Bechtěrevova Nemoc: Pomohou lázně? Máte nárok na příspěvek?

Bechtěrevova Nemoc: Pomohou lázně? Máte nárok na příspěvek?

Bechtěrevova choroba poprvé rozpoznána na počátku 20. století. Jedná se o chronické, progresivní degenerativní onemocnění neznámé etiologie charakterizované nebolestivým zbytněním kostních a kloubních tkání. Léčba tohoto onemocnění vždy spočívala v dlouhodobé konzervativní léčbě s tlumením bolesti, fyzioterapii a vodoléčbě (tj. v lázních). Degenerativní onemocnění kloubů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida, jsou s přibývajícím věkem častější a je třeba je při léčbě pacientů s Bechtěrevovou chorobou také zohlednit.

Přínos lázeňské léčby při chronických onemocněních

Přínosů lázeňské léčby chronických onemocnění je celá řada. Pacienti s chronickými onemocněními často trpí bolestmi, záněty a nedostatkem pohybu. Lázeňská léčba může pomoci tyto příznaky zmírnit a zlepšit kvalitu života těchto pacientů.

Lázeňská léčba zahrnuje použití termálních pramenů, vodních trysek, masáží, bahenních zábalů a dalších terapií. Tyto procedury mohou pomoci zlepšit krevní oběh, zmírnit zánět a podpořit hojení. Mohou také pomoci zmírnit bolest a napětí a podpořit relaxaci.

Lázeňské procedury jsou bezpečným a účinným způsobem léčby chronických onemocnění. Jsou dostatečně šetrné pro pacienty všech věkových kategorií a lze je přizpůsobit specifickým potřebám každého jednotlivého pacienta. Lázeňské procedury mohou pomoci zlepšit kvalitu života

Jak udržet své tělo zdravé i ve vyšším věku

S přibývajícím věkem je péče o tělo důležitější než kdy jindy. Zde je několik tipů, jak zůstat zdravý a užívat si dlouhého a zdravého života:

1. Pravidelně cvičte. Cvičení je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své zdraví udělat. Pomáhá udržovat vaše tělo silné a podporuje dobré zdraví po celý život.

2. Jezte zdravě. Zdravá strava je zásadní pro udržení zdravého a silného těla. Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin a dalších základních živin.

3. Zůstaňte hydratovaní. Pijte každý den dostatek vody a dalších tekutin, abyste udrželi své tělo hydratované a zdravé.

4. Dopřejte si dostatek

Možná máte nárok na příspěvek na lázně

Bechtěrevova choroba může být chronické zánětlivé onemocnění, které vede ke snížení pohyblivosti, zejména páteře. Ačkoli na toto onemocnění neexistuje žádný lék, jednou z hlavních léčebných metod je pravidelné každodenní cvičení. To by mělo být vedeno a kontrolováno odborníkem – fyzioterapeutem.

Lázeňské pobyty mohou být ideální pro cvičení nových pacientů a pro pravidelnou intenzivní rehabilitační léčbu osob s pokročilejšími stádii onemocnění. Rehabilitační a cílené cvičební programy jsou pro osoby s Bechtěrevovou chorobou důležité. Setkávání s podobně postiženými lidmi může navíc vést k lepšímu přijetí nemoci a celkově lepšímu psychickému stavu.

Zdravotní pojišťovny mohou lázeňské pobyty proplácet nebo na ně alespoň přispívat podle aktuálního stavuonemocnění. Lázeňský pobyt však nelze absolvovat při akutním zhoršení klinických projevů onemocnění.

Komplexní lázeňskou péči může plně hradit zdravotní pojišťovna. Musí však být splněny určité podmínky, aby se tak stalo. U pacienta musí být diagnostikována Bechtěrevova choroba a musí se nacházet v jednom z následujících dvou stádií

1) Nově diagnostikovaná ankylozující spondylitida (od stadia I) – edukace pacienta a instruktáž cvičení během prvního lázeňského pobytu

2) Pacienti s pokročilou ankylozující spondylitidou (od stadia II) – jednou ročně.

Pobyty jsou zpravidla na 28 dní, nicméně vedoucí lékařlázní lze prodloužit až na 7 dní. Je také možné aplikovat jednou ročně.

Návrh na lázeňský pobyt musí předložit obvodní lékař a potvrdit revmatolog. Poté jej posoudí revizní lékař ZP (Zdravotní pojišťovna). Během lázeňského pobytu může pacient čerpat nemocenskou.

Pacient si hradí ubytování a stravu, i když na tyto náklady může přispívat zdravotní pojišťovna. Náklady na ubytování a stravu se obvykle pohybují mezi 5 000 Kč a 10 000 Kč za týden.

Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, zda by pro vás byl lázeňský pobyt vhodný, nebo ne, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Existuje také možnost zaplatit si lázeňský pobyt soukromě, pozkontrolovat, zda ji hradí vaše zdravotní pojišťovna.

Tyto informace jsou aktuální k září 2017. Ujistěte se prosím, že si u své zdravotní pojišťovny zjistíte aktuální informace.

Mohou pomoci, ale nemusí

Lázně mohou být skvělým způsobem, jak si odpočinout a načerpat nové síly, ale mají také některé nevýhody. Možná se nebudete moci rozhodnout, kam a kdy přesně pojedete, a v době vaší nepřítomnosti se budete muset postarat o rodinu a zvířata. Výhody lázní však často převažují nad negativy. Velké děti se mohou naučit samostatnosti a váš partner ještě více ocení, co pro něj denně děláte.

Poraďte se se svým revmatologema zjistit, zda vám mohou doporučit lázně a zda je možné získat nějakou náhradu. Nebo, pokud se cítíte odvážně, zkuste rekondiční pobyt sami. Možná z něj nebudete nadšeni, ale mohl by to pro vás být zásadní zlom na cestě k lepšímu zvládání vaší nemoci.

Závěrem

Léčba tohoto onemocnění vždy spočívala v dlouhodobé konzervativní léčbě s tlumením bolesti, fyzioterapii a vodoléčbě (např. v lázních). Degenerativní onemocnění kloubů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida, jsou s přibývajícím věkem častější a měly by být při léčbě pacientů s Bechtěrevovou chorobou také brány v úvahu. Přínos lázeňské léčby chronických onemocnění spočívá v tom, že může pomoci zmírnit tyto příznaky a zlepšit kvalitu života pacientů trpících chronickými onemocněními, jako je Bechtěrevova choroba nebo jiná degenerativní kloubní onemocnění. Lázeňská léčba zahrnuje termální prameny, vodní trysky, masážní bahenní zábaly atd. a všechny tyto procedury mají léčivé účinky přizpůsobené každému pacientovi. Lázně jsou dostatečně bezpečné pro každého v každém věkua lze je přizpůsobit potřebám každého jednotlivce. Zlepšení kvality života je jedním z mnoha přínosů lázeňské léčby.

Starší lidé by měli o své tělo pečovat pravidelným cvičením, zdravou stravou, hydratací a dostatkem spánku. Mohou také získat příspěvek na lázeňskou léčbu, která zlepší kvalitu jejich života. Revmatologové často doporučují lázně jako součást dlouhodobé konzervativní léčby nemocí, jako je Bechtěrevova choroba. Pokud tedy trpíte chronickým onemocněním, zvažte lázeňskou léčbu jako součást svého dlouhodobého léčebného plánu. Možná právě ona pomůže zlepšit kvalitu vašeho života.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend