Anorexie vs Bulimie: Příznaky, Léčba & Rady

Anorexie vs Bulimie: Příznaky, Léčba & Rady

Anorexie a bulimie jsou dvě duševní poruchy, které tu už nějakou dobu jsou. Stále nejsou příliš známé a je těžké je najít v lékařském slovníku. Pokud jste jednotlivec, který s těmito poruchami bojuje, měli byste vědět, že existuje naděje.

Anorexie: Mentální anorexie je duševní porucha charakterizovaná intenzivním strachem z přibírání na váze nebo ztloustnutí, což vede k sebehladovění, záchvatovitému přejídání a nadměrnému cvičení.

Bulimie: Mentální bulimie je duševní porucha, při které se lidé zapojují do epizod záchvatovitého přejídání následovaných očistou.

Co je anorexie a bulimie?

Anorexie a bulimie jsou typy poruch příjmu potravy. Vyznačují se nadměrným strachem z tuku nebo přibírání na váze a zkresleným obrazem těla.

Anorexie je charakterizována odmítáním udržovat si zdravou tělesnou hmotnost. Může také vést k sebehladovění, špatné výživě a fyzickým zdravotním problémům.

Bulimie je charakterizována přejídáním a očistným chováním, včetně samovolného zvracení, nesprávného užívání laxativ nebo diuretik, hladovění, nadměrného cvičení nebo nadměrného cvičení.

Příznaky anorexie

Anorexie je porucha, která ovlivňuje způsob, jakým lidé přemýšlejí o svém těle. Může způsobit, že někdo hodně zhubne a bude mít nebezpečně nízký index tělesné hmotnosti.

rozdil mezi anorexii a bulimii

Anorexie je stav, který může způsobit fyzické a duševní zdravotní problémy, včetně deprese a úzkosti. Má nejvyšší úmrtnost mezi psychiatrickými poruchami, přičemž asi 20 % těch, kteří na ni zemřou, je mladších 18 let.

Anorektičky obvykle pociťují intenzivní strach z přibírání na váze nebo ztloustnutí, což je může vést k omezení příjmu potravy nebo nadměrnému cvičení. Mohou také nutkavě cvičit, aby si zachovali svůj tenký tělesný obraz.

Symptomy bulimie

Bulimie je duševní porucha, při které se lidé přejídají a poté se očistí. Jde o poruchu příjmu potravy, která postihuje muže i ženy.

Příznaky bulimie se mohou lišit od člověka k člověku, ale některé běžné příznaky jsou:

– pocit ztráty kontroly nad stravovacím chováním

– přejídání vysoce kalorických potravin a následné vykašlávání

– pocit viny za jídlo, které snědli

Jaký je rozdíl mezi anorexií a bulimií?

Anorexie je duševní porucha, která se vyznačuje nadměrným strachem z přibírání na váze, odmítáním udržovat si zdravou tělesnou hmotnost nebo nadměrným zájmem o tvar a váhu těla. Bulimie je porucha příjmu potravy, která se vyznačuje záchvatovitým přejídáním následovaným očistou.

Rozdíl mezi anorexií a bulimií je v tom, že při bulimii člověk sní velké množství jídla, pak zvrací nebo používá jiné metody, aby se zbavil jídla, které snědl. Při anorexii člověk nejí dost, aby si udržel tělesnou hmotnost, ale neustále se bojí, že přibere.

Anorektičky se neustále bojí, že přiberou na váze, zatímco bulimičky mají extrémní touhu po jídle a mají pocit, že se musí očistit, aby nepřibraly víc, než co jedí.

Mentální anorexie je onemocnění, které způsobuje, že člověk hladoví. Mentální bulimie je porucha, při které se lidé přejídají, pročišťují a nadměrně cvičí, aby kompenzovali své přejídání.

