Panická Ataka: Jak Rychle A Jednoduše Zmírnit Příznaky Záchvatu

Panická Ataka: Jak Rychle A Jednoduše Zmírnit Příznaky Záchvatu

Záchvaty paniky, známé také jako záchvaty úzkosti, mohou být velmi děsivé a dezorientující. Záchvat paniky může být pro člověka, který ho prožívá, i pro jeho okolí velmi nepříjemný. Pokud znáte někoho, kdo trpí záchvatem paniky, nebo pokud jste v situaci, kdy někdo takový záchvat prožívá, je důležité vědět, co dělat, abyste mu pomohli. Přečtěte si tipy, jak poskytnout první pomoc, když má někdo záchvat paniky.

Příznaky záchvatu paniky

Znalost příznaků panického záchvatu vám pomůže rozpoznat, kdy k němu dochází, abyste mohli podniknout kroky k jeho zvládnutí dříve, než se vymkne kontrole.

Fyzické příznaky

Nejvíce rozpoznatelným příznakem panického záchvatu je fyzická úzkost. Mezi běžné fyzické příznaky patří dušnost, bolest nebo svírání na hrudi, zvýšená srdeční frekvence a třes nebo chvění. Mezi další fyzické příznaky patří závratě nebo točení hlavy, návaly horka nebo zimnice, bolest hlavy, nevolnost a necitlivost končetin. Tyto fyzické pocity mohou být ohromující a způsobit, že se jedinec bude cítit jako po infarktu. Je důležité si uvědomit, že tyto pocity jsou způsobeny reakcí těla „bojuj nebo uteč“, a nikoliv skutečným zdravotním stavem.

Kognitivní příznaky

zachvat paniky

Během záchvatu paniky se mohou u člověka objevit také kognitivní příznaky, jako je zkreslené myšlení nebo závodění myšlenek, potíže se soustředěním na úkoly nebo konverzaci, potíže s rozhodováním, zmatenost nebo dezorientace, strach ze ztráty kontroly nebo zešílení, strach ze smrti nebo infarktu a pocit odtržení od reality. Tyto kognitivní příznaky mohou být velmi děsivé, ale při správném zvládání časem pominou.

Příčiny

Přestože konkrétní příčiny záchvatů paniky a panické poruchy zůstávají z velké části neznámé, bylo zjištěno několik možných vlivů. Genetika, velké stresory a temperament se sklonem ke stresu nebo negativním emocím mohou být potenciálními faktory, které přispívají ke vzniku záchvatu paniky. S jejich vznikem jsou spojovány také změny ve fungování mozku. Kromě toho, i když se zpočátku mohou objevit bez varování, lidé se často ocitají v určitých situacích, které předchozí epizody spustí. Vědci se domnívají, že za tyto druhy reakcí by mohla být zodpovědná vrozená reakce našeho těla na vnímané hrozby typu „bojuj nebo uteč“. Navzdory těmto možným teoriím zůstávají přesné mechanismy nejasné.

Jak se zbavit panické ataky

panicky zachvat

7 Nejúčeinějších technik, které vám mohou pomoci:

1.Rozptýlení

jak se zbavit panicke ataky pomoci rozptyleni se

Odvedení pozornosti od aktuální situace může být užitečným způsobem, jak zvládnout záchvat paniky. Pokud můžete, jděte na procházku nebo zavolejte příteli a promluvte si o něčem, co nesouvisí s vaším strachem. Můžete se také zkusit zapojit do nějaké činnosti, např. do hraní hry(zkuste složit rubikovu kostku) nebo do práce na projektu.

Promluvte si s někým

Může být užitečné promluvit si o svých pocitech s někým, komu důvěřujete a s kým se cítíte dobře, jako je přítel, člen rodiny nebo terapeut. To vám může pomoci získat nadhled a pochopit, proč se cítíte tak, jak se cítíte.

2.Relaxační dýchací techniky

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vypořádat se záchvatem paniky, je zaměřit se na relaxační techniky, které vám pomohou přesměrovat pozornost od strachu a úzkosti. K tomuto účelu mohou být obzvláště účinná hluboká dechová cvičení. Začněte pomalým nádechem po dobu pěti sekund a poté pět sekund vydechujte. Soustřeďte se na každý nádech a snažte se při tom co nejvíce uvolnit své tělo. Mezi další relaxační techniky patří progresivní svalová relaxace (postupné napínání a uvolňování jednotlivých svalových skupin) a vizualizace (představování si sebe sama na klidném místě).

3.Vytvořte si bezpečný prostor

Vytvoření bezpečného prostoru je dalším způsobem, jak můžete pomoci někomu, kdo prožívá záchvat paniky. Bezpečný prostor by měl být prostý rušivých vlivů, jako jsou hlasité zvuky nebo jasná světla, které by mohly ještě více zvýšit úzkost dotyčné osoby. Místo toho, abyste se snažili s dotyčnou osobou v tomto stavu navázat rozhovor, dopřejte jí pokud možno čas o samotě, aby mohla zpracovat své myšlenky, aniž by se cítila zahlcena vnějšími vlivy.

4.Soustřeďte se na své smysly

jak se zbavit panicke ataky pomoci soustredeni na sve smysly

Soustředění na naše smysly nám může pomoci ocenit drobné okamžiky života. Když vědomě ochutnáme něco, jako jsou bonbony nebo žvýkačky s mátovou příchutí, můžeme si začít vychutnávat každou chuť a uvědomit si, jak nám toto jednoduché potěšení přináší radost. Když si zase sáhneme na něco měkkého, například na plyšovou deku nebo chlupatého domácího mazlíčka, můžeme si uvědomit příjemné teplo, které přichází, když ho obejmeme v rukou. Prožívání těchto fyzických pocitů může vytvořit spojení mezi naší myslí a tělem, které nás vrátí do přítomného okamžiku – možná natolik, že v sobě můžeme objevit štěstí, aniž bychom museli opustit dům.

5.Vyzkoušejte techniku uzemnění

Mohou být užitečné techniky uzemnění, které vám umožní znovu získat pocit kontroly. Tyto techniky jsou často spojeny s hlubokým dýcháním a zaměřují se na soustředění na fyzický svět kolem vás pomocí pěti smyslů. Tím, že přenesete pozornost na něco hmatatelného, jako je zaměření na nějaký předmět nebo hluboké dýchání, pomáhá vrátit vaše myšlenky od závodění k přítomnému okamžiku. Pokud se někdy při záchvatech paniky projeví disociace, lze účinně použít techniky uzemnění, abyste se udrželi v soustředění a spojení s okolím. Chcete-li se o těchto a dalších postupech sebepéče při disociaci dozvědět více, podívejte se na naši stránku o sebepéči při disociaci.

6.Uvolněte svaly

Důležitým krokem ke zvládnutí záchvatů paniky je naučit se uvolňovat svaly. Ve chvílích zvýšeného napětí a stresu se tělo snadno napne a v tomto stavu ztuhne. Naučit se toto napětí uvolňovat může pomoci snížit příznaky úzkosti v daném okamžiku a také podpořit uvolněnější stavy v období odpočinku. Skvělým způsobem, jak začít uvolňovat fyzické napětí, je zaměřit se postupně na jednu svalovou skupinu – od prstů na nohou nahoru – dokud neucítíte, že se každá oblast trochu uvolňuje. Tento typ cvičení hluboké relaxace pomáhá lidem vrátit se do svého těla a zůstat přítomní v daném okamžiku, místo aby se ztráceli v obavách nebo strachu. S praxí se uvolňování fyzického tlaku může stát účinným způsobem snižování hladiny stresu, kdykoli začne stoupat.

7.Uvědomte si, že prožíváte záchvat paniky

Rozpoznání příznaků panického záchvatu může být obtížné, ale je nezbytné pro boj s ním. Vědomí, že máte záchvat paniky – a neprožíváte vážnou zdravotní událost – je důležitým prvním krokem, protože může pomoci snížit strach a úzkost, které můžete pociťovat. Nejdůležitější je připomenout si, že záchvat je dočasný a nakonec odezní. Hluboké dýchání, vyzkoušení progresivní svalové relaxace nebo zapojení se do uklidňující činnosti, jako je čtení nebo poslech hudby, může často pomoci částečně zmírnit napětí. Přijetí faktu, že strach je jen jednou z mnoha našich emocí, může také přispět k jeho lepšímu zvládnutí. S náležitou přípravou, znalostmi a technikami lze záchvaty paniky úspěšně zvládnout.

Je také užitečné najít si rozptýlení, například poslech hudby nebo činnosti, které vám přinášejí radost, jako je čtení knihy nebo sledování televizních pořadů/filmů, které vás rozesmějí. Přínosné může být také cvičení všímavosti, jako jsou techniky uzemnění, které zahrnují soustředění se na něco ve vašem okolí, například počítání předmětů v místnosti, které odvádí pozornost od úzkostných myšlenek; povídání si o tom, co se děje; zapisování si pocitů; psaní deníku o tom, proč si myslíte, že se to mohlo stát; hledání podpory u přátel/rodiny/odborníků; pravidelné cvičení; dostatek spánku; zdravé stravování; a pravidelné praktikování relaxačních technik, jako jsou jóga/meditace/hluboké dechové cvičení, i když neprožíváte úzkostnou epizodu.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud se u vás objeví příznaky panického záchvatu, doporučujeme vám co nejdříve navštívit svého lékaře. Ačkoli mohou být silně nepříjemné a děsivé, záchvaty paniky nepředstavují vážné nebezpečí pro vaše zdraví. Přesto je obtížné zvládnout příznaky panického záchvatu bez odborné pomoci; často se tyto epizody bez zásahu zhoršují. Různé příznaky panického záchvatu se také podobají příznakům spojeným s vážnějšími zdravotními problémy, jako je například infarkt, což znamená, že pokud si nejste jisti příčinou svých příznaků, je důležité, aby vám lékař stanovil přesnou diagnózu.

Nejlepší léčbou panických atak je prevnce

Pokud se potýkáte se záchvaty paniky, možná vás zajímá, jak jim můžete předcházet. Naštěstí existují strategie, které můžete použít, abyste snížili riziko záchvatu paniky a získali lepší kontrolu nad svými příznaky.

Jak rozpoznat spouštěče

panicka ataka pomoc

Prvním krokem v prevenci záchvatů paniky je pochopit, co je u vás vyvolává. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci porozumět příznakům, že se blíží záchvat, a také způsobům, jak identifikovat potenciální spouštěče vašich záchvatů.

Mezi tyto spouštěče mohou patřit emocionální nebo fyzické stresory, jako je traumatická událost nebo nemoc; faktory prostředí, jako jsou hlasité zvuky nebo davy lidí; nebo dokonce určité potraviny, léky nebo činnosti, které mohou spustit epizodu. Jakmile identifikujete spouštěče, bude snazší se jim vyhnout nebo vymyslet strategie zvládání, když se objeví.

Změny životního stylu

Změny životního stylu mohou také pomoci snížit úzkost a usnadnit zvládání záchvatů paniky. Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení zmírňuje napětí a stres a zároveň zlepšuje náladu, takže zařazení pravidelného cvičení do vašeho životního stylu může být velmi prospěšné. Zdravá strava, která zahrnuje dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin, vám také poskytne základní živiny, které podporují duševní zdraví. Kromě toho je pro prevenci záchvatů paniky důležité vyhýbat se kofeinu a dalším stimulantům, jako je tabák a alkohol, které mohou zvyšovat hladinu úzkosti. Klíčové pro snížení rizika záchvatu paniky je také podniknutí kroků ke zvládání stresu zdravým způsobem, jako je meditace nebo cvičení mindfulness.

Bylinné doplňky a léky

Nikdy byste neměli užívat bylinné doplňky stravy nebo volně prodejné léky, aniž byste to nejprve prodiskutovali se svým poskytovatelem zdravotní péče, protože některé látky mohou hladinu úzkosti zvyšovat, místo aby ji snižovaly. Váš poskytovatel vám pomůže určit, které přírodní doplňky jsou pro vás bezpečné, pokud vůbec nějaké, stejně jako jakékoliv léky na předpis, které by mohly být prospěšné při zvládání příznaků úzkosti a prevenci budoucích epizod záchvatů paniky .

Neexistuje jediné řešení, jak záchvatům paniky předcházet, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste snížili riziko jejich výskytu.

Často Kladené Otázky

Závěr

Záchvaty paniky mohou být velmi děsivé jak pro osoby, které je prožívají, tak pro jejich okolí v době výskytu. Je důležité si uvědomit, že tyto pocity nakonec pominou, ale může trvat nějakou dobu, než se tak stane, v závislosti na závažnosti samotného záchvatu. Dodržováním těchto tipů, jak poskytnout první pomoc, když někdo dostane záchvat paniky, můžete pomoci poskytnout útěchu a uklidnění v jinak děsivé situaci, aby se všichni zúčastnění cítili v tomto těžkém období bezpečně a měli podporu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend