Železo je jedním ze základních minerálů, které potřebuje každý z nás.
Železo je nezbytné v mnoha ohledech. Přenáší kyslík po celém těle a podporuje zdravé červené krvinky, které pomáhají okysličovat naše tělo. U žen železo zvyšuje plodnost, pomáhá předcházet anémii a snižuje příznaky menopauzy.
Nedostatek železa je spojován s poklesem kognitivních funkcí, únavou, depresí a dokonce i srdečními chorobami. Může také způsobit nízkou hladinu energie a sníženou schopnost soustředit se na úkoly.
Železo je základní minerál, který potřebujeme k produkci hemoglobinu a červených krvinek. Pomáhá transportovat kyslík do celého těla.
Nejlepší zdroje železa se nacházejí v červeném mase, drůbeži, rybách, celozrnných výrobcích a zelenině. Zatímco některé druhy zeleniny, jako je špenát, kapusta, římský salát a límcová zelenina, obsahují více železa než jiné.
Seznam potravin, které obsahují vysoké množství železa
Železo je minerál, který vaše tělo potřebuje k přenosu kyslíku do buněk. Potraviny bohaté na železo vám mohou pomoci získat železo, které potřebujete pro zdravou krev a tvorbu červených krvinek, což je důležité pro přenos kyslíku v těle.
Potraviny bohaté na železo:
- Zelené listy
- Sezamová semínka
- Fazole
- Sójové boby
- Čočka
- Švestky
- Rozinky
- Tempeh
Jak získat železo z jídla
Železo je základní živina, která pomáhá při tvorbě klíčových bílkovin a červených krvinek. Pomáhá také při prevenci anémie. Železo se většinou nachází v rostlinách a zvířatech, ale některé potraviny jsou na železo opravdu bohaté, jako je špenát, kapusta, čočka, černé fazole, kešu oříšky a mandle.
Nejlepšími zdroji potravy železa jsou špenát a kapusta. Nejhorší jídla? Těstoviny mohou přispět k anémii, protože obsahují dusičnany, které brání vstřebávání železa z potravy, kterou jíme. Káva může také přispívat k anémii, protože snižuje množství žaludeční kyseliny, kterou bílkoviny potřebují ke správnému trávení, tím, že uvolňuje hormon zvaný gastrin, díky kterému jsou bílkoviny méně stravitelné.
Potravinářské železo se získává různými způsoby, například vařením s přísadami s vysokým obsahem železa, jako je špenát nebo kapusta. Lze jej nalézt také v živočišném mase a rostlinných zdrojích, jako jsou luštěniny, obiloviny a ořechy.
V jakém jídle je nejvíce železa?
Železo je nezbytné pro to, aby červené krvinky přenášely kyslík po celém těle. Abyste z těchto buněk získali co nejvíce výhod, je důležité, abyste se ujistili, že přijímáte dostatek železa. V potravinách je mnoho různých zdrojů železa, včetně červeného masa, tmavě zelené zeleniny, fazolí a dýňových semínek.
Jaké ovoce obsahuje železo?
Banány jsou nejoblíbenějším ovocem na světě a jsou bohaté na nutriční hodnoty. Obsahují železo, které pomáhá předcházet krvácení a podporuje zdraví pokožky.
Nedostatek železa je běžný problém, který může vést k řadě zdravotních problémů, včetně, ale nejen, únavy a anémie.
Kolik železa denně potřebujeme a jaké jsou příznaky nízké hladiny železa?
Železo je základní minerál, který je potřebný pro tvorbu červených krvinek. Doporučený denní příjem železa pro muže je 18 miligramů a pro ženy 27 miligramů. Nízká hladina železa může způsobit příznaky, jako je únava, závratě a dušnost.
Nedostatek železa může být způsoben řadou faktorů, včetně nedostatku potravinových zdrojů (které nejsou vždy snadno dostupné), špatného vstřebávání nebo nízkých zásob v těle. Je důležité přijímat dostatek železa v rámci zdravé stravy a v případě potřeby i prostřednictvím suplementace.
Jak zvýšit obsah železa v krvi
Železo je pro zdravé tělo nezbytné a nachází se v bílkovinách, mase, drůbeži, rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Tělo však dokáže vstřebat pouze asi 1 miligram železa denně. Chcete-li zvýšit množství železa v krvi, měli byste se vyhnout konzumaci krve nebo potravin s vysokým obsahem vitamínu C, protože ovlivňují, jak dobře tělo vstřebává železo.
Železo je celosvětově jedním z nejčastějších nedostatků a může vést k anémii. Abyste toto riziko co nejvíce snížili, měli byste se také vyhnout konzumaci alkoholu a omezit příjem kávy na méně než tři šálky denně.
Mezi další způsoby, jak zvýšit obsah železa ve vaší každodenní stravě, patří: červené maso (o 20 % více než bílé maso), tmavě zelená zelenina (jako je brokolice), čočka, cizrna nebo práškové doplňky železa.
Kdy byste měli užívat doplněk železa?
Je důležité užívat doplňky železa, abyste se vyhnuli nedostatku železa, který může vést k anémii. Měli byste se také ujistit, že přijímáte dostatek železa ze stravy.
Některé potraviny s vysokým obsahem železa zahrnují červené maso, ryby, tofu a fazole.
Mezi další zdroje železa patří listová zelenina a hořká čokoláda.
Závěr
Začněte jíst tyto potraviny hned teď, abyste do svého systému dostali více železa.
Množství železa v těle je klíčovým faktorem při určování zdraví a kondice jejich těla. Je také zodpovědný za regulaci kyslíku, tvorbu červených krvinek a mnoho dalších různých fyziologických funkcí.
Nedostatek železa je problém, který postihuje více než 50 % celosvětové populace. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je to nejběžnější porucha výživy na světě.
Nedostatek železa bychom neměli považovat za něco, co se lidem ve vyspělých zemích, jako jsou USA, nestává, protože se to stává každému bez ohledu na socioekonomický status. Nízké zásoby železa však převládají spíše u žen a dětí, které mají horší přístup k potravinám bohatým na železo.
Některé potraviny zahrnují čočku, špenát, tofu, celá zrna a hořkou čokoládu, což jsou všechny dobré zdroje železa s důležitými zdravotními přínosy.