Hluboký stabilizační systém: Cviky & Aktivace!

Hluboký Stabilizační Systém: Cviky & Aktivace!

Napište článek o tom, že hluboký stabilizační systém je nová revoluční technologie, která pomáhá zmírnit bolesti zad. Bylo klinicky prokázáno, že snižuje nebo dokonce odstraňuje bolesti zad, a navíc se snadno používá: stačí si jen lehnout na záda a pět minut denně relaxovat. Je ideální pro lidi každého věku, pohlaví, fyzické kondice a úrovně fyzické zdatnosti!

Bolestmi zad trpí miliony lidí a u mnoha z nich tradiční léčba nepřináší úlevu. Nyní je tu nová technologie, která by mohla pomoci: systém hluboké stabilizace. Tento snadno použitelný přístroj může používat kdokoli bez ohledu na věk nebo úroveň fyzické zdatnosti, aby zmírnil nebo dokonce odstranil bolesti zad. Zde se dozvíte, co byste měli vědět o této nové revoluční léčbě.

Svaly hlubokého stabilizačního systému trupu a páteře

Svaly hlubokého stabilizačního systému trupu a páteře hrají zásadní roli při udržování vzpřímené polohy a stability. Tyto svaly spolupracují, aby poskytovaly oporu páteři a udržovaly nás ve volném pohybu. V tomto článku se blíže podíváme na svaly hlubokého stabilizačního systému, jak fungují a co dělají.

Mezi svaly hlubokého stabilizačního systému patří:

– Příčný sval břišní

– Vnitřní šikmý sval

– Vnější šikmý sval

– Vzpřímený sval páteře

– Sval hýžďový (gluteus maximus)

– Hamstringy

Každý z těchto svalů má specifickou úlohu při stabilizaci páteře a trupu. Podívejme se na každý z nich blíže.- Příčný břišní sval je nejhlubší z břišních svalů. Tvoří nejvnitřnější vrstvu břicha a obepíná trup jako korzet. Když se příčný břišní sval stáhne, jemně k sobě přitáhne spodní žebra a pánev.

To má důležitý stabilizační účinek na bederní páteř (spodní část zad). Jedna studie zjistila, že slabé nebo neaktivní svaly trupu jsou spojeny se špatnou bederní stabilitou. Slabost tohoto svalu může způsobit bolest nebo kompenzační koaktivaci ostatních svalů hlubokého stabilizačního systému. To platí zejména pro osoby s bolestmi dolní části zad (LBP), a proto je posílení tohoto svalu pro úspěšnou rehabilitaci životně důležité.

Hluboký stabilizační systém cviky

Hluboký stabilizační systém je důležitou součástí udržování stability páteře a trupu bez bolesti. Abychom tyto svaly udrželi silné a zdravé, je důležité provádět některá cvičení, která jsou na ně speciálně zaměřena.

Zde je několik cviků, které můžete vyzkoušet:

1. Příčný břišní sval lze aktivovat přitažením pupku směrem k páteři. Vyzkoušejte toto cvičení tak, že si lehnete na záda a pomalu stahujete břišní svaly, vydržte 5 sekund a pak se uvolněte. Opakujte 10krát.

2. Vnitřní šikmý sval lze aktivovat stlačením pupku směrem k páteři a následným otočením trupu na opačnou stranu. Vyzkoušejte tento cvik tak, že si lehnete na záda a otočíte trup doprava,vydržte 5 sekund v koncové poloze na pravé straně a poté se uvolněte. Opakujte 10krát.

3. Vnější šikmé svaly lze aktivovat pomalým stahováním břišních svalů za současného otáčení trupu na jednu stranu a stlačování lopatek k sobě, vydržte 5 sekund v koncové poloze na této straně, poté uvolněte. Opakujte 10krát na každou stranu.

4. Vzpřimovač páteře se nachází po celé délce páteře mezi dolní částí zad a oblastí krku. Tento sval začíná od kosti křížové (nejnižší kost páteře) a pokračuje až k bázi lebky, takže je dlouhý a plochý jako pruh podél našich zad. Stabilizuje dolní část zad, pánev, kyčle a žebra při nadměrné nebo nedostatečné aktivitětěchto svalů.

Chcete-li aktivovat extenzory páteře, položte dlaně nebo konečky prstů za hlavu a pomalu rolujte ramena dopředu, přičemž lokty držte vzadu, v konečné poloze vydržte 5 sekund. Opakujte 10krát.

5. Hamstringy se nacházejí v zadní části stehen a spolu s hýžďovými svaly (gluteus maximus) tvoří jednu z největších svalových skupin v našem těle. Tyto svaly nám pomáhají stabilizovat se při chůzi a stání, zejména když chodíme po nerovném terénu, stoupáme do schodů nebo když hodně běháme a skáčeme, jak to mají rády děti! Zde je návod, jak je aktivovat: postavte se vzpřímeně s chodidly na šířku ramen a jednu nohu zvedněte za zadek tak, aby byla rovnoběžná s chodidlem, v konečné poloze vydržte 10 sekund, uvolněte a opakujte 10krát.

6. Hýžďový sval je mohutný sval nacházející se v oblasti hýždí, který spolu s hamstringy pracuje na zvýšení naší rychlosti při běhu nebo skoku. Tyto svaly můžete aktivovat tak, že se postavíte vzpřímeně s chodidly na šířku ramen a stisknete oba hýžďové svaly najednou, přičemž v konečné poloze vydržíte 5 sekund a poté uvolníte. Opakujte 10krát na každou stranu a střídejte strany.

Aktivace hlubokého stabilizačního systému

Hluboký stabilizační systém je důležitou součástí udržování stability páteře a trupu bez bolesti. Abyste tyto svaly udrželi silné a zdravé, je důležité provádět určité cviky, které se na ně specificky zaměřují.

Jedním ze způsobů, jak tyto svaly aktivovat, je provádění výše uvedených cviků. Tyto cviky aktivují různé svaly hlubokého stabilizačního systému, jako jsou příčné břišní svaly, vnitřní šikmé svaly, vnější šikmé svaly a svaly natahovače páteře. Pravidelné provádění těchto cviků může pomoci udržet tyto svaly silné a zdravé, což může následně pomoci zlepšit stabilitu páteře a trupu.

Dalším způsobem aktivace těchto svalů je jejich vědomá kontrakce během každodenních činností. Například když se pro něco natahujete nebo když vstáváte ze sedu, snažte se vědomě aktivovattyto svaly. I když se vám zpočátku může zdát trochu divné aktivovat tyto svaly při běžných denních činnostech, časem se vám budou zdokonalovat a posilovat. Kromě toho se snažte při stání nebo sezení udržovat správné držení těla, což znamená udržovat rovná záda a stabilní jádro.

Pokud máte bolesti v dolní části zad, aktivní provádění těchto cviků může někdy bolest dočasně zhoršit kvůli zvýšenému napětí v těchto svalech. Pokud se vám to stane, nezapomeňte je přestat provádět, dokud bolest zcela neodezní, a pak začněte znovu pomalu provádět jen několik opakování.

Závěrem

Udržování silného a zdravého hlubokého stabilizačního systému je důležité pro stabilitu páteře a trupu. Existuje mnoho způsobů, jak tyto svaly aktivovat, včetně provádění výše uvedených cviků nebo jejich vědomé kontrakce během každodenních činností. Pokud máte bolesti dolní části zad, nezapomeňte začít pomalu s několika málo opakováními a postupně zvyšovat jejich počet, jak budou vaše svaly sílit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via