Myoklonické záškuby před spaním: Co jsou to a jak s nimi bojovat?

Pokud jste někdy zažili náhlé záškuby svalů před spaním, pravděpodobně jste se ptali, co je to za jev a zda je to normální. Tento jev se nazývá myoklonické záškuby před spaním, také známé jako hypnogické záškuby. Je to poměrně běžný jev, který se vyskytuje u většiny lidí a obvykle není příznakem zdravotního problému.

Myoklonické záškuby před spaním jsou krátkodobé a nekontrolované pohyby svalů, které se vyskytují v období před usnutím. Tyto záškuby se mohou projevit jako náhlé trhnutí nebo škubnutí svalů a mohou být doprovázeny pocitem pádu. Obvykle jsou způsobeny přechodem z fáze bdění do fáze spánku, kdy se svaly uvolňují a mohou se náhle stáhnout. Tento jev není nebezpečný a obvykle nevyžaduje léčbu, pokud nejsou příznakem jiného zdravotního problému.

Co jsou myoklonické záškuby před spaním?

Myoklonické záškuby před spaním jsou nekontrolovatelné záškuby, které se vyskytují v období mezi bděním a spánkem. Tyto záškuby jsou způsobeny náhlým stahem svalů a mohou být velmi rušivé pro vaše spaní. Mohou se projevit jako jednotlivé záškuby nebo jako série záškubů, které mohou trvat několik sekund až minut.

Myoklonické záškuby před spaním jsou velmi běžné a mohou se vyskytovat u každého člověka. Často jsou způsobeny únavou, stresy nebo nadměrným užíváním stimulancií, jako jsou kofein nebo alkohol. Tyto záškuby jsou obvykle neškodné a nevyžadují lékařskou pomoc.

Nicméně, pokud se myoklonické záškuby před spaním vyskytují často a jsou velmi rušivé, mohou být příznakem nějakého zdravotního problému. Některé z příčin myoklonických záškubů před spaním zahrnují:

 • Nespavost
 • Narkolepsie
 • Syndrom neklidných nohou
 • Epilepsie
 • Parkinsonova choroba
 • Alzheimerova choroba

Pokud máte časté myoklonické záškuby před spaním, měli byste se poradit s lékařem. Váš lékař může provést fyzické vyšetření a případně doporučit další testy, aby zjistil příčinu vašich záškubů.

Celkově lze říci, že myoklonické záškuby před spaním jsou běžným jevem a většinou nevyžadují lékařskou pomoc. Nicméně, pokud jsou velmi rušivé nebo se vyskytují často, měli byste se poradit s lékařem, aby se zjistila příčina vašich záškubů.

Příčiny

Myoklonické záškuby před spaním jsou obvykle neškodné a často se vyskytují u většiny lidí. Tyto záškuby mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou:

 • Stres a úzkost
 • Příliš mnoho kofeinu nebo alkoholu
 • Fyzická únava nebo přetížení svalů
 • Některé léky, jako jsou antidepresiva nebo antipsychotika
 • Některé neurologické poruchy, jako je epilepsie nebo Parkinsonova choroba

Některé léky mohou také způsobit myoklonické záškuby před spaním. Pokud máte podezření, že by mohly být vaše záškuby způsobeny léky, měli byste se poradit se svým lékařem a zvážit změnu léků.

Stres a úzkost jsou také běžnými příčinami myoklonických záškubů před spaním. Pokud máte tendenci být stresovaní nebo úzkostliví, může to být jeden z důvodů, proč trpíte těmito záškuby. Pokud se snažíte snížit svou úzkost nebo stres, může to pomoci snížit frekvenci myoklonických záškubů.

Fyzická únava a přetížení svalů jsou další běžné příčiny myoklonických záškubů před spaním. Pokud máte tendenci cvičit nebo se fyzicky pracovat až do pozdních hodin, může to vést k přetížení svalů a zvýšenému riziku myoklonických záškubů. Pokud se snažíte snížit počet záškubů, můžete zvážit změnu svého tréninkového plánu a zvýšení počtu hodin spánku.

Celkově lze říci, že myoklonické záškuby před spaním jsou obvykle neškodné a mohou být způsobeny různými faktory. Pokud máte však podezření, že vaše záškuby jsou způsobeny něčím vážnějším, měli byste se poradit se svým lékařem.

Závěrečné Myšlenky

Pokud se vám při usínání neustále dějí záškuby, nemusíte se obávat, že trpíte nějakou závažnou poruchou. Záškuby při usínání jsou velmi běžné a většinou nevyžadují žádnou léčbu. Pokud však záškuby při usínání přetrvávají a brání vám v kvalitním spánku, může být nutné navštívit lékaře.

Existuje několik faktorů, které mohou způsobovat záškuby při usínání. Mezi nejčastější patří stres a úzkost, nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu, nedostatek spánku a některé léky. Pokud se chcete vyhnout záškubům při usínání, můžete zvážit následující tipy:

 • Omezte konzumaci kofeinu a alkoholu
 • Zkuste si před spaním zacvičit relaxační cviky nebo jógu
 • Vytvořte si pravidelný spánkový režim a snažte se dodržovat ho každý den
 • Zkuste si před spaním přečíst knihu nebo poslouchat uklidňující hudbu

Pamatujte si, že záškuby při usínání jsou běžným jevem a většinou nevyžadují žádnou léčbu. Pokud však trpíte záškuby při usínání pravidelně a máte pocit, že vám brání v kvalitním spánku, může být vhodné navštívit lékaře a diskutovat s ním o dalších možnostech léčby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

 • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
 • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

 • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
 • 10% na krabičkovou dietu
 • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
 • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.