Bolest Konečníku: Příčiny, Příznaky, Úleva Od Bolesti & Léčba!

Bolest Konečníku: Příčiny, Příznaky, Úleva Od Bolesti & Léčba! 2023

Bolest konečníku může mít různé příčiny v závislosti na typu bolesti. Ostrá, řezavá bolest, která začíná stolicí a přetrvává několik hodin poté, je často způsobena anální trhlinou. Tupá, pálivá nebo pulzující bolest, někdy doprovázená zvýšenou teplotou, může znamenat zánět nebo absces v konečníku nebo jeho okolí. Výrazná, náhlá bolest u konečníku doprovázená otokem je obvykle způsobena perianální trombózou. Anoskopie – základní proktologické vyšetření – odhalí příčinu bolesti konečníku a nabídne vhodnou léčbu.

Bodavá bolest v konečníku

Příznaky pichlavé bolesti v konečníku mohou zahrnovat:

 • Bolest, která přichází a odchází
 • Bolestivé nebo pulzující pocity
 • Pocit, že se potřebujete vyprázdnit, ale nemůžete to udělat
 • Krvácení z konečníku

Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Bodavá bolest v konečníku může být příznakem mnoha různých onemocnění a stavů, z nichž některé mohou být vážné. Lékař bude schopen určit příčinu vaší bolesti a poskytnout vám nejlepší způsob léčby.

Léčba bodavé bolesti v konečníku se liší v závislosti na příčině. Pokud je například bolest způsobena anální trhlinou, může vám lékař doporučit kombinaci lokálních mastí a změkčovadel stolice. Pokud je vaše bolest způsobena závažnějším onemocněním, jako je Crohnova choroba, může být nutné užívat léky nebo podstoupit operaci. Bez ohledu na příčinu je důležité promluvit si o svých příznacích s lékařem, abyste mohli podstoupit potřebnou léčbu.

Bolest řitního otvoru

Bbolesti konečníku, který bude obsahovat následující informace: co může být příčinou bolesti, jak ji léčit a kdy navštívit lékaře.

Bolest konečníku může způsobovat celá řada věcí a nejlepším způsobem, jak určit zdroj bolesti, je navštívit lékaře.

Mezi běžné příčiny bolesti konečníku však patří:

Zácpa

To může způsobit průchod tvrdé a suché stolice konečníkem a řitním otvorem, což může vést k bolesti a krvácení.

Hemoroidy

Jedná se o zduřelé cévy v konečníku nebo řitním otvoru, které mohou krvácet a být velmi bolestivé.

Anální trhliny

Jedná se o malé trhliny ve sliznici konečníku, které mohou být způsobeny zácpou nebo vyměšováním velké a tvrdé stolice. Mohou být také způsobeny sexuální aktivitou.

anální abscesy

Jedná se o infekce, které se vyskytujív anální oblasti nebo v jejím okolí.

proktitida

Jedná se o zánět konečníku, který může být způsoben infekcí, alergií nebo jinými dráždivými látkami.

prolaps konečníku

K tomu dochází, když konečník vypadne z místa a vyčnívá z řitního otvoru. Může být způsoben napínáním při stolici, těhotenstvím nebo porodem.

Pokud pociťujete bolest konečníku, existuje několik věcí, které můžete udělat doma, abyste bolest zmírnili.

Patří mezi ně např:

 • užívání volně prodejných léků proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen
 • nanesení krému nebo masti na hemoroidy na postižené místo
 • sedací koupel (teplá, mělká koupel, která zklidňuje pokožku)Pokud je bolest silná nebo přetrvává déle než několik dní, měli byste navštívit lékaře. Ten bude schopen diagnostikovat příčinu bolesti a doporučit léčbu.

Bolest při stolici

Bolest při stolici je běžný problém, který může být způsoben mnoha různými příčinami, například hemoroidy, análními trhlinami a proktitidou. Pokud pociťujete bolest při stolici, je důležité navštívit lékaře, aby mohl zjistit příčinu a léčit ji.Bolest při stolici může být vyčerpávajícím problémem, proto je důležité vyhledat pomoc odborného lékaře.

Lékař se vás pravděpodobně zeptá na vaši anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také nařídit vyšetření, jako je kolonoskopie nebo sigmoideoskopie, aby vyloučil jiné příčiny bolesti.Pokud vám bude diagnostikováno onemocnění, které způsobuje bolest stolice, léčba bude záviset na příčině. Například hemoroidy lze často léčit domácími prostředky, jako jsou volně prodejné krémy a ledové obklady. anální trhliny mohou vyžadovat léky na předpis nebo operaci. Proktitidu lze léčit antibiotiky. bez ohledu na příčinu bolesti stolice je důležité dodržovat doporučení lékaře ohledně léčby, která vám pomůže zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života.

Tupá bolest v konečníku

Nejčastějším příznakem rakoviny konečníku je přetrvávající tupá bolest v konečníku. Dalšími příznaky mohou být svědění, krvácení, výtok nebo bulka či útvar v blízkosti konečníku. Pokud máte některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře.Včasné odhalení je klíčem k úspěšné léčbě.

Rakovina konečníku je v časných stadiích často asymptomatická. To znamená, že v době, kdy se objeví příznaky, může být rakovina již pokročilá a obtížněji léčitelná.

