Vaječný Koňak: Pohlreichův Recept, Který Si Zamilujete!

Vaječný Koňak: Pohlreichův Recept, Který Si Zamilujete!

V loňském roce se Café Imperial zařadilo mezi luxusní restaurace nabízející klasický vánoční vaječný koňak. A i když byl možná dražší a 250ml šálek stál zákazníky neuvěřitelných 275 korun, není důvod řešit výrobu vlastní verze doma s tak přemrštěnou cenovkou. Díky našemu know-how a výzkumu legendární receptury Zdeňka Pohlreicha si nyní můžete malou ochutnávku Café Imperial zrekonstruovat a vychutnat za zlomek ceny u sebe doma!

Je to klasický nápoj, který se podává během zimních svátků, zejména o Vánocích. Jedná se o sladký a krémový nápoj, který je známý již po staletí. Nyní si můžete připravit vlastní várku vaječného koňaku podle tohoto lahodného receptu inspirovaného slavným českým šéfkuchařem. Tento útulný nápoj bude dokonalým doplňkem nejen vašeho svátečního setkání! 

Na Vaječný Koňak Podle Pohlreicha budete potřebovat:

Vánoční koktejl z koňaku, který si připravíte v restauraci v centru města, je vyroben z kvalitního koňaku: 

 • 6 vajec (oddělených) 
 • 1 šálek cukru 
 • 1/2 lžičky mletého muškátového oříšku 
 • 2 šálky plnotučného mléka 
 • 1/4 lžičky mleté skořice 
 • 2 šálky husté smetany 
 • 1/4 šálku brandy nebo rumu (volitelně) 
 • Strouhaný muškátový oříšek na ozdobu (nepovinné)

Jak ho připravit

Příprava dokonalé směsi pro váš oblíbený alkoholický nápoj je kombinací pečlivého načasování a přesných ingrediencí. Začněte přidáním kondenzovaného mléka, cukru a obsahu dvou vanilkových lusků bez semínek do malého hrnce. Poté přidejte požadované množství běžného mléka, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Poté ji postavte na sporák na mírný oheň a směs vařte, dokud se cukr nerozpustí. Pomocí ručního šlehače rychle vneste do hrnce jeden po druhém žloutky a pokračujte ve šlehání – nezapomeňte udržovat nízkou teplotu, aby se nesrazily. Počkejte, až se směs začne vařit, a poté ji nechte vychladnout, než přidáte alkoholickou složku. Naposledy zamíchejte a můžete podávat nebo uchovávat v chladničce pro pozdější použití!

Alternativní postup přípravy

Pokud chcete přípravu vaječného koňaku zpestřit a prozkoumat alternativní postupy, zvažte nahrazení běžného mléka smetanovou alternativou. Nejenže tím nápoj získá bohatší a sametovější chuť, ale pokud se v posledním kroku vynechá alkohol, je to ideální volba pro děti. Pokud přesto chcete nápoji dodat extra hloubku chuti, můžete místo něj použít jakýkoli druh alkoholického nápoje – je však důležité dbát na kontrolu porcí, abyste nepřebili jeho chuť! Vaječný koňak si nejčastěji vychutnáváme o Vánocích nebo v chladnějších měsících pro jeho příjemný a hřejivý účinek.

Často Kladené Otázky

jak dlouho vydrží vaječný likér?

Pokud je vaječný koňak uložen v chladničce, vydrží zpravidla až 5 dní po otevření. Neotevřená krabice vaječného likéru by měla zůstat čerstvá přibližně 10 dní. Samozřejmě se jedná pouze o hrubé odhady – vždy zkontrolujte datum spotřeby vytištěné na obalu a důvěřujte svým smyslům, abyste zjistili, zda se vaječný koňak nezkazil. Vaječný koňak se může rychle zkazit kvůli obsahu mléka a při vystavení vzduchu nebo vysokým teplotám. Pokud vaječný koňak začne zapáchat nebo chutnat kysele, je nejlepší jej co nejdříve zlikvidovat.

Proč se nemůže pít vajecny liker v tehotenstvi?

Ačkoli vaječný koňak může být lahodným zpestřením svátečního období, těhotné ženy by se měly zdržet jeho pití. Syrová vejce, která jsou hlavní složkou vaječného likéru, totiž mohou obsahovat bakterie, jako je salmonela, které mohou způsobit otravu jídlem a další nepříznivé zdravotní účinky. Z tohoto důvodu je pro těhotné ženy mnohem bezpečnější, aby se pití vaječného likéru zcela vyhnuly. Navíc ani pasterizovaný vaječný koňak, který byl zahříván, aby se zničily všechny bakterie a škodlivé organismy, nemusí být nutně bezpečný – obvykle totiž obsahuje vysoké množství cukru a dalších složek, kterým by se těhotné ženy měly snažit vyhnout kvůli možným nežádoucím účinkům.

Závěrem

Vaječný koňak je sváteční pochoutka, kterou si může vychutnat téměř každý bez ohledu na věk, chuťové preference a dietní omezení. Existuje celá řada receptů na vaječný koňak, které vyhoví každému, od verzí s nízkým obsahem cukru až po veganské varianty. Pokud hledáte požitkářský sváteční koktejl, vyzkoušejte vaječný koňak podle podle pokynů v tomto článku. Dbejte na správné skladování, kontrolujte datum spotřeby a užívejte si zodpovědně. A nezapomeňte ho posypat strouhaným muškátovým oříškem pro extra slavnostní nádech!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

 • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
 • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

 • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
 • 10% na krabičkovou dietu
 • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
 • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.