Jak se projevuje zažívací potíže & Jak se jich zbavit!

Jak se projevuje zažívací potíže & Jak se jich zbavit!

Trávicí potíže, nazývané také dyspepsie nebo žaludeční nevolnost, jsou obecným pojmem, který popisuje nepříjemné pocity v horní části břicha. Můžete mít pálení, bolest, plynatost, nadýmání, říhání a nevolnost. Tyto příznaky mohou přijít náhle nebo postupně a obvykle rychle odezní. Někdy však mohou být zažívací potíže příznakem něčeho závažnějšího. Je důležité umět rozpoznat příznaky a symptomy zažívacích potíží, abyste je mohli odpovídajícím způsobem léčit. Zde jsou 4 nejčastější příznaky, že vaše zažívací potíže mohou být víc než jen bolest žaludku.

Příznaky zažívacích potíží

1. Bolest, která se šíří od žaludku

Pokud máte zažívací potíže a bolest se vám šíří ze žaludku do zad nebo lopatek, může to být příznakem gastroezofageální refluxní choroby (GERD). GERD je stav, kdy se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu (trubice spojující ústa se žaludkem), dráždí jeho sliznici a způsobuje bolest. Pokud se domníváte, že byste mohli mít GERD, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.

2. Silná bolest břicha nebo křeče

Silná bolest břicha nebo křeče, které přicházejí náhle, mohou být příznakem pankreatitidy ( zánětu slinivky břišní). Zánět slinivky břišní může být způsoben žlučovými kameny, užíváním alkoholu nebo některými léky. Pokud máte silné bolesti břicha, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože zánět slinivky břišní může být život ohrožující.

3. Krvavá stolice nebo zvracení

Krvavá stolice nebo zvracení nejsou normálními příznaky zažívacích potíží a mohou být známkou krvácení z trávicího traktu. krvácení z trávicího traktu může být způsobeno vředy, Mallory-Weissovými trhlinami (trhliny ve sliznici jícnu nebo žaludku), rakovinou nebo jinými stavy. Pokud ve stolici nebo zvratcích uvidíte krev, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože krvácení z trávicího traktu může být život ohrožující.

4. Úbytek hmotnosti bez snahy

Pokud se u vás objevují zažívací potíže a neúmyslné hubnutí bez snahy, může to být příznak Crohnovy choroby nebo jiného typu zánětlivého onemocnění střev (IBD). Crohnova choroba je chronický zánět trávicího traktu, zatímco IBD označuje jakékoli onemocnění, které způsobuje zánět v trávicím traktu. Pokud hubnete, aniž byste se o to snažili, poraďte se se svým lékařem, protože existují možnosti léčby jak Crohnovy choroby, tak IBD.

Jak se zbavit zažívacích potíží

Pokud trpíte zažívacími potížemi, můžete udělat několik věcí, které vás těchto příznaků zbaví:

1. Jezte častěji menší jídla

Častější konzumace menších jídel může pomoci snížit množství produkované žaludeční kyseliny. Důležité je také vyhýbat se spouštěcím potravinám, které mohou vaše příznaky zhoršit. Mezi běžné spouštěcí potraviny patří kořeněná jídla, tučná jídla a kofein.

2. Vyhněte se ležení po jídle

Ležení po jídle může umožnit žaludeční kyselině vrátit se zpět do jícnu a způsobit pálení žáhy a další příznaky zažívacích potíží. Po jídle se snažte počkat alespoň 30 minut, než si lehnete nebo půjdete spát.

3. Vezměte si přes-volně prodejná antacida

Volně prodejná antacida mohou pomoci neutralizovat žaludeční kyselinu a dočasně ulevit od zažívacích potíží. Nezapomeňte dodržovat pokyny na obalu. Pokud antacida používáte příliš často, mohou vaše příznaky zhoršit.

4. Vyzkoušejte bylinné léky

Existuje několik bylinných prostředků, které mohou pomoci zmírnit zažívací potíže, například zázvor, máta a fenykl. Tyto byliny můžete užívat ve formě kapslí nebo si z nich uvařit čaj.

5. Navštivte svého lékaře

Pokud jsou vaše zažívací potíže závažné nebo nezmizí při domácí léčbě, navštivte svého lékaře. Lékař vám může předepsat léky na léčbu příznaků nebo vás může odeslat ke gastroenterologovi (specialista na zažívací potíže).

Kdy zajít na gostralogii?

Pokud máte některý z následujících příznaků, měli byste navštívit gastroenterologa:

  1. Krvácení z konečníku
  2. Úbytek hmotnosti bez snahy
  3. Zvracení krve
  4. Silné bolesti břicha nebo křeče
  5. Potíže s polykáním
  6. Rakovina trávicího traktu v rodinné anamnéze
  7. Přetrvávající zažívací potíže, které nereagují na domácí léčbu

Závěr

V případě, že se jedná o onemocnění chronického střevního zánětu, můžete se obrátit na lékařskou pomoc 

Trávicí potíže obvykle nejsou ničím jiným než nepříjemností, ale v některých případech mohou svědčit o tom, že se ve vašem těle děje něco závažnějšího, například GERD, zánět slinivky břišní, krvácení do zažívacího traktu nebo Crohnova choroba/IBD. Pokud pocítíte silnou bolest břicha nebo si všimnete krve ve zvratcích či stolici, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože by se mohlo jednat o život ohrožující stavy. V opačném případě sledujte své příznaky a pokud přetrvávají déle než několik dní NEBO pokud jsou obzvláště závažné / narušují váš život, objednejte se k lékaři, aby mohl vyloučit případné příčiny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via