Chyby Při Uzení Masa: 7 Nejčastějších Chyb, Kterých Se Musíte Vyvarovat!

7 Nejčastějších Chyb Při Uzení Masa, Kterých Se Musíte Vyvarovat!

Uzení masa je dlouhý a pomalý proces, který vyžaduje trpělivost a praxi. Nenechte se však odradit od toho, abyste to zkusili doma! Na této cestě se můžete dopustit spousty chyb, ale většině z nich se lze s trochou znalostí a přípravy vyhnout. Abyste mohli začít svou cestu za dokonale vyuzeným masem, podívejme se na některé z nejčastějších chyb, kterých se lidé při uzení masa dopouštějí. 

1. Nedostatečná příprava masa 

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba si při uzení masa zapamatovat, je to, že maso je třeba před vložením do udírny řádně připravit. To znamená odříznout přebytečný tuk, okořenit maso kořením nebo potíráním a nechat ho před uzením alespoň hodinu odpočinout. Příprava masa vám nakonec přinese křehčí a chutnější výsledky. Proto tento krok nevynechávejte! 

2. Používání příliš velkého množství kouře 

Kouř dodá masu chuť a měl by se používat s rozmyslem. Příliš mnoho kouře může přebít přirozenou chuť jídla a vést k nežádoucím výsledkům. Je lepší přidat lehkou vrstvu kouře, než ho přidat příliš mnoho a vše zkazit! Začněte s malým množstvím a postupně ho zvyšujte, dokud nenajdete ideální množství pro své chutě. 

3. Příliš časté otevírání dvířek udírny 

Při přípravě receptů s nízkou teplotou a pomalým tempem, jako je uzení masa, chcete, aby všechno teplo a kouř zůstaly uvnitř udírny, aby se jídlo rovnoměrně a trvale uvařilo. Příliš časté otevírání dvířek může způsobit kolísání teploty, které pak zkreslí dobu vaření nebo ještě hůře – vysuší maso! Nejlepším postupem je otevírat dvířka pouze v nezbytně nutných případech (například při přidávání dřevěných třísek nebo při obracení/kontrole potravin).  

4. Špatný výběr dřeva

Dřevěné štěpky jsou skvělým způsobem, jak jídlu dodat chuť a kouř, ale typ použitého dřeva může uzený pokrm ovlivnit. Různá dřeva mají různou chuť a s některými druhy masa se snoubí lépe než s jinými. Než si vyberete dřevo, které chcete použít, určitě si zjistěte, jaké druhy dřeva se nejlépe hodí k jakémukoli druhu masa, které udíte!

5. Nesledování teploty

Kontrola teploty je při uzení masa klíčová a je důležité ji během celého procesu sledovat. Pro dosažení optimálních výsledků by udírna měla pracovat při konstantní teplotě, jinak může dojít k nedopečení nebo přepečení masa. Investujte do teploměru, abyste přesně věděli, jak horká je vaše udírna, a podle toho se zařiďte.

6. Špatné skladování

Po vyuzení je třeba maso správně skladovat, aby si zachovalo svou chuť a strukturu. Ujistěte se, že jste maso pevně zabalili do plastové fólie nebo vakuových sáčků a uložili je na chladném a suchém místě až na několik týdnů. Nesprávné skladování může vést ke zkažení, proto při skladování uzených dobrot sledujte datum spotřeby!

7. Netrpělivost

Uzení masa trvá dlouho – obvykle několik hodin nebo dokonce dní. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, musíte být trpěliví a pečlivě sledovat udírnu a podle potřeby upravovat teplotu a čas, aby bylo jídlo dokonale propečené. Nespěchejte na proces!

Pokud se vyvarujete těchto častých chyb, budete si moci vyrobit chutné uzené maso přímo doma! S trochou cviku, trpělivosti a znalostí budete brzy snadno vyrábět jídla v restaurační kvalitě. Tak se pusťte do uzení!

Mohlo by vás zajímat: Víte proč nejíst maso?

Závěrem

Uzení masa je umění, které vyžaduje čas, trpělivost a praxi – nevzdávejte to, pokud se vám to nepovede hned od začátku! Abyste si pokaždé zajistili vynikající výsledky, je lepší žádné kroky neuspěchat. Těmto častým chybám se vyhněte správnou přípravou, použitím dostatečného množství kouře a co nejčastějším zavíráním dvířek udírny, abyste dosáhli optimálních výsledků. S těmito tipy na paměti se pusťte do uzení a pochutnejte si na dokonale vyuzeném mase!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.