Bércové Vředy: Příčiny, Léčba & 5 Možností Samoléčby!

Bércové Vředy: Příčiny, Léčba & 5 Možností Samoléčby!

Tyfové vředy neboli bércové vředy jsou kožní defekty dolních končetin, které se vyznačují špatným hojením. I když příčina těchto vředů není vždy známa, obvykle je způsobena nevhodnou skladbou potravy, zhoršeným trávením, častou zácpou, nedostatkem pohybu a nízkým příjmem bioflavonoidů. Prozkoumejme dále, co je příčinou bércových vředů a jak vznikají.

Co jsou bércové vředy

Vředy na nohou jsou dlouhodobé, chronické bolesti, jejichž hojení trvá déle než dva týdny. Obvykle vznikají na vnitřní straně nohy mezi kolenem a kotníkem a způsobují bolest, svědění, otok a změnu barvy nebo ztvrdnutí kůže v okolí vředu. Pokud se domníváte, že máte bércový vřed, navštivte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a odborně ošetří. Nejčastějším typem bércového vředu je tzv. žilní bércový vřed.

Co tedy způsobuje žilní bércové vředy, co je jejich příčinou?

Žilní bércové vředy jsou způsobeny trvale vysokým tlakem v žilách dolních končetin. Ten je obvykle způsoben oslabenými chlopněmi v žilách, které umožňují zpětný tok krve a její hromadění v nohách, místo aby proudila zpět k srdci. Špatný krevní oběh v nohách může být také způsoben obezitou, křečovými žilami, hlubokou žilní trombózou (DVT), těhotenstvím a stárnutím. Tyto oslabené chlopně mohou vést k poškození vnějších vrstev kůže, což může způsobit podráždění a zánět, který nakonec může vést k otevřené ráně nebo žilnímu bércovému vředu.

Žilní bércové vředy vznikají také tehdy, když se ke svalům nohou v důsledku špatného prokrvení nedostává kyslík. To může vést ke svalové únavě, která pak způsobuje další oslabení žil, což vede ke zvýšenému tlaku v žilách a poškození tkáně. Bez řádné léčby se tyto poškozené tkáně mohou infikovat bakteriemi, které je dále oslabují, což vede k otevřenému vředu nebo žilnímu bércovému vředu.

Spolu s oslabenými chlopněmi v žilách existuje několik rizikových faktorů pro vznik žilních bércových vředů, včetně věku, pohlaví (častěji se vyskytují u žen než u mužů), cévních onemocnění v rodinné anamnéze nebo předchozích poranění či úrazů, jako jsou podvrtnutí nebo zlomeniny kostí v blízkosti místa, kde se rána objeví . Ke zvýšenému riziku vzniku žilních bércových vředů může přispívat i životní styl, jako je kouření a špatná výživa, protože snižují prokrvení celého těla, což vede ke snížení množství kyslíku ve svalech nohou a k dalšímu oslabení jejich stěn.

Léčba

Léčba bércových vředů by měla být provedena co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu poškození nebo komplikacím.

Možnosti léčby zahrnují péči o rány, jako je čištění a převazování ran nebo aplikace lokálních antibiotik či antiseptik, které pomáhají předcházet infekci.

Pokud již došlo k bakteriální infekci, mohou být k léčbě předepsána antibiotika perorálně nebo intravenózně.

Další léčba může zahrnovat také léky proti bolesti a změnu životního stylu, jako je zvýšení úrovně cvičení nebo zlepšení stravy, aby se snížily rizikové faktory spojené se vznikem bércových vředů.

Přírodní postupy co pomáhají na bércové vředy

Nejlepším způsobem, jak se bércových vředů zbavit, je změna životního stylu, včetně stravy a cvičení. Pojďme prozkoumat některé přírodní prostředky, které vám mohou pomoci zbavit se bércových vředů.

1.Změny v jídelníčku

Prvním krokem při přirozené léčbě bércových vředů je změna stravy. Je důležité omezit konzumaci potravin, které jsou spojovány s tvorbou usazenin v dolních končetinách a příčinou vzniku bércových vředů, jako je maso a tuky (zejména živočišné), sladké tučné mléko a mléčné výrobky (které obsahují silně sklerotizující tuky a lepkavý kasein), vejce, všechny výrobky s cukrem (cukr zvyšuje ulpívání usazenin). Kromě toho je vhodné vyhýbat se kávě, alkoholu, kouření a dalším potravinám, jako jsou papriky, nedozrálá rajčata, citrusové plody a šípkový čaj, které nemusí být pro každého prospěšné.

Na druhou stranu zvýšení konzumace některých potravin může přirozeně pomoci při léčbě bércových vředů. Potraviny jako pohanka, borůvky, černý rybíz čerstvá petržel a hrozny mají vysoký obsah léčivých bioflavonoidů, které mohou pomoci zlepšit váš krevní oběh. Kromě toho může ke zlepšení krevního oběhu přispět také užívání 200 mg hořčíku denně (tuto dávku nepřekračujte, jelikož se můžete magnesiem jednoduše předávkovat) a dlouhodobé užívání 100 mg vitaminu E a 10 mg doplňků zinku.

2.Cvičení

Kromě změny stravy je při snaze o přirozenou léčbu bércových vředů důležité také pravidelně cvičit. Cvičení pomáhá zvýšit průtok krve celým tělem, což může pomoci snížit zánět spojený s bércovými vředy a zároveň pomáhá snížit bolest a otoky nohou způsobené špatným krevním oběhem. Ideální je cvičit alespoň 30 minut denně několik dní v týdnu, ale i pouhé každodenní krátké procházky nebo lehká protahovací cvičení mohou mít velký význam při snaze zbavit se bércových vředů přirozenou cestou.

3.Masti

Existuje také několik mastí a krémů, které mohou pomoci zmírnit zánět a bolest spojenou s bércovými vředy, mezi nejoblíbenější patří konopné masti. Patří mezi ně byliny, jako je arnika, třezalka tečkovaná, měsíček lékařský a komonice lékařská. Existují také speciální přípravky vyrobené z přírodních složek, které lze lokálně aplikovat na postižené místo, aby se pomáhají zmírnit příznaky bércových vředů.

4.Kompresní terapie

Kompresní terapie se často používá ve spojení s dalšími přírodními způsoby léčby žilních bércových vředů. Kompresní punčochy nebo zábaly pomáhají zvýšit krevní oběh a snížit otok tím, že na postiženou oblast vyvíjejí stálý tlak. To pomáhá snižovat zánět a bolest a zároveň což umožňuje lepší hojení a snižuje riziko infekce.

5.Další věci, které pomohou s léčbou bércových vředů

  • Pravidelnost je pro zdraví a pohodu zažívacího traktu klíčová. Zařazení vlákniny do svého denního režimu vám pomůže zajistit každodenní stolici. Ujistěte se, že jí věnujete pozornost, kterou si zaslouží!
  • Dbejte také na to, abyste během dne pili hodně vody, protože ta pomáhá stimulovat trávení a může také zlepšit krevní oběh v dolních končetinách.
  • A konečně bylinné prostředky, jako je kayenský pepř nebo zázvorový čaj lze použít ke zlepšení krevního oběhu a zmírnění zánětu.

Léčba bércových vředů přirozenou cestou vyžaduje odhodlání, ale je možná při správné změně životního stylu, včetně omezení některých potravin z jídelníčku a přidání jiných spolu s pravidelným cvičením.

Kdo je ohrožen bércovými vředy na nohou

V případě, že se jedná o žíly s podkolenní rýhou, je třeba se obrátit na lékaře: Lidé, kteří prodělali hlubokou žilní trombózu (HŽT), mají větší pravděpodobnost vzniku žilních bércových vředů než ti, kteří ji neprodělali. Hluboká žilní trombóza je porucha srážlivosti krve, ke které dochází, když se v žilách vytvoří sraženiny, obvykle v důsledku dlouhého sezení nebo stání; tyto sraženiny mohou zablokovat normální krevní oběh v celém těle a vést k závažným zdravotním komplikacím, pokud nejsou léčeny. Lidé, kteří prodělali hlubokou žilní trombózu, by si měli být vědomi zvýšeného rizika vzniku žilních bércových vředů a měli by se poradit se svým lékařem, jak toto riziko zmírnit.

Zranění nohou a osteoartróza

Zranění nohou mohou rovněž zvýšit riziko vzniku žilních bércových vředů, zejména pokud se vám kvůli zranění, jako je osteoartróza nebo ochrnutí, špatně chodí. Pokud jste utrpěli zranění, poraďte se se svým lékařem, jak nejlépe toto zranění zvládnout a jaká opatření můžete přijmout, abyste zabránili dalšímu poškození nebo komplikacím, jako jsou žilní bércové vředy.

Křečové žíly a obezita

Křečové žíly vznikají, když žíly v důsledku špatného krevního oběhu zduří a zvětší se; často jsou bolestivé a neléčené mohou vést k dalším zdravotním potížím, jako jsou žilní bércové vředy. Podobně obezita zvyšuje riziko vzniku křečových žil a následně i žilních bércových vředů. Pokud máte nadváhu, poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak můžete snížit svou hmotnost, abyste snížili riziko vzniku žilních bércových vředů.

Žilní bércové vředy jsou závažným zdravotním problémem, který každoročně postihuje velké množství lidí – naštěstí však existují kroky, které můžete podniknout již nyní, abyste snížili své šance na jejich pozdější vznik.

Často Kladené Otázky

Závěr

Bércové ulcerace jsou bolestivé kožní defekty na dolních končetinách, které jsou často způsobeny nevhodnou stravou a špatným životním stylem. Je důležité okamžitě vyhledat léčbu, aby se předešlo dalšímu poškození nebo komplikacím a také aby se snížila veškerá související bolest, kterou postižení tímto onemocněním pociťují. Možnosti léčby se mohou lišit, ale obvykle zahrnují péči o rány, antibiotika, pokud došlo k bakteriální infekci, léky proti bolesti a změnu životního stylu včetně zvýšení úrovně pohybu a zlepšení stravy s cílem snížit rizikové faktory spojené se vznikem bércových vředů. S náležitou lékařskou pomocí a úpravou životního stylu se mohou postižení vrátit na cestu ke zdravějšímu životu bez těchto bolestivých kožních defektů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend