Máte Bolest Vnější Strany Chodidla Při Došlápnutí? Víme Co Vám Pomůže

Máte Bolest Vnější Strany Chodidla Při Došlápnutí? Víme Co Vám Pomůže

Bolest na vnější straně chodidla může být příznakem řady onemocnění. Může být od mírné až po silnou a často ji doprovází otok, zarudnutí a citlivost. Pokud vás při došlapu trápí bolest na vnější straně chodidla, přečtěte si další informace o možných příčinách a léčbě. 

Informace o možných příčinách bolesti

Nejčastější příčinou bolesti na vnější straně chodidla je podvrtnutí kotníku. K podvrtnutí kotníku dochází, když se vazy, které podpírají kotník, přetíží nebo natrhnou. To může být způsobeno aktivitami, jako je běh nebo sport, které vyžadují náhlé změny směru, nebo dokonce pouhou chůzí po nerovném povrchu. Mezi další možné příčiny patří zlomeniny, zánět šlach, plantární fasciitida, dna, artritida, periferní neuropatie (způsobená cukrovkou) a zachycení nervu (způsobené těsnou obuví). 

Léčba

Prvním krokem při léčbě bolesti na vnější straně chodidla je zjistit, co ji způsobuje. Pokud máte podezření, že za vaši bolest může podvrtnutí kotníku, měli byste kotník nechat odpočívat a ledovat, dokud se nebude cítit lépe. Můžete také zvážit nošení ortézy nebo zábalu, který pomůže snížit otok a zánět. Protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, mohou také pomoci snížit otok a bolest spojenou s podvrtnutím kotníku.  

Pokud je zdrojem vaší bolesti něco jiného než podvrtnutí kotníku – například zánět šlach nebo plantární fasciitida – budete pravděpodobně muset navštívit lékaře, který vám doporučí léčbu specifickou pro váš stav. Lékař vám může navrhnout fyzikální terapii nebo doporučit určité protahovací cviky nebo cvičení, které mohou pomoci zmírnit příznaky a posílit svaly v okolí postižené oblasti. V případě potřeby může také předepsat léky, například kortikosteroidy. 

Co můžete udělat sami doma pro úlevu od bolesti

Kromě léčby předepsané lékařem můžete některé úkony pro zmírnění bolesti provádět i doma.

  • Dobrým začátkem je odpočinek a ledování.
  • Můžete také zkusit nosit boty s větší podporou nebo polstrováním, případně používat podpěry klenby.
  • Vyhýbejte se činnostem, které způsobují bolest, a každý den postižená místa jemně protahujte.

Závěr

Bolest na vnější straně chodidla při došlapu může být způsobena řadou stavů od mírných až po závažné. Pokud pociťujete tento typ bolesti, je důležité zjistit, co ji způsobuje, abyste mohli podstoupit správnou léčbu. Pokud si myslíte, že máte menší podvrtnutí kotníku, může stačit odpočinek a ledování kotníku; pokud však existuje podezření na jiné příčiny, může být nutné vyhledat lékařskou pomoc, abyste si od tohoto typu nepohodlí rychle a bezpečně ulevili!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via