Je Tempeh Zdravý? Nejlepší Recepty & Jak Ho Vyrobit Levně Doma!

Je Tempeh Zdravý? Nejlepší Recepty & Jak Ho Vyrobit Levně Doma!

Pokud jste vegetariáni nebo vegani, je pravděpodobné, že jste o tempehu už slyšeli. Ale co je tempeh? Tempeh je fermentovaný sójový koláč, který pochází z Indonésie. Vyrábí se namočením sójových bobů do vody, přidáním kultivačního činidla a následnou inkubací v uzavřené nádobě. Výsledkem je hustý koláč nebo placka s ořechy a zemité chuti. Tempeh sice není mimo komunitu vegetariánů a veganů příliš známý, ale je to všestranná a výživná potravina, které je často základem hubnoucích diet, které neobsahují maso!

Co je tempeh?

Tempeh je fermentovaný sójový koláč, který je oblíbený ve vegetariánské a veganské kuchyni. Vyrábí se namočením sójových bobů ve vodě, smícháním s kultivačním činidlem a následnou inkubací v uzavřené nádobě. Výsledkem je hustý koláč nebo placka s oříškovou a zemitou chutí.

Ačkoli tempeh není mimo komunitu vegetariánů a veganů příliš známý, jedná se o všestrannou a výživnou potravinu. Tempeh má vysoký obsah bílkovin a vlákniny a obsahuje také důležité vitaminy a minerály, jako je železo a hořčík. Lze ho použít místo masa v pokrmech, jako jsou tacos, hamburgery a dušené maso, nebo ho lze jíst samostatně jako svačinu bohatou na bílkoviny.

Pokud hledáte zdravý zdroj bílkovin rostlinného původu, tempeh rozhodně stojí za vyzkoušení. Pro někoho může být neznámý, ale rozhodně stojí za to ho vyzkoušet.

Složení

Co tempeh obsahuje?

Tříuncová porce tempehu obsahuje asi:

 • 185 kalorií
 • 15 gramů bílkovin
 • 8 gramů vlákniny
 • 6 miligramů železa (33 % DV)
 • 350 miligramů sodíku (15 % DV)
 • 1 gram cukru

Výhody konzumace

Proč jíst tempeh? Nejen, že se jedná o chutnou alternativou masa a mléčných výrobků, ale je také velmi výživný. Sójové výrobky jsou obecně známé pro svůj vysoký obsah bílkovin i vlákniny, ale někdy mohou být obtížně stravitelné. Bílkoviny a vláknina v tempehu jsou však díky procesu fermentace výrazně stravitelnější. Kromě toho toto „jávské maso“ obsahuje také velké množství vitamínů skupiny B. Hovoří se dokonce o přítomnosti vitaminu B12 v tempehu, který je ve veganské stravě notoricky obtížně dostupný. Je však třeba poznamenat, že na Západě se používá čistě houbová kultura, takže množství vitaminu B12 je spíše zanedbatelné.

Každý koláč nebo palačinka tempehu obsahuje přibližně 15 až 20 gramů bílkovin. Tempeh je také dobrým zdrojem vlákniny a vitamínů, minerálů, jako je železo a hořčík. Protože je tempeh fermentovaný, je také bohatý na probiotika, která jsou prospěšná pro zdraví střev.

Jak tempeh jíst?

Tempeh lze jíst vařený nebo syrový. Když je vařený, je obvykle smažené, pečené nebo dušené. Lze ji použít jako náhradu masa v hamburgerech, smažených pokrmech nebo kari. Tempeh lze také nadrtit a použít jako přísadu do salátů nebo polévek. Abyste si užili probiotické účinky tempehu, je nejlepší jíst ho syrový nebo lehce tepelně upravený, aby nedošlo k usmrcení prospěšných bakterií.

Recepty

Tempeh lze použít místo masa v jakémkoli pokrmu. Obzvlášť chutný je v pokrmech, jako jsou tacos, hamburgery nebo dušené maso. Tempeh můžete jíst i samostatně jako svačinu, protože je bohatý na bílkoviny. Tempeh můžete připravovat smažením, pečením nebo grilováním. Možnosti jsou neomezené!

1.Marinovaný Tempeh

2.Retovaný tempeh se zeleninou

Ať už hledáte alternativu masa, nebo jen chcete vyzkoušet něco nového, tempeh je chutnou a výživnou variantou. Vyzkoušejte ho v některém z těchto receptů a přesvědčte se sami!

Jak se tempeh vyrábí?

Při výrobě tempehu se sójové boby uvaří a poté se naočkují plísní Rhizopus. Fazole se pak nechají asi 24 hodin fermentovat, během nichž plíseň rozkládá sacharidy, bílkoviny a vlákninu na menší molekuly. Po fermentaci se fazole rozmačkají na hustou kaši a slisují do bloků. Bloky se poté zabalí do plátna a nechají se zrát dalších 24 hodin, během nichž se chuť dále rozvíjí.

Jak si ho můžete připravit doma:

Kde se dá koupit?

Hledáte dobrý tempeh? Najdete ho v místním obchodě se zdravou výživou – a na výběr je několik skvělých značek. Sunfood je jednou z nejstarších a nabízí jak bílý přírodní tempeh, tak ochucené verze. Ve většině obchodů se zdravou výživou najdete také značky Kalma, Natural Way, Soyka a Soja Produkt. A nezapomeňte se podívat do místního supermarketu – možná budete překvapeni, co najdete!

Kde se dá koupit:

 1. Albert
 2. Billa
 3. Kuafland
 4. Vitaland

Často Kladené Otázky

Co je to uzený tempeh?

Uzený tempeh je druh tempehu, který byl uzen na otevřeném ohni. To mu dodává výraznou kouřovou chuť a vůni. Uzený tempeh lze jíst samotný nebo jej použít v receptech místo jiných uzenin.

Je tempeh zdravý?

Ano, tempeh je zdravá potravina. Má vysoký obsah bílkovin a vlákniny a nízký obsah tuku. Tempeh je také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně železa a hořčíku.

Je tempeh bezlepkový?

Ano, tempeh neobsahuje lepek a je vhodný pro vegany. Lze ho jíst samostatně nebo ho použít jako alternativu masa v receptech. Ale můžete ho smažit, péct nebo vařit v páře! Tempeh má oříškovou, zemitou chuť s lehkou hořkostí, které obohatí vaše oblíbené recepty a přidá jim potřebné vitamíny a minerály.

Závěr

Tempeh je chutný a výživný veganský zdroj bílkovin, který je ideální pro ty, kdo hledají alternativu k masu. Má vysoký obsah bílkoviny, vlákninu a vitamíny a minerály. Tempeh je také bohatý na probiotika, protože je fermentovaný. Tempeh lze použít do jakéhokoli pokrmu místo masa nebo ho jíst samostatně jako svačinu. Je všestranný a snadno se z něj vaří. Vyzkoušejte tempeh ještě dnes!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

 • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
 • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

 • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
 • 10% na krabičkovou dietu
 • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
 • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.