Proto je důležité promluvit si s lékařem o všech obavách, které můžete mít, a pokud jste vystaveni vysokému riziku rakoviny konečníku, absolvovat pravidelná vyšetření. pokud je u vás rakovina konečníku diagnostikována, léčba závisí na stadiu onemocnění.

Mezi možnosti léčby patří operace, radioterapie a chemoterapie. Chirurgický zákrok je nejčastějším způsobem léčby rakoviny konečníku. Před operací nebo po ní může být použita radioterapie a chemoterapie, které pomáhají zničit zbývající rakovinné buňky. vaše prognóza (vyhlídky) závisí na mnoha faktorech, včetně stádia onemocnění, vašeho věku a zdravotního stavu.

Léčba

Pokud je například bolest způsobena zácpou, může léčba zahrnovat užívání projímadel nebo prostředků na změkčení stolice. Pokud je bolest způsobena hemoroidy, může léčba zahrnovat užívání volně prodejných léků nebo menší zákrok k jejich odstranění.

Anální trhliny se často zahojí samy, ale pokud se tak nestane, může být nutný chirurgický zákrok. Anální abscesy obvykle vyžadují drenáž pomocí jehly nebo chirurgický zákrok. Proktitida se obvykle léčí antibiotiky. PrProlaps konečníku často vyžaduje operaci.

5 nejlepších cviků, které zabraňují Bolestem

 1. Kegelovy cviky: Kegelovy cviky pomáhají tonizovat a posilovat svaly v konečníku, což může pomoci zabránit bodavé bolesti.
 2. Dřepy: Dřepy jsou dalším skvělým cvikem pro tonizaci a posílení svalů konečníku.
 3. Cviky na pánevní dno: Cviky na pánevní dno mohou také pomoci zpevnit a posílit svaly konečníku.
 4. Zvedání nohou: Zvedání nohou je skvělým způsobem, jak procvičit svaly v konečníku, a může pomoci zabránit bodavé bolesti.
 5. Protahování: Protahování je důležité pro pružnost a může také pomoci zabránit bodavé bolesti v konečníku.

Často Kladené Otázky

Co pomáhá na bolest konečníku?

Existuje několik věcí, které mohou pomoci při bolesti konečníku:

 • Udělejte si sedací koupel. Jedná se o posezení v teplé lázni po dobu 10-15 minut, které pomáhá zklidnit anální oblast.
 • Použijte lokální krém nebo mast. volně prodejné přípravky, jako je Preparation H nebo Anusol, mohou pomoci při bolesti a otoku.
 • Vyzkoušejte studený obklad. Přiložení studeného obkladu na oblast na několik minut může také pomoci zmírnit zánět.
 • Používejte prostředky na změkčení stolice. To může usnadnit odchod stolice, což může pomoci zabránit dalšímu podráždění oblasti.
 • Vyhýbejte se kořeněným jídlům a kofeinu. Ty mohou vyvolat bolest konečníku a zhoršit ji.
 • Poraďte se se svým lékařem. Pokud je bolest silná nebo neustupuje, měli byste navštívit lékaře, aby vyloučil další možné příčiny.

Jaký je nejlepší způsob čištění anální oblasti?

Anální oblast by se měla čistit čistou vodou nebo jemným mýdlem. Vyhněte se používání drsných mýdel, voňavých ubrousků nebo čehokoli jiného, co by mohlo tuto oblast podráždit. Důležité je také vyhnout se příliš silnému drhnutí oblasti. Po čištění oblast jemně osušte.

Co znamená tlak v konečníku?

Existuje řada možných příčin tlaku v konečníku, včetně zácpy, análních trhlin a hemoroidů. Pokud je tlak silný nebo nemizí, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jiné možné příčiny.

Jak se zbavit tlaku v konečníku?

Pokud je tlak v konečníku způsoben zácpou, může se vám ho podařit zmírnit zvýšením příjmu vlákniny a pitím velkého množství tekutin.Pomoci mohou také léky na změkčení stolice nebo projímadla. Pokud je tlak způsoben anální trhlinou nebo hemeroidy, existuje řada léčebných postupů, které mohou pomoci, včetně lokálních krémů nebo mastí, sedacích koupelí a volně prodejných léků proti bolesti. Pokud se tlak domácí léčbou nezlepší, je důležité navštívit lékaře.

Co dělat když mě bolí kakáni?

Existuje řada příčin, které mohou způsobovat bolest při kakání, včetně zácpy, análních trhlin a hemoroidů. Pokud vás kakání bolí často nebo je doprovázeno dalšími příznaky, například krvácením, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil další možné příčiny.

Jak mohu dosáhnout toho, aby mé hovínko bylo měkčí?

Pokud je vaše kakání tvrdé, můžete udělat několik věcí, aby bylo měkčí:

Zvyšte příjem vlákniny. Toho lze dosáhnout konzumací většího množství ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.

Pijte hodně tekutin. To pomůže udržet stolici měkkou.

Užívejte změkčovadla stolice nebo projímadla. Ty mohou pomoci změkčit stolici, pokud je tvrdá.

Vyhýbejte se potravinám způsobujícím zácpu. Mezi ně patří např

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend