Filmy Podle Skutečné Události: 21 Snímků, Které Musíte Vidět!

Filmy Podle Skutečné Události: 21 Snímků, Které Musíte Vidět!

Filmoví diváci se mohou zúčastnit zvláštního filmového dobrodružství – skutečných příběhů některých z nejneuvěřitelnějších cest historie. Od inspirativních příběhů o lidském triumfu přes fascinující vyprávění o tragických událostech až po vše mezi tím; filmaři nám všem umožnili najít emocionální spojení s globálními událostmi v minulosti i současnosti. Tento článek je tu proto, abychom tyto pozoruhodné počiny nejen ocenili, ale také oslavili!

Zde je 21 nejpopulárnějších filmů, na které se již dnes můžete podívat a jsou natočeny dle skutečných událostí:

1. Sociální síť (2010)

Strhující drama Davida Finchera o technologických broucích, zasazené do počátků Facebooku a doprovázené oscarovou hudbou Trenta Reznora, vytváří mistrovské dílo, které se stalo kultovním pro svou předzvěst toho, jak mocný vliv budou mít sociální média na světové dějiny. The Social Network je dnes bezpochyby nezbytnou podívanou.

2. Argo (2012)

Argo je nezapomenutelný thriller založený na příběhu tak pobuřujícím, že byl téměř příliš neuvěřitelný na to, aby mohl být převeden na velké plátno. V roce 1979 se íránská revoluce vymkla kontrole a agent CIA Ben Affleck spustil svůj plán, jak dostat šest diplomatů bezpečně domů, tím, že se vydával za kanadský filmový štáb, který natáčel na místě. Díky využití režijního stylu filmů Gone Baby Gone & The Town, do něhož je vmíchána drsná atmosféra 70. let a napětí loupeže, se tento oceňovaný snímek stal jedním z největších hollywoodských mistrovských děl!

Stejně pojmenovaný seriál stojí také z zmínku, který si můžete pusti na Netflixu.

3. Apollo 13 (1995) 

Klasický film Rona Howarda, natočený podle skutečných událostí úspěšné mise Apollo 13, je emocionální horskou dráhou, která diváky provede vzestupy a pády jedné z nejslavnějších vesmírných výprav v historii. Tento film, v němž mimo jiné vynikají herecké výkony Toma Hankse, Eda Harrise a Kevina Bacona, musí vidět každý, kdo se alespoň trochu zajímá o výzkum vesmíru.

4. Schindlerův seznam (1993)

Mistrovský epos Stevena Spielberga o nacistickém Německu se zapsal do dějin kinematografie jako jeden z nejlepších filmů všech dob. Příběh sleduje Oskara Schindlera, který během druhé světové války zachraňuje tisíce židovských životů z koncentračních táborů, a to s vizuálními efekty tak intenzivními, že vám jako byste historické události prožívali na vlastní kůži. Tento emotivní a silný film nabízí nezapomenutelný pohled na jeden z nejtemnějších okamžiků historie.

5. Zachraňte vojína Ryana (1998)

Steven Spielberg vnesl do tohoto kritikou oceňovaného válečného dramatu o skupině amerických vojáků vyslaných během druhé světové války na misi, jejímž cílem je zachránit ztroskotaného výsadkáře, který se ocitl za nepřátelskou linií ve Francii, svůj charakteristický styl vyprávění. Film Zachraňte vojína Ryana s intenzivními scénami násilí a srdcervoucími emocemi vykresluje živý obraz válečných hrůz, který v divácích zůstane ještě dlouho po skončení titulků.

6. Kód Enigmy (2014)

Benedict Cumberbatch hraje v životopisném dramatu o Alanu Turingovi, kryptologovi, který za druhé světové války rozluštil kód Enigma a pomohl zkrátit válku. Film sleduje jeho úsilí i jeho boje s osobní identitou a sexualitou – je to povinná podívaná pro každého, kdo se zajímá o historii nebo společenské otázky.

7. Hotel Rwanda (2004)

Don Cheadle podává oceňovaný výkon v tomto strhujícím dramatu, které vypráví příběh Paula Rusesabagina, ředitele hotelu, který riskoval svůj život, aby zachránil 1 200 lidí před jistou smrtí během rwandské genocidy. Hotel Rwanda je silnou připomínkou lidské schopnosti zla i laskavostia jeden z nejdůležitějších filmů 21. století.

8. 12 let otrokem (2013)

Ohromující drama Steva McQueena vypráví skutečný příběh Solomona Northupa, svobodného černocha, který byl v roce 1841 unesen a prodán do otroctví. Tento otřesný příběh, v němž se objevují kritikou oceňované herecké výkony Chiwetela Ejiofora, Michaela Fassbendera a Lupity Nyong’o, je zdrcujícím pohledem na život v Americe v době předbřeznové, který v divácích zůstane ještě dlouho po odchodu z kina.

9. Králova řeč (2010)

Britské historické drama sleduje boj krále Jiřího VI. s koktavostí, který se snaží provést Velkou Británii jedním z nejtemnějších období jejího života, druhá světová válka. Tento příběh o odvaze a odhodlání jednoho muže s vynikajícím hereckým obsazením v čele s Colinem Firthem jistě nadchne diváky ze všech společenských vrstev. Film získal čtyři Oscary, včetně ceny za nejlepší film a nejlepšího herce pro Firtha.

10. Spotlight (2015)

Strhující drama Toma McCarthyho sleduje skutečný příběh vyšetřování listu Boston Globe o rozsáhlém zneužívání dětí v katolické církvi. Film Spotlight s působivým hereckým obsazením v čele s Michaelem Keatonem a Markem Ruffalem přináší emocionální nářez, který ve vás zůstane ještě dlouho po odchodu z kina. Tento strhující pohled na novinařinu a její sílu odhalovat pravdu je nezbytnou podívanou pro každého filmového fanouška.

Mohlo by vás bavit: Nejlepší hororové snímky na Netflixu!

11. Můžete mi kdy odpustit? (2018)

Melissa McCarthyová podává mistrovský výkon ve filmu „Dokážeš mi někdy odpustit?“ (2018), strhujícím životopisném snímku o spisovateli Lee Israelovi. Kdysi uznávaná životopiskyně celebrit si na začátku 90. let spálila mosty natolik, že její kariéra byla na pokraji sil – dokud se neobrátila k literárnímu padělání jako prostředku, jak zaplatit účty a vyjít s penězi. Díky pronikavému scénáři Nicole Holofcenerové a Jeffa Whittyho, který srovnává pravdomluvnost s velmi úspěšným lhaním, tento film ukazuje, že i člověk, který se zdál být odsouzen k nezdaru, může najít vykoupení, když dostane příležitost: což dokazují i paměti paní Isrealové, které posloužily jako zdrojový materiál pro tento film!

12. Štěstí na dosah (2006)

Will Smith podává skvělý výkon ve filmu Štěstí na dosah (2006), inspirativním dramatu o boji jednoho muže za lepší život pro sebe a svého syna. Film natočený podle skutečného příběhu Chrise Gardnera sleduje, jak Gardner čelí nesčetným překážkám, když se snaží vymanit z chudoby a stát se úspěšným burzovním makléřem. Přestože se proti němu staví nepřízeň osudu, Gardner nikdy neztrácí svůj sen ze zřetele a díky tvrdé práci a odhodlání se mu ho nakonec podaří uskutečnit. Povznášející příběh, který oslavuje potenciál lidského ducha, The Pursuit of Happiness nám připomíná, že vše je možné, když se do toho pustíte.

13. Útěk do divočiny (2007)

Christopher McCandless vyměnil svůj privilegovaný životní styl za nepravděpodobnou cestu za sebepoznáním. Základní román Jona Krakauera Into The Wild, který oživil Sean Penn s Emilem Hirschem v hlavní roli, je silným průzkumem odvážného pátrání jednoho muže, které dodnes uchvacuje diváky.

14. Gran Torino (2008)

Clint Eastwood hraje ve filmu Gran Torino (2008), nezapomenutelné drama o mrzoutském veteránovi z korejské války, který je neochotně vtažen do světa svých hmongských sousedů. Jak se Walt Kowalski potýká s vlastními předsudky a začíná chápat problémy svých nových přátel, konfrontuje se s některými tvrdými pravdami o moderní Americe. Díky Eastwoodově mistrovské režii a silnému výkonu hlavního herce je Gran Torino emocionálně strhujícím filmem, který v divácích zůstane ještě dlouho po jeho skončení.

15. Rozchod Nadera a Simin(2011)

Film Asghara Farhadiho Rozchod Nadera a Simin vypráví příběh manželského páru na pokraji rozvodu v současném Íránu. Jejich vzájemná rozhodnutí spustí řetězovou reakci nepředvídatelných důsledků, které se zabývají tématy jako je rodina, náboženství a spravedlnost. Díky propracovanému scénáři a vynikajícím hereckým výkonům obou hlavních představitelů je film Odloučení nezbytnou podívanou pro každého, kdo se zajímá o íránskou kulturu. V roce 2012 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

16. Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Film Michaela Manna The Insider je vrcholem filmového boje proti velkému tabáku. Hvězdné obsazení a strhující scénář podle článku Marie Brennerové ve Vanity Fair dělají z tohoto prestižního dramatu nezapomenutelný skutečný příběh, který stojí za to vidět. Tento film, který musíte vidět, je mistrovským dílem a vystihuje, proč by lidé nikdy neměli podceňovat ty, kteří vědí příliš mnoho!

17. Moonlight (2016)

Snímek Moonlight (2016) režiséra Barryho Jenkinse vypráví příběh mladého afroamerického chlapce, který dospívá v miamské čtvrti Liberty City. Tento křehký portrét života v chudé komunitě je jedním z nejcitlivějších a nejupřímnějších zobrazení dospívání, jaké kdy bylo ve filmu k vidění. Toto procítěné drama, které zdůrazňuje témata jako rasa, sexualita a identita, využívá živé vizuální efekty k vyprávění příběhu, který přímo oslovuje diváky ze všech společenských vrstev. Film Moonlight získal v roce 2017 Oscara za nejlepší film a je třeba ho vidět.

18. Zola (2021)

Film Zola (2021) režisérky Janiczy Bravo je divokou jízdou plnou zhýralosti, která vychází ze šokujícího skutečného tweetu Aziaha Kinga. Film sdílí paralely s jinými kriminálními a dramatickými filmy, jako je Spring Breakers, protože se pouští do zkoumání nemorální kultury mládeže. Jelikož se James Franco z projektu odhlásil, ujala se ho nová režisérka Janicza Bravo, aby roztočila temně komediální příběh plný sexu, drog, pasáků a zbraní, který vás donutí pochybovat o vlastní morálce.

19. Moneyball (2011)

Moneyball (2011) je zábavná a podnětná filmová adaptace knihy Michaela Lewise. Tato netradiční komedie plná podmanivých dialogů Aarona Sorkina s áčkovými herci Bradem Pittem, Jonahem Hillem a Philipem Seymourem Hoffmanem v hlavních rolích osvětluje, jak pokrokové myšlení přineslo úspěch baseballovému týmu Oakland Athletics v době jeho největší slávy na počátku roku 2000. Film nabízí jedinečný pohled na oblíbenou americkou zábavu a zároveň diváky pobaví.

20. Zodiac (2007)

Zodiac (2007) Davida Finchera je mistrovský film, který diváky uchvacuje už léta. Ačkoli se amatérští internetoví pátrači pokoušeli vyřešit případ záhadného sériového vraha, který je stále na svobodě, nic to neubralo na tom, jak mrazivý tento film dokáže být – zejména jedna scéna, zobrazující útok na piknikující pár za bílého dne, zůstává děsivá i po dvaceti letech.

21. Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Barvité líčení smrti hédonismu 60. let od Huntera S. Thompsona ožívá v kultovní adaptaci Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas. Johnny Depp ztělesňuje Raoula Duka – avatara legendárního novináře – jako drogami nadopovaného Wile E Coyota na adrenalinové meskalinové cestě, která je surrealistickou odyseou i varovným příběhem o morálním úpadku Ameriky. Tento psychedelický kousek s divokou jízdou napříč sexem, drogami, politikou a halucinacemi z acid tripu prochází Thompsonovým osobitým pohledem na svět se znepokojivou přesností, takže se připoutejte!

Těchto 21 filmů je jen ochutnávkou toho, co mohou dnešní filmoví diváci od skutečných příběhů očekávat. Ať už jde o inspirativní příběhy o lidských odvaha nebo varovné příběhy o špatné společnosti, všechny tyto filmy stojí za zhlédnutí. Od poutavých dokumentů přes historické eposy až po úchvatně natočená dramata – každý si tu najde něco pro sebe. Pokud tedy toužíte po nezapomenutelném zážitku, podívejte se na skutečný příběh na velkém plátně ještě dnes!

Doporučujeme: Nejlepší filmy, které si již dnes můžete pustit na Netflixu!

Závěr

Skutečné příběhy nás dokáží zaujmout, dávají nám životní lekce a inspirují nás. Všichni můžeme při sledování skutečného příběhu na velkém plátně něco získat. Ať už se jedná o inspirativní dokument nebo napínavé dobrodružství, tyto filmy vás zanechají v němém úžasu. Najděte si tedy popcorn a připravte se na dojetí z těchto nezapomenutelných skutečných příběhů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.