Divertikulóza: Příznaky, Projevy, Léčba & Jak Si Pomoci Sám!

Divertikulóza: Příznaky, Projevy, Léčba & Jak Si Pomoci Sám! 2024

Divertikulární choroba (DD) je onemocnění, které postihuje tlusté střevo. Nejčastěji se vyskytuje u starších dospělých a vzniká, když se na stěně tlustého střeva vytvoří malé váčky (divertikly). Tyto váčky se mohou zanítit nebo infikovat. Mezi příznaky divertikulární choroby patří bolest břicha, zácpa a průjem. Léčba může zahrnovat antibiotika k léčbě infekce, léky na zmírnění bolesti a chirurgické odstranění divertiklů.

Co byste měli vědět o divertikulární chorobě

Divertikulární onemocnění je běžný stav, který postihuje tlusté střevo. Vzniká, když se na stěně tlustého střeva vytvoří malé váčky, tzv. divertikly. Divertikly jsou časté u starších dospělých. Často nezpůsobují žádné příznaky, ale mohou se zanítit nebo infikovat.

divertikulitida priznaky

Co jsou to divertikly?

Divertikly jsou malé, vypouklé váčky, které se tvoří podél sliznice střeva. Jsou velmi časté, podle odhadů postihují 35 % Američanů starších 40 let (1). Ačkoli obvykle nezpůsobují žádné příznaky, někteří lidé mohou při výskytu divertiklů pociťovat bolesti břicha nebo jiné zažívací potíže.

Co je to divertikulóza?

Divertikulóza je stav, při kterém se ve střevě tvoří divertikly. Jedná se o časté onemocnění, které postihuje přibližně 10 % Američanů(2). Ačkoli divertikulóza obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, může někdy vést k bolestem břicha nebo jiným zažívacím potížím.

Jak onemocnění probíhá?

Divertikulitida je onemocnění zažívacího traktu, které vzniká, když se ve stěně tlustého střeva vytvoří malé váčky, tzv. divertikly. Tyto váčky se mohou zanítit nebo infikovat.Pokud dojde k zánětu nebo infekci divertiklů, nazývá se to divertikulitida. Divertikulitida může být závažný stav, který může vyžadovat hospitalizaci a ve vzácných případech i operaci.

Divertikulitida je onemocnění trávicího traktu, ke kterému dochází, když se ve stěně tlustého střeva vytvoří malé puchýřky, tzv. divertikly. Tyto váčky se mohou zanítit nebo infikovat. Pokud dojde k zánětu nebo infekci divertiklů, nazývá se to divertikulitida.

Divertikulitida může být závažný stav, který může vyžadovat hospitalizaci. Ve vzácných případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění zanícené nebo infikované tkáně.

Příznaky

Jak se projevuje divertikulitida

Mezi příznaky divertikulární choroby patří bolesti břicha, zácpa a průjem. Léčba může zahrnovat antibiotika k léčbě infekce, léky na zmírnění bolesti a chirurgické odstranění divertiklů.Divertikulární onemocnění je běžný stav, který postihuje tlusté střevo. Vzniká, když se na stěně tlustého střeva vytvoří malé váčky, tzv. divertikly. Divertikly jsou časté u starších dospělých. Často nezpůsobují žádné příznaky, ale mohou se zanítit nebo infikovat.

Jak se projevuje divertikulitida?

Nejčastějším příznakem divertikulitidy je bolest břicha. Bolest může být křečovitá a stálá nebo může přicházet a odcházet. Mezi další příznaky patří horečka, zimnice, nevolnost, zvracení, nadýmání, plynatost, zácpa nebo průjem.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, je důležité, abyste ihned navštívili svého lékaře. Divertikulitida se může rychle zhoršit a vést k závažným komplikacím, jako je prasknutí divertiklu (kdy puchýř praskne), peritonitida (zánět sliznice břicha) nebo sepse (potenciálně život ohrožující stav způsobený infekcí).

10 příznaků, které byste neměli ignorovat

  1. bolesti břicha
  2. nadýmání
  3. zácpa
  4. průjem
  5. krvácení z konečníku
  6. krev ve stolici
  7. hlen ve stolici
  8. chudokrevnost
  9. úbytek hmotnosti
  10. únava

Jakým způsobem lze divertikulitidu vyšetřit?

Divertikulitida se obvykle diagnostikuje na základě kombinace příznaků, anamnézy a výsledků fyzikálního vyšetření. V některých případech může být k potvrzení diagnózy nebo k vyloučení jiných onemocnění zapotřebí provést další vyšetření.

divertikulitida co to je

Mezi běžná vyšetření používaná k diagnostice divertikulitidy patří:

Krevní testy

Pro kontrolu příznaků infekce nebo zánětu.

Zobrazovací testy

CT nebo MRI, které mohou pomoci prokázat přítomnost abscesů nebo jiných komplikací.

Kolonoskopie

Při tomto zákroku se přes konečník do tlustého střeva zavede dlouhá ohebná trubice, která lékaři umožní přímo zobrazit případné zanícené nebo abnormální oblasti. Biběhem kolonoskopie lze také odebrat vzorky tkáně.

Baryové klyzma

Do konečníku se zavede kontrastní látka a pomocí rentgenového snímku se zkontroluje, zda v tlustém střevě nejsou ucpávky nebo jiné abnormality. Toto vyšetření se nepoužívá často, protože bylo z velké části nahrazeno vyšetřením pomocí CT a magnetické rezonance.

Divertikulitidu lze obvykle léčit doma pomocí odpočinku, tekuté stravy a volně prodejných léků proti bolesti. Pokud však máte závažné příznaky nebo komplikace, může být nutná hospitalizace, abyste mohli dostat nitrožilně tekutiny a antibiotika. V některých případech může být nutná i operace.

Rizikové faktory divertikulózy

Divertikulóza je stav, kdy se v tlustém střevě tvoří malé váčky. Přestože příčina divertikulózy není známa, existují určité rizikové faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění. Mezi tyto rizikové faktory patří věk, strava, obezita a kouření. Pokud se u vás některý z těchto rizikových faktorů vyskytuje, je důležité, abyste si uvědomili příznaky divertikulózy a navštívili svého lékaře, pokud máte podezření na toto onemocnění.

Věk

Riziko divertikulózy se zvyšuje s věkem. Nejčastěji se vyskytuje u lidí starších 60 let.

Strava

Strava s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem živočišných tuků a zpracovaných potravin může zvyšovat riziko divertikulózy.

Obezita

Obezita je rizikovým faktorem divertikulózy, protože může vést k ucpání střev.

Kouření

Kouření je rizikovým faktorem divertikulózy, protože může poškodit sliznici tlustého střeva.

To je jen několik potenciálních rizikových faktorů pro vznik divertikulózy. Pokud se obáváte svých rizik, poraďte se se svým lékařem o způsobech jejich snížení. Kromě toho si nezapomeňte dávat pozor na jakékolipříznaky divertikulózy a kontaktujte svého lékaře, pokud máte podezření na toto onemocnění.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře. Divertikulózu lze často léčit jednoduchou změnou stravy. Pokud se však stav neléčí, může vést k závažnějším problémům, jako je divertikulitida nebo neprůchodnost střev.

Jak předcházet divertikulóze

Divertikulóza se nedá vyléčit, ale existuje několik způsobů, jak jí předcházet. Důležitými kroky v prevenci divertikulózy jsou udržování zdravé hmotnosti, strava s vysokým obsahem vlákniny a pití velkého množství vody.Předpokládá se, že cvičení také přispívá k prevenci divertikulózy tím, že udržuje střeva zdravá a silná. Pokud již divertikulózou trpíte, jsou k dispozici léčebné postupy, které pomáhají zvládat příznaky a předcházet komplikacím.

Patří mezi ně změna stravy, léky a v některých případech i chirurgický zákrok.

divertikuloza

Jak léčit divertikulární onemocnění

Divertikulóza je onemocnění, které postihuje trávicí systém. Vzniká, když se ve stěně střeva vytvoří malé váčky, zvané divertikly.

Divertikulitida je závažnější stav, který může nastat, když se tyto váčky zanítí nebo infikují.

Léčba obou stavů může zahrnovat antibiotika, léky proti bolesti a chirurgický zákrok.Divertikulóza je častým onemocněním, zejména u starších osob. Předpokládá se, že k ní dochází, když se ve stěně střeva vytvoří malé váčky, tzv. divertikly. K divertikulitidě dochází, když se tyto váčky zanítí nebo infikují.

Jak si můžete pomoci sami

Léčba divertikulózy může zahrnovat doplňky vlákniny a změnu stravy.

Existuje mnoho způsobů, jak si můžete ulevit od bolesti zanícených močových cest. Můžete začít tím, že budete co nejvíce odpočívat, pít hodně tekutin a ledovat danou oblast. Je však důležité to s ledováním nepřehánět – přílišné ledování může problém ještě zhoršit. Ujistěte se, že užíváte všechny předepsané léky, a buďte trpěliví; tělo potřebuje čas, aby se samo uzdravilo.Při správné léčbě se budete cítit lépe během okamžiku.

Možné komplikace

Divertikulóza může vést k řadě závažných komplikací, z nichž nejčastější je zánět. Ten může způsobit vznik abscesu, a to buď na vnější straně střeva, nebo v jiném orgánu. Pokud k tomu dojde, může se vytvořit píštěl mezi střevem a jinými orgány, jako je močový měchýř nebo pochva.

To může způsobit příznaky, jako je průchod stolice a plynů pochvou a tmavě zbarvená moč (fekalurie). V některých případech se infekce může rozšířit na pobřišnici – blánu, která vystýlá břišní dutinu. Pokud k tomu dojde, může to vést k život ohrožujícímu krvácení, zejména pokud není zachyceno včas. Zanícená střevní stěna může také zesílit a zcela zablokovat střevní kanál. Tím může dojít k ucpání střev, což situaci ještě zhorší. V těchto místech se také mohou vytvořit nové divertikly, které se zanítí.Divertikulóza může mít řadu závažných následků, z nichž nejčastější je zánět. Ten může způsobit vznik abscesu, a to buď na vnější straně střeva, nebo v jiném orgánu. Pokud k tomu dojde, může se mezi střevem a jinými orgány, jako je močový měchýř nebo pochva, vytvořit píštěl.

Závěr

Divertikulóza je běžný stav, který postihuje tlusté střevo. Vzniká, když se na stěně tlustého střeva vytvoří malé váčky. Divertikly často nezpůsobují žádné příznaky, ale mohou se zanítit nebo infikovat. Mezi příznaky divertikulární choroby patří bolesti břicha, zácpa a průjem. Léčba může zahrnovat antibiotika k léčbě infekce, léky na zmírnění bolesti a chirurgické odstranění divertiklů.

Divertikulózu lze často předcházet prostřednictvím stravy s vysokým obsahem vlákniny a pitím dostatečného množství vody.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend