Kysané zelí: Zdravotní účinky, rizika a nutriční informace + [recept]

Kysané Zelí: Zdravotní Účinky, Rizika a Nutriční Informace + [Recept]!

Kysané zelí je druh kvašeného zelí, které má mnoho zdraví prospěšných účinků. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin, jako je vitamin C, vitamin K a vláknina. Kysané zelí také obsahuje prospěšné bakterie, které mohou zlepšit zdraví střev a trávení.

Zdravotní účinky kysaného zelí

výhody konzumace kysaného zelí

Kysané zelí je druh kvašeného zelí, které má mnoho zdraví prospěšných účinků. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin, jako je vitamin C, vitamin K a vláknina. Kysané zelí také obsahuje prospěšné bakterie, které mohou zlepšit zdraví střev a trávení. Mezi další hlavní zdravotní přínosy kysaného zelí patří např:

 1. lepší trávení
 2. lepší vstřebávání živin z potravy
 3. silnější imunitní systém
 4. snížení zánětů
 5. lepší kontrola hladiny cukru v krvi
 6. zdravější pokožka
 7. snížení hmotnosti
 8. snížení rizika rakoviny
 9. zlepšení kognitivních funkcí
 10. lepší celkový zdravotní stav.

Pokud tedy hledáte zdravý a chutný způsob, jak do svého jídelníčku přidat více živin, zkuste do svých jídel přidat kysané zelí! Budete ohromeni jeho přínosem pro zdraví 🙂

Vědecké poznatky o bakteriích v kysaném zelí, které jsou přátelské ke střevům

Přibývá vědeckých důkazů, že prospěšné bakterie obsažené v kysaném zelí mohou zlepšit zdraví střev a trávení. Tyto bakterie pomáhají rozkládat potravu, vstřebávat živiny a bojovat proti škodlivým bakteriím. Mohou také pomáhat regulovat střevní mikrobiom, což může mít pozitivní vliv na celkové zdraví.

Studie prokázaly, že kysané zelí je obzvláště dobrým zdrojem bakterií Lactobacillus plantarum, které se ukázaly jako prospěšné pro zdraví střev. Lactobacillus plantarum produkuje kyselinu mléčnou a další sloučeniny, které pomáhají konzervovat potraviny a brání růstu škodlivých bakterií. Bylo také prokázáno, že zlepšuje vstřebávání živin, snižuje záněty a posiluje činnost střev.

Šťáva z kysaného zelí, je zdravá?

Šťáva z kysaného zelí je kvašený nápoj ze zelí a další zeleniny. Jedná se o probiotický nápoj s vysokým obsahem vitaminu C a enzymů. Šťáva z kysaného zelí má kyselou, nakyslou chuť a často se používá jako přírodní lék na zažívací potíže.

Výhody

Šťáva z kysaného zelí je kvašený nápoj ze zelí a další zeleniny. Jedná se o probiotický nápoj s vysokým obsahem vitaminu C a enzymů. Šťáva z kysaného zelí má kyselou, trpkou chuť a často se používá jako přírodní lék na zažívací potíže.

Mezi výhody patří:

1. podpora trávení – vysoký obsah enzymů ve šťávě z kysaného zelí pomáhá rozkládat potravu ve střevech a zlepšuje trávení;

2. posílení imunitního systému – šťáva z kysaného zelí má vysoký obsah vitaminu C, který pomáhá posilovat imunitní systém;

3. protizánětlivé účinky – šťáva z kysaného zelí působí protizánětlivě, které mohou pomoci zmírnit zánětlivé stavy, jako je například artritida;

4. pomáhá detoxikovat organismus – šťáva z kysaného zelí pomáhá zbavovat tělo toxinů a napomáhá funkci jater;

5. zlepšení kardiovaskulárního zdraví – šťáva z kysaného zelí obsahuje velké množství probiotik, která mohou zlepšit zdraví srdce snížením hladiny špatného cholesterolu a krevního tlaku.

Nutriční hodnoty

Kysané zelí je potravina bohatá na probiotika, která jsou prospěšná pro zdraví střev. Kysané zelí obsahuje také vitamin C a další živiny, které jsou nezbytné pro zdraví.Výživové hodnoty kysaného zelí jsou následující:

Jeden šálek kysaného zelí obsahuje:

 • Probiotika: 1.probiotika: 5 miliard CFU
 • Vitamín C: 20-30 mg
 • Kalorie: 25 kcal
 • Tuk: 0 g
 • Carbohydrates: 5 g (3 g cukru)
 • Bílkoviny: 1 g
 • Vláknina: 2 g
 • Sodík: 310 mg

Jak vidíte, kysané zelí je velmi zdravá potravina. Má vysoký obsah probiotik, která jsou prospěšná pro zdraví střev, a obsahuje také další důležité živiny, jako je vitamin C. Kysané zelí je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin a sodíku. Má nízký obsah kalorií a tuku, takže je vhodnou volbou pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo si udržet zdravou váhu.

Kysané zelí lze přidávat do mnoha různých pokrmů nebo ho lze jíst samotné. Je skvělým doplňkem salátů, sendvičů a polévek. Kysané zelí lze použít také jako koření na maso nebo zeleninu.

Jak si doma vyrobit vlastní kysané zelí

Kysané zelí je druh kvašeného zelí, které má mnoho zdraví prospěšných účinků. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin, jako je vitamin C, vitamin K a vláknina. Kysané zelí také obsahuje prospěšné bakterie, které mohou zlepšit zdraví střev a trávení. Mezi další hlavní zdravotní přínosy kysaného zelí patří lepší trávení, lepší vstřebávání živin z potravy, silnější imunitní systém, snížení zánětů, lepší kontrola hladiny cukru v krvi, zdravější pokožka, snížení hmotnosti, snížení rizika rakoviny a zlepšení kognitivních funkcí.

Pokud tedy hledáte zdravý a chutný způsob, jak do svého jídelníčku přidat více živin, zkuste do svých jídel přidat kysané zelí! Budete překvapeni jeho zdravotními přínosy 🙂

ysané zelí je pokrm z kvašeného zelí, který je oblíbený v mnoha částech světa. Vyrábí se krouháním zelí a přidáním soli. Zelí se pak zabalí do nádoby a nechá se kvasit. Kysané zelí se může jíst jako příloha nebo se může použít v receptech.Existuje mnoho variant kysaného zelí, ale základní recept je stejný. Někteří lidé do kysaného zelí rádi přidávají další zeleninu, například mrkev nebo cibuli. Jiní rádi přidávají koření, například kmín nebo jalovcové bobule.

Kysané zelí je zdravá potravina, která má vysoký obsah vlákniny a vitaminu C. Má také nízký obsah kalorií a tuku. Kysané zelí lze skladovat v chladničce až šest měsíců.

Zde je recept

Budete potřebovat:

 • kysané zelí: 1 hlávka zelí
 • 2 polévkové lžíce soli
 • Voda

Návod k přípravě:

Zelí nakrájejte na kousky a nechte ho okapat:

 1. Postup: Zelí nakrájejte na tenké proužky.
 2. Vložte do něja dbejte na to, abyste odstranili tvrdou stopku.
 3. Přidejte sůl a dobře promíchejte.
 4. Směs nechte asi 30 minut odstát, aby zelí trochu změklo.
 5. Směs zabalte do sterilizované skleněné nádoby a nechte nahoře alespoň 1 cm místa.
 6. Zelí zalijte vodou tak, aby bylo zcela zakryté, a uzavřete víčkem.
 7. Nechte kvasit na chladném místě nejméně 3 týdny, nejlépe však 2-3 měsíce (čím déle budete čekat, tím bude pikantnější).

Jakmile dosáhne požadované chuti, uložte ho do lednice a vychutnejte si ho!

Nejlepší způsoby, jak si vychutnat kysané zelí

Kysané zelí si můžete vychutnat na mnoho způsobů, ale já ho nejraději přidávám do salátu. Obvykle ho smíchám se zeleninou, rajčaty, okurkami a lehkým dresinkem. Kysané zelí můžete přidat také do sendvičů, tacos nebo polévky. Můžete ho dokonce jíst přímo ze sklenice!

Často Kladené Otázky

Proč jíst kysané zelí?

Tento pikantní pokrm z kvašeného zelí je nejen chutný, ale také plný probiotik a dalších zdraví prospěšných látek. Probiotika jsou živé bakterie, které jsou nezbytné pro zdraví střev a jsou spojovány se vším možným, od lepšího trávení až po snížení rizika alergií a obezity. Kysané zelí je vynikajícím zdrojem těchto zdravých bakterií, takže je skvělou potravinou, kterou můžete přidat do svého jídelníčku, pokud chcete zlepšit zdraví svých střev.

Kromě probiotik je kysané zelí také dobrým zdrojem vitaminů C a K, železa a hořčíku. Bylo také prokázáno, že posiluje imunitní systém a chrání před rakovinou. Kysané zelí je tedy nejen chutné, ale také je toprospívá vašemu zdraví!

Kysané zelí je skvělá probiotická potravina, která může zlepšit zdraví střev. Je také plné vitamínů a minerálů, takže je zdravým doplňkem každého jídelníčku. Proč tedy kysané zelí nevyzkoušet? Vaše střeva (a chuťové pohárky) vám poděkují!

Jak jíst kysané zelí?

Kysané zelí se může jíst samostatně jako příloha nebo se může přidávat do jiných pokrmů pro zvýšení chuti. Zkuste ho přidat do sendvičů, salátů, polévek nebo dušeného masa. Je také oblíbenou přílohou párků v rohlíku a klobás. Pokud s konzumací kysaného zelí začínáte, začněte s malým množstvím a postupně ho zvyšujte, jak si váš trávicí systém na živé bakterie zvykne.

Kysané zelí je vynikajícím zdrojem probiotik a dalších zdraví prospěšných látek, takže je skvělou potravinou, kterou můžete zařadit do svého jídelníčku. Zkuste ho přidat do sendvičů, salátů, polévek nebo dušených pokrmů, abyste získali další chuť a výživné látky. Začněte s malým množstvím a postupně ho zvyšujte, jakmile se váš trávicí systém dostane dona živé bakterie.

Jak se nakládá kysané zelí?

Nakládání kysaného zelí je jednoduchý proces, který vyžaduje pouze několik ingrediencí.

K nakládání kysaného zelí potřebujete:

potřebujete

 • 1 hlávku zelí nakrouhanou na kousky
 • 2 polévkové lžíce soli
 • 1 polévkovou lžíci kmínu (nepovinné)
 • 1 čtvrt litru vroucí vody

Kyselé zelí nakládáme tak, že zelí nakrouháme na tenké proužky. Zelí vložte do velké mísy a posypte solí a kmínem. Zelí zalijte vroucí vodou a promíchejte. Směs nechte alespoň 10 minut odstát, aby zelí změklo.

Po 10 minutách přelijte zelí i s tekutinou do skleněné nádoby.

Zelí by mělo být zcela pokryto tekutinou. Nádobu přikryjte víčkem a před konzumací ji uložte do chladničky na dobu nejméně 2 týdnů.

Čím déle zelí uchováte, tím bude kyselejší. Pokud chcete jemnější chuť, konzumujte ho po 1-2 týdnech. Chcete-li výraznější chuť, počkejte 3-4 týdny nebo i déle.

Kdy pít zelnou stavu?

Zelí si můžete vychutnat kdykoli během dne. Zkuste si ho přidat k snídani, obědu nebo večeři, abyste si dodali další živiny. Můžete také pít zelnou šťávu jako zdravý začátek dne. Zelí má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vitamínů a minerálů, takže je skvělým doplňkem každého jídelníčku.

Závěrem

Přidání kysaného zelí do jídelníčku je skvělý způsob, jak zlepšit zdraví střev a získat důležité živiny. Kysané zelí je potravina bohatá na probiotika, která jsou prospěšná pro zdraví střev, a obsahuje také další důležité živiny, jako je vitamin C. Kysané zelí je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin a sodíku. Má nízký obsah kalorií a tuku, takže je vhodnou volbou pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo si udržet zdravou váhu. Kysané zelí lze přidávat do mnoha různých pokrmů nebo jíst samostatně. Je skvělým doplňkem salátů, sendvičů a polévek. Kysané zelí lze také použít jako koření k masu nebo zelenině. Vyzkoušejte přidat kysané zelí do svého příštího jídla a vychutnejte si jeho zdraví prospěšné účinky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Jak Jednoduše Urychlit
Spalovaní Tuku?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!