Stříbrné puncovní značky jsou nezbytnou součástí určování pravosti a hodnoty stříbrných předmětů. Tyto značky vyjadřují původ a výrobce daného předmětu a lze je nalézt na jakémkoli stříbrném předmětu vyrobeném v 19. století nebo dříve. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat stříbrnými puncovními značkami z Rakouska-Uherska, jedné z nejmocnějších evropských říší v době jejího rozkvětu.
Historie rakousko-uherských puncovních značek
Puncovní značky jsou symboly vyražené na zlatě, stříbře a dalších kovech, které označují ryzost kovu. Puncovní značky spojené s Rakouskem-Uherskem pocházejí ze 16. století a používají se i v moderní době. Podívejme se na historii rakousko-uherských puncovních značek:
Rané rakouské puncovní značky
Nejstarší známá rakouská puncovní značka pochází z roku 1540, kdy císař Karel V. udělil městu Vídeň výhradní právo zkoušet a puncovat zlaté šperky. Toto výhradní právo později rozšířil císař Rudolf II. v roce 1578 a udělil všem císařským městům v Rakousku právo zkoušet a puncovat stříbrné a zlaté výrobky. Tyto puncovní značky se obvykle skládaly z kombinace dvou nebo tří písmen, která označovala místo výroby, a symbolu, který udával ryzost nebo stupeň čistoty. Například značka „K“ v kombinaci s korunkou označovala, že výrobek pochází z Vídně a má ryzost zlata 9 karátů.
Reformy puncovního systému
V roce 1872 císař František Josef I. reformoval rakousko-uherský puncovní systém zavedením nového standardizačního procesu pro všechny stříbrné předměty vyráběné na území říše. Všechny vyrobené stříbrné předměty musely být označeny symbolem kotvy, který označoval stupeň ryzosti stříbra (925/1000). Tato reforma rovněž zavedla nové zákony, které zakazovaly jakékoli padělání nebo pozměňování puncovních značek na špercích nebo jiných předmětech z drahých kovů. Do roku 1887 byl tento proces rozšířen i na všechny zlaté předměty vyráběné na území císařství. Zavedení těchto reforem pomohlo zajistit jednotnost veškerého rakouského a uherského puncovaného zboží, což spotřebitelům usnadnilo identifikaci pravých šperků a dalšího zboží vyrobeného v Rakousku-Uhersku v tomto období.
Moderní rakouské puncovní značky
Po první a druhé světové válce se Rakousko-Uhersko rozpadlo na samostatné země, včetně Rakouska, Maďarska, Československa, Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Polska, Rumunska a Slovenska – každá země měla vlastní soubor norem pro puncování a označování drahých kovů v rámci svých hranic. Mnoho zemí však stále používá určitou formu symbolu kotvy pro označování stříbrného zboží . Pro označování ryzosti zlata se běžně používají také symboly jako „Au750“ nebo „Au585“ .
Jak vidíte , rakousko-uherské puncovní značky urazily od roku 1540 dlouhou cestu. Přestože v současné době existuje více zemí vydávajících vlastní normy , mnoho moderních puncovaných předmětů stále obsahuje symboly z původní císařské éry . Ať už hledáte pravé šperky ze 16. století nebo modernější , porozumění těmto historickým značkám vám pomůže identifikovat autentické kousky z této doby . S těmito znalostmi můžete činit informovaná rozhodnutí při nákupu starožitných šperků nebo jiného zboží vyrobeného v Rakousku-Uhersku v průběhu jeho historie .
Jak rozpoznat stříbrné puncovní značky Rakouska-Uherska
Puncovní značení bylo v Rakousku-Uhersku poprvé zavedeno kolem roku 1750. Tento systém vycházel z francouzského standardu zvaného „millesime“ neboli „letopočet“, který udával, kdy byl předmět vyroben. Systém puncovnictví se používal až do roku 1918, kdy se monarchie rozpadla a bylo obtížné udržet kontrolu nad puncovními normami.
Jedním ze způsobů, jak identifikovat rakouské stříbro, je hledat tři různé puncovní značky, které se používaly v císařském období země (1867-1918). Tyto značky byly obvykle vyraženy na šperku v blízkosti jeho základny nebo rukojeti. První značkou je korunovaný erb s písmenem „A“ uvnitř, které označuje, že byl vyroben v Rakousku. Druhou značkou jsou obvykle dvě zkřížená kladívka s hvězdou nad nimi, což značí, že byl vyroben v Maďarsku. Třetí značkou jsou obvykle dva zkřížené klíče s korunkou nad nimi, což značí, že byl vyroben oficiálním stříbrníkem uznaným vládou.
Při identifikaci rakousko-uherského stříbra se můžete setkat také s několika dalšími označeními, jako je „Wien“, „Wien“ nebo „Wiener Werkstätte“ Ty označují místo výroby stříbra a měly by být vždy brány v úvahu při posuzování jeho pravosti a hodnoty. Kromě toho mohou některé kusy obsahovat další puncovní značky, jako jsou iniciály výrobců nebo obchodní názvy společností, které je v různých obdobích historie vyráběly. Znalost těchto dalších puncovních značek vám může pomoci přesně určit, kdo váš šperk vyrobil a kdy byl vyroben!
Často Kladené otázky
Závěr
Rakousko-uherské stříbrné puncovní značky mohou poskytnout cenné informace o původu a výrobci předmětu. Hledáte-li tři odlišné značky – korunovaný erb s písmenem A uvnitř, dvě zkřížená kladívka s hvězdou nahoře a dva zkřížené klíče s korunkou – spolu s dalšími identifikačními znaky, jako jsou iniciály výrobce nebo obchodní názvy, můžete snadno identifikovat rakousko-uherské stříbrné předměty z doby před několika staletími! Pokud si někdy nejste jisti pravostí konkrétního kusu, zvažte konzultaci s profesionálním odhadcem, který vám poskytne další pomoc.