Bolest Sedacích Kostí: A Jak Se Bolesti Zbavit!

Bolest Sedacích Kostí: A Jak Se Bolesti Zbavit!

Syndrom piriformis je onemocnění, které může způsobovat bolest hýždí. I když je často spojován se „sedací blokádou“ neboli blokádou sedacího nervu, není tomu tak vždy. Ve skutečnosti existuje mnoho dalších možných příčin bolesti hýždí, včetně syndromu piriformis.

Piriformisův syndrom je stav, který je důsledkem podráždění nebo útlaku piriformisova svalu. Tento sval se nachází v hýždích a jeho primární funkcí je pomáhat rotovat kyčlí. Když dojde k jeho podráždění nebo stlačení, může to způsobit bolest v hýždích a další příznaky, jako je brnění, necitlivost a slabost.

Mnoho lidí se domnívá, že pokud pociťují bolest hýždí, musí to znamenat, že mají blokádu „esovitého“ nervu. Bolest sedacích kostí je však samostatný stav, který může být způsoben mnoha různými příčinami – včetně svalových křečí, přetížení a dokonce i těhotenství. Pokud tedy pociťujete bolest hýždí, nepředpokládejte automaticky, že máte ischias – navštivte svého lékaře, který vám stanoví správnou diagnózu!

Příčiny Bolesti Sedacích Kostí

Trpké bolesti sedacích kostí jsou poměrně časté onemocnění, které může být způsobeno různými příčinami, včetně zranění, přetížení nebo komprese. Může být také způsoben stavy, jako je artritida, těhotenství a spinální stenóza.

Stává se vám, že dlouho sedíte, zejména pokud sedíte s nohou přes nohu? Jezdíte často autem kvůli práci? Jste běžec? Pokud ano, můžete být ohroženi vznikem piriformis syndromu. Jedná se o onemocnění, které vzniká v důsledku nadměrného používání nebo přetěžování hruškovitého svalu, který se nachází v hýždích.

Když je tento sval příliš napjatý nebo přetížený, může způsobovat bolest hýždí, kyčlí a dolní části nohy. Dobrou zprávou je, že existují věci, které můžete udělat, abyste syndromu piriformis předešli, například dělat přestávky na pohyb, pravidelně se protahovat a před cvičením se zahřát. Pokud jste tedy ohroženi tímto onemocněním, nezapomeňte přijmout tato opatření, abyste byli zdraví a bez bolesti.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud pociťujete bolest hýždí, je důležité navštívit lékaře, aby určil příčinu. Mnoho případů syndromu piriformis lze úspěšně léčit jednoduchými opatřeními, jako je odpočinek, ledování a fyzikální terapie. Příležitostně však může být nutná operace.

Pokud vás bolí hýždě, které nezmizí ani po jednoduchých sebepéče, je důležité navštívit lékaře. Ten pravděpodobně provede fyzikální vyšetření a k potvrzení diagnózy může nařídit zobrazovací vyšetření, například magnetickou rezonanci.

Léčba

Dobrou zprávou je, že piriformis syndrom lze ve většině případů úspěšně léčit. Léčba obvykle zahrnuje kombinaci odpočinku, ledu, fyzikální terapie a léků.

1. Odpočinek

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete při syndromu piriformis udělat, je dát svalu odpočinout a vyhnout se činnostem, které příznaky zhoršují. Pokud například běháte, možná budete muset na několik týdnů přerušit běhání.

2. Ledování

Přikládání ledu může pomoci zmírnit zánět a bolest. Několikrát denně přikládejte led na 20 minut.

3. Fyzikální terapie

Spolupráce s fyzioterapeutem může pomoci protáhnout a posílit svaly kolem kyčle a zmírnit tak příznaky piriformis syndromu. Může vás také naučit, jak správně sedět, stát a spát, aby se váš stav nezhoršoval.

4. Léky

Pokud vám volně prodejné léky proti bolesti neuleví, může vám lékař předepsat silnější léky. V některých případech mohou být nutné injekce kortikosteroidů nebo jiných léků. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka, ale může být doporučen v závažných případech, které nereagují na jinou léčbu.

5. Prevence

Existují opatření, která můžete udělat pro to, abyste předcházet piriformis syndromu, například pravidelným protahováním svalů kolem kyčle a přestávkami v pohybu, pokud dlouho sedíte. Pokud běháte, nezapomeňte se před běháním zahřát a po něm zchladit.

Pokud jste ohroženi piriformisovým syndromem, dodržujte tato opatření, abyste zabránili vzniku nebo zhoršení tohoto stavu.

Piriformis syndrom je onemocnění, které může způsobovat bolest hýždí a další příznaky. Pokud máte bolesti hýždí, které nemizí, je důležité navštívit lékaře. Piriformisův syndrom lze ve většině případů úspěšně léčit kombinací odpočinku, ledu, fyzikální terapie a léků. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka. Můžete také přijmout opatření k prevenci piriformis syndromu pravidelným protahováním a přestávkami v pohybu, pokud dlouho sedíte.

Závěr

Provádění samoléčby bolesti sedacích kostí může být prospěšné. Ta může zahrnovat protahování vnitřní strany stehen, protahování ohýbačů kyčlí v pozici rytíře , spaní s polštářem mezi koleny a posilování hýžďových svalů. Pokud musíte sedět, vyvarujte se sezení s nohou přes chodidlo a dělejte si pravidelné přestávky, během kterých tělo trochu procvičíte. Před běháním se zahřejte a po běhu si dopřejte čas na protažení. Postupně zvyšujte běžecké dávky (co do délky a obtížnosti).

Natažený zvedák hlavy je skvělým způsobem, jak pomoci při léčbě syndromu horního zkříženého hrudníku. Syndrom horního zkřížení je stav, který může způsobovat bolesti krku a ramen a může také vést k problémům s držením těla. Zvedák hlavy může pomoci protáhnout a uvolnit svaly v oblasti krku a ramen, což může pomoci snížit bolest a zlepšit držení těla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.