializovanou rehabilitaci nebo profesionální terapii. Nenechávejte svou bolest nechat příliš dlouho bez léčby, protože to může vést k trvalým poškozením a komplikacím. Takže se ujistěte, že okamžitě navštívíte lékaře pro adekvátní léčbu vašich bodavých bolesti na levé straně. 

Závěr

Píchavé bolesti na levé straně mohou mít mnoho různých příčin, od namožení/poranění svalů až po závažnější stavy, jako je poškození nervů nebo ledvinové kameny. Je důležité věnovat velkou pozornost tomu, kde se bolest nachází, a také jakýmkoli doprovodným příznakům, abyste mohli přesně určit její zdroj předtím, než v případě potřeby vyhledáte lékařskou pomoc; tím zajistíte, že se vám dostane odpovídající léčby jakéhokoli základního onemocnění, které může být příčinou vašich potíží. Pokud po důkladném sebehodnocení přetrvávají jakékoli obavy, neváhejte se obrátit na zdravotnického pracovníka, který vám poradí a v případě potřeby provede další vyšetření .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via