Diagnostika Bechtěrovy nemoci: Seznam vyšetření pro diagńozu!

Diagnostika Bechtěrovy nemoci: Seznam vyšetření pro diagńozu!

Článek se bude zabývat metodami používanými k diagnostice Bechtěrevovi nemoci a také léčbou, kterou mají pacienti k dispozici.

Co je Bechtěrevova choroba a jak se diagnostikuje?

Bechtěrevova choroba je typ artritidy, která postihuje páteř. Nemoc je způsobena zánětem páteře a může vést k bolesti, ztuhlosti a omezené pohyblivosti. Diagnostika Bechtěrevovy choroby se obvykle provádí kombinací anamnézy, fyzikálního vyšetření a zobrazovacích vyšetření.

Lékař se bude zajímat o váš zdravotní stav a případné potíže. Zeptá se, kdy vaše potíže začaly a jaký byl jejich dosavadní průběh. Bude chtít také vědět, jaké léky užíváte, a také o všech závažných onemocněních, která se kdy vyskytla u vašich blízkých příbuzných.

vysetreni pro bechterovu chorobu

Při celkovém vyšetření se lékař zaměří především na vaši páteř a posoudí její pohyblivost. Bude také pátrat po dalších příznacích onemocnění, jako je například zánět. Velmi důležité jsou také odběry krve a vyhodnocení laboratorních výsledků – zjištění rizikového antigenu HLA-B27 a posouzení celkové zánětlivé aktivity v organismu (podle počtu bílých krvinek, koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi, rychlost sedimentace erytrocytů) jsou součástí vstupního vyšetření.

Na základě výsledků všech těchto vyšetření může lékař dospět k diagnóze a zahájit léčbu. Pokud bude zjištěno, že máte Bechtěrevovu chorobu, budete pravděpodobně odesláni k revmatologovi, který bude mít na starosti vaši péči. Měli byste se aktivně podílet na vlastní péči a informovat revmatologa o všech změnách nebo problémech, které se u vás objevují.

V závislosti na vaší konkrétní situaci můžete být také odesláni k dalším specialistům, například k ortopedovi nebo neurologovi. Protože postižení páteře může být nebezpečné, je důležité, aby vás v případě potřeby vyšetřil neurolog. Mějte na pamětiže je důležité aktivně se podílet na vlastní péči a informovat lékaře o všech změnách nebo obtížích, které se u vás vyskytnou. Tím zajistíte, že se vám dostane té nejlepší možné léčby vašeho onemocnění.

Bechtěrevova choroba je typ artritidy, který postihuje páteř. Může být obtížné ji diagnostikovat, protože její příznaky jsou podobné jiným onemocněním. Pokud je u vás Bechtěrevova choroba diagnostikována, je důležité navštívit lékaře, který se na tento typ artritidy specializuje. Lékař vám položí otázky týkající se vašich příznaků a anamnézy a provede fyzikální vyšetření. Může vám nařídit krevní testy a další vyšetření, aby zjistil, zda trpíte Bechtěrevovou chorobou.

K diagnostice Bechtěrevovy choroby se používá mnoho testů

Vyšetření používaná k diagnostice a posouzení průběhu Bechtěrevovy choroby mohou být užitečná při určování nejvhodnějšího postupuke zvládnutí příznaků. Nejčastěji se používají tyto testy:

Vyšetření páteře a kloubů – lékař hledá a prohmatává známky zánětu. Stupeň ztuhlosti páteře se určuje podle toho, jak hluboký je předklon.

bechterevova nemoc vysetreni

Laboratorní vyšetření krve – analyzují se různé parametry v odebrané krvi a hledají se případné odchylky od normy. U pacienta s Bechtěrevovou chorobou je důležité stanovit zánětlivé markery v krvi. Jedná se o látky nebo jiné ukazatele, jejichž hodnota (koncentrace) v krvi se zvyšuje, pokud kdekoli v těle probíhá zánět například počet bílých krvinek nebo koncentrace tzv. Při probíhajícím zánětu se zvyšuje hladina C-reaktivního proteinu. Zvýšená zánětlivá aktivita svědčí o aktivním onemocnění, zatímco nízké zánětlivé markery obvykle znamenají, že onemocnění je v současné době v klidu a jeho projevy jsou pod kontrolou.

Vyšetření antigenu HLA-B27 – přítomnost antigenu HLA-B27 je možné zjistit také z krve. Tento antigen se nachází na povrchu buněk u 90 % pacientů s Bechtěrevovou chorobou, zatímco v běžné populaci ho má pouze 7 %. Pozitivita tohoto antigenu tedy silně podporuje možnost, že bolesti páteře a další příznaky jsou způsobeny Bechtěrevovou chorobou.

Rentgenové snímky – postupné poškození páteře a kloubů je patrné na rentgenových snímcích. Vykazují kostní deformace a výrůstky, které mohou způsobovat bolest a postupnou ztuhlost páteře. V místě, kde jsou dva obratle pevně spojeny kostními výrůstky, se páteř stává neohebnou a nepohyblivou.

Počítačová tomografie (CT) – toto vyšetření se příležitostně používá místo rentgenového snímku, pokud je nutné zobrazit struktury, které nejsou na rentgenovém snímku dostatečně zřetelné

Magnetická rezonance (MRI) – jedná se o poměrně nákladné vyšetření, které není dostupné na každé klinice. Je vhodnější pro zobrazování měkkých tkání, jako je například mícha.

vysetreni pro bechterovu chorobu

Lékařse bude zajímat o váš stav a případné potíže. Zeptá se vás, kdy vaše potíže začaly a jaký byl jejich dosavadní průběh. Bude ho také zajímat, jaké léky užíváte a jaké závažné onemocnění se někdy vyskytlo u vašich blízkých příbuzných.

Jaké jsou některé z běžných způsobů léčby Bechtěrevovy choroby?

Mezi běžné způsoby léčby Bechtěrevovy choroby patří léky na zmírnění zánětu, cvičení na zlepšení flexibility a síly a fyzikální terapie. V případě závažného poškození páteře může být doporučena také operace.

z pohledu neurologa

Bechtěrevova choroba je typ artritidy, která postihuje páteř. Nemoc je způsobena zánětem páteře a může vést k bolesti, ztuhlosti a omezené pohyblivosti. Diagnóza Bechtěrevovy choroby se obvykle stanoví na základě kombinace anamnézy, fyzikálního vyšetření a zobrazovacích vyšetření.

Bechtěrevova choroba se nedá vyléčit, ale k dispozici jsou léčebné postupy, které pacientům pomáhají zvládat její příznaky. Mezi běžné léčebné postupy patří léky na snížení zánětu, cvičení na zlepšení flexibility a síly a fyzikální terapie. V případě závažného poškození páteře může být doporučena také operace.

Závěrem

Bechtěrevova choroba je typ artritidy, která postihuje páteř a jejíž diagnostika může být obtížná. Pokud je u vás Bechtěrevova choroba diagnostikována, je důležité navštívit lékaře, který se na tento typ artritidy specializuje. Lékař se bude ptát na vaše příznaky a anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může vám nařídit krevní testy a další vyšetření, aby zjistil, zda trpíte Bechtěrevovou chorobou. Mezi běžné způsoby léčby Bechtěrevovy choroby patří léky na snížení zánětu, cvičení na zlepšení flexibility a síly a fyzikální terapie.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend