Zánět Varlete: Nejčastější Příčina Bolesti Varlat, Kterou Musíte Ihned Řešit

Zánět Varlete: Nejčastější Příčina Bolesti Varlat, Kterou Musíte Ihned Řešit

Zánět varlete je poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout jedno nebo obě varlata. Vyznačuje se bolestí a otokem varlat a její příčiny mohou být různé, od infekcí, jako jsou příušnice, přes místní poranění až po následky chirurgického zákroku. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat tím, co je testikulitida, jak se diagnostikuje a jak ji lze léčit.

Co je to zánět varlete?

Testikulitida (zánět varlete) je zánět jednoho nebo obou varlat způsobený různými faktory. Nejčastější příčinou je infekce, obvykle virová, ale někdy i bakteriální. Mezi další možné příčiny patří poranění varlete nebo jeho okolní tkáně nebo nežádoucí účinky léků či lékařských zákroků na oblast varlat. Příčinou mohou být také autoimunitní onemocnění, jako je například lupus, kdy imunitní systém těla chybně napadá zdravou tkáň.

Akutní zánět varlat

Akutní orchitida je zánět varlat a může být vyvolána různými příčinami. Nejčastěji je způsobena virovými původci, jako jsou příušnice, které způsobují zánět varlat asi u třetiny mužů s příušnicemi po pubertě. Mezi další vyvolávající faktory patří bakteriální infekce, jako je kapavka, poranění varlat a komplikace po operaci močových cest nebo pohlavních orgánů. V některých případech může jít o autoimunitní procesy, při nichž je tkáň varlat postupně ničena vlastním imunitním systémem.

Chronická zánět varlat

Chronická orchitida je ve střední Evropě poměrně vzácná a nejčastěji ji způsobují nemoci jako lepra, syfilis nebo tuberkulóza.

Nejčastější příznaky

 • Bolest a otok v postižené oblasti
 • horečka
 • nevolnost
 • zvracení
 • nepříjemné pocity při močení.

Diagnostika

Diagnostika testikulitidy vyžaduje fyzikální vyšetření postižených varlat. V některých případech mohou být k určení příčiny zánětu nutná další vyšetření, včetně krevních testů a zobrazovacích vyšetření, jako je ultrazvuk nebo magnetická rezonance (MRI). Léčba bude záviset na příčině, takže pro úspěšnou léčbu je zásadní správná diagnóza.

Léčba

Léčba orchitidy závisí na tom, co ji způsobilo. Pokud je způsobena infekcí, používají se k léčbě případné přítomné bakteriální infekce kromě protizánětlivých léků na zmírnění příznaků také antibiotika. Pokud je příčinou úraz nebo poranění, může ke snížení otoku a bolesti kromě předepsaných léků přispět i klid a studené obklady. Pokud je příčinou autoimunitní onemocnění, může být k účinnému zvládnutí příznaků nutné dlouhodobé užívání imunosupresivních léků. V některých případech může být nutná také operace, pokud jiná léčba nepřináší úlevu od příznaků.

Co pomáhá na bolest varlat

Pokud vás bolí varlata, je důležité, abyste ihned navštívili lékaře. Existují však určité kroky, které můžete podniknout doma, abyste bolest zmírnili. Zde je 6 způsobů, jak snížit bolest varlat:

1.Noste volnější oblečení

Těsně přiléhající oblečení může na oblast tlačit a zvyšovat vaše potíže. Volte volné spodní prádlo a kalhoty, které oblast neomezují.

2.Používejte nahřívací polštářek nebo láhev s horkou vodou

Přikládání tepla na postiženou oblast může pomoci zmírnit bolest a zánět. Nahřívací polštářek nebo láhev s horkou vodou přikládaná na varlata po dobu 10-15 minut několikrát denně může pomoci snížit bolest varlat.

3.Pijte hodně tekutin

Hydratace je při jakémkoli typu bolesti klíčová. Pití velkého množství tekutin pomáhá vyplavovat toxiny z těla a snižuje zánět v postižené oblasti, což může pomoci zmírnit bolest varlat.

TIP: Vypočítejte si doporučený denní příjem vody pro vaše tělo s naší kalkulačkou!

4.Užívejte volně prodejné léky

Užívání volně prodejných protizánětlivých léků, jako je ibuprofen, může pomoci snížit otok a zánět v postižené oblasti, což následně sníží míru nepohodlí spojenou s bolestí varlat.

5.Zvedněte si nohy vleže

Ležení se zvednutýma nohama pomáhá snížit otok v postižené oblasti a snižuje tlak, čímž pomáhá zmírnit nepříjemné pocity ve varlatech způsobené otokem nebo zánětem způsobeným infekcí nebo zraněním.

6.Dopřejte si dostatek odpočinku

Odpočinek dává tělu čas na hojení, proto se ujistěte, že každou noc dostatečně spíte (7-8 hodin). To vašemu tělu poskytne čas na zotavení z jakéhokoli zranění nebo infekce, které mohou způsobovat bolest varlat, a také pomůže posílit váš imunitní systém, aby mohl účinněji bojovat s případnými budoucími infekcemi.

7.Poraďte se se svým lékařem

Pokud pociťujete jakoukoli bolest varlat, je důležité, abyste se obrátili na svého lékaře. Váš lékař bude schopen diagnostikovat příčinu bolesti a poskytnout vám vhodné možnosti léčby přizpůsobené vašim konkrétním potřebám. Díky správné diagnóze a léčbě můžete najít úlevu od bolesti varlat rychle a účinně.

Bez ohledu na to, co je příčinou testikulitidy nebo bolesti varlat, je pro účinný plán léčby nezbytná rychlá lékařská pomoc. Včasná diagnóza a léčba mohou znamenat rychlejší zotavení a méně komplikací v dlouhodobém horizontu.

Další možné příčiny bolesti varlat

Bolest varlat může mít celou řadu příčin, z nichž některé jsou závažnější než jiné. Patří mezi ně torze varlete, úraz nebo poranění varlat, infekce, jako je epididymitida nebo prostatitida, varikokély (rozšířené žíly kolem varlat), hydrokély (váčky naplněné tekutinou v šourku), kýly, a dokonce ledvinové kameny. V závislosti na příčině mohou příznaky kolísat od nepříjemného pocitu nebo citlivosti při dotyku až po ostrou bolest nebo otok jednoho nebo obou varlat.

Prevence bolesti varlat

Existuje několik kroků, kterými můžete snížit riziko vzniku bolesti varlat. Nošení ochranných pomůcek při kontaktních sportech je důležité pro minimalizaci poranění genitálií. Vyhýbání se těsnému oblečení a horkým vanám může také pomoci zabránit vzniku infekcí, jako je epididymitida. Pokud se u vás navíc opakovaně objevují bolesti varlat, určitě vyhledejte lékařskou pomoc, abyste mohli rychle a vhodně řešit všechny základní problémy.    

Závěr

Závěrem lze říci, že ačkoli testikulitida (zánět varlat) není častá, je třeba ji vždy brát vážně, pokud máte podezření, že byste ji mohli mít, protože rychlá léčba by mohla zabránit vážnějším komplikacím. Pro stanovení diagnózy obvykle postačí fyzikální vyšetření postiženého varlete (varlat); v závislosti na vaší individuální situaci a anamnéze však mohou být nutná i další vyšetření. Možnosti léčby se liší v závislosti na příčině, ale mohou zahrnovat antibiotika v případě infekcí nebo imunosupresiva v případě autoimunitních stavů, v případě potřeby navíc klid a léky proti bolesti, jako jsou protizánětlivé léky. Pokud si myslíte, že byste mohli mít orchitidu, pak se ihned poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o vyšetření a případném zahájení léčby!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

 • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
 • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

 • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
 • 10% na krabičkovou dietu
 • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
 • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.