Mentální anorexie:

Mentální anorexie je stav, kdy má člověk intenzivní strach z přibírání na váze a/nebo tloustnutí. Mohou mít také intenzivní strach z toho, že ztloustnou kvůli jejich tvaru nebo velikosti těla. Lidé s touto poruchou obvykle omezují jídlo a nadměrně cvičí, což může vést k podvýživě, dehydrataci a vyčerpání. Anorektičky přísně omezují množství kalorií, které každý den zkonzumují, a často jdou hodně daleko, aby se vyhnuli přibírání na váze půstem nebo užíváním pilulek nebo doplňků stravy.

Mentální bulimie:

Mentální bulimie je stav, kdy někdo hltá jídlo, aby měl pod kontrolou svou váhu, a pak se tomu snaží čelit výplachem zvracením nebo užíváním laxativ či diuretik.Vyznačuje se záchvatovitým přejídáním a vylučováním jídla, často v cyklu, který může trvat měsíce nebo roky. Lidé s bulimií mohou jíst velké množství jídla a pak ho vyprázdnit zvracením, projímadly, diuretiky nebo nadměrným cvičením.

Kdy mluvíme o mentální bulimii?

Mentální bulimie je typ poruchy příjmu potravy, kdy se lidé přejídají a poté se očistí. Toto chování může vést k vážným zdravotním následkům.

Lékařská komunita používá diagnostická kritéria DSM-5 k určení, zda někdo trpí mentální bulimií. Kritéria DSM-5 se používají ve Spojených státech, Kanadě a některých dalších zemích k diagnostice duševních poruch.

Mentální bulimie není diagnóza, která se udává velmi často, protože je těžké ji diagnostikovat a léčit. Je také těžké najít spolehlivé statistiky o tom, jak je to běžné, protože na toto téma zatím není mnoho studií.

Jak zjistit, zda máte anorexii nebo bulimii?

Není snadné zjistit, zda máte anorexii nebo bulimii. Možná nevíte, že trpíte jedním z nich. Zde je několik způsobů, jak zjistit, zda máte anorexii nebo bulimii:

1) Podívejte se na jídlo, které jíte a kolik toho. Pokud je množství příliš malé, může to být známka toho, že se vaše tělo snaží kompenzovat nedostatek jídla spalováním více kalorií než obvykle.

2) Věnujte pozornost tomu, jak se vaše tělo cítí poté, co něco sníte. Pokud se cítíte nafouklí, může to být známka toho, že vaše tělo už nechce jídlo a chce co nejdříve zhubnout.

3) Pravidelně kontrolujte svou váhu, abyste se ujistili, že neklesá nebo neroste příliš rychle. Pokud zaznamenáte jakékoli změny ve své hmotnosti, proberte je co nejdříve se svým lékařem.

Úzkost z jídla a cvičení jako příznak anorexie nebo bulimie?

Úzkost z jídla a cvičení je příznakem anorexie nebo bulimie.

Úzkost z jídla a cvičení je příznakem anorexie nebo bulimie. Anorektičky mají obvykle strach z přibírání na váze, zatímco bulimičky se obávají, že ztloustnou. Není neobvyklé, že se u postižených tyto obavy rozvinou v dětství, ale může se to stát i v dospělosti.

Fáze rozvoje poruchy příjmu potravy

Porucha příjmu potravy je psychická porucha, která má fyzické a behaviorální příznaky. Může být obtížné ji odhalit, ale je důležité, aby si lidé uvědomovali varovné signály.

Fáze vývoje poruchy příjmu potravy:

Fáze 1: Osoba odmítá jíst určité potraviny. Mohou také neustále myslet na jídlo a cítit se provinile, když nejedí to, co považují za zdravé, nebo když se přejídají.

Fáze 2: Osoba začne omezovat příjem potravy, což vede ke ztrátě hmotnosti, zejména tváří v tvář negativním emočním stavům, jako je úzkost nebo deprese. Někteří lidé se také mohou očistit po jídle. Je pro ně stále obtížnější udržet si váhu a ovládat své emoce, což je vede do fáze 3

Fáze 3: Lidé začínají častěji uklízet a používají také ekologičtější přípravky při zachování optimálního životního prostoru.

Nejlepší způsoby léčby poruchy příjmu potravy

Anorexie a bulimie jsou dvě různé poruchy příjmu potravy, které obě zahrnují posedlost hmotností. Tyto poruchy mohou způsobit, že lidé hladoví nebo přejídají, což může mít vážné zdravotní následky.

bulimie a

Abychom pomohli lidem, kteří se potýkají s těmito poruchami příjmu potravy, měli bychom jim poskytnout profesionální léčbu a přístup ke zdrojům, které jim pomohou se s jejich poruchou vypořádat.

5 způsobů, jak zabránit zhoršení vaší poruchy příjmu potravy

Porucha příjmu potravy je komplexní porucha, kterou lze jen obtížně zvládat. Existuje mnoho různých poruch příjmu potravy a každá z nich má jedinečné příznaky. Abyste předešli zhoršení vaší poruchy příjmu potravy, je důležité, abyste pochopili, jak funguje a jak můžete zabránit jejímu zhoršení.

Poruchy příjmu potravy:

  • Mentální anorexie:
  • Poruchy přejídání:
  • Mentální bulimie:
  • Kompulzivní porucha příjmu potravy:
  • Vyhýbavá/omezující porucha příjmu potravy (ARFID):
  • Porucha příjmu potravy jinak nespecifikovaná (EDNOS):

Jaký je nejrychlejší a nejsnadnější způsob, jak se zotavit ze život ohrožující poruchy příjmu potravy?

Poruchy příjmu potravy jsou někdy život ohrožující a je důležité vědět, jak se z nich dostat. Pro lidi s poruchami příjmu potravy je často obtížné mluvit o tom, čím procházejí, ale existují způsoby, jak to udělat.

Nejrychlejší způsob, jak se zotavit z poruchy příjmu potravy, je vyhledat pomoc. Je však důležité nečekat příliš dlouho, než získáte pomoc. Poruchy příjmu potravy mohou být život ohrožující, pokud se neléčí nebo neléčí.

3 nejlepší řešení

Zde jsou tři řešení, která vám pomohou získat pomoc s poruchami příjmu potravy.

1. Promluvte si s přítelem nebo členem rodiny o vaší poruše příjmu potravy

2. Zavolejte na horkou linku nebo si promluvte s odborníkem v léčebném centru

3. Připojte se k online skupině podpory

Léčba anorexie a bulimie pomocí terapie a dietní terapie

Léčba anorexie a bulimie obvykle zahrnuje terapii, dietní terapii a obnovu hmotnosti. Dietoterapie se obvykle používá ve spojení s psychoterapií, aby se pacienti naučili znovu normálně jíst. Nejběžnější léčbou jsou kognitivně behaviorální terapie nebo interpersonální psychoterapie.

Kognitivně behaviorální terapie má za cíl změnit způsob, jakým pacienti přemýšlejí o svém tělesném obrazu, zatímco interpersonální psychoterapie si klade za cíl zlepšit vztahy s přáteli a rodinnými příslušníky, kteří by mohli být postiženi poruchou příjmu potravy.

Jak získat pomoc při poruchách příjmu potravy vlastními silami

Mnoho lidí bojuje s poruchami příjmu potravy a potřebují pomoc. Může však být těžké najít pro vás tu správnou pomoc.

Prvním krokem je dozvědět se více o poruše – co to je, co ji spouští atd.

Někteří lidé možná budou chtít vyhledat terapeuta nebo psychiatra, který se specializuje na poruchy příjmu potravy, aby mohli o svých potížích mluvit s někým, kdo má v této oblasti zkušenosti. Pokud nemáte přístup k terapeutovi nebo psychiatrovi, existuje mnoho dalších možností, které vám mohou pomoci, jako jsou online skupiny podpory, chatovací místnosti, telefonní hovory s profesionálem atd.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend