Hodnoty Cholesterolu: Tabulka dle věku a pohlaví

Hodnoty Cholesterolu: Tabulka dle věku a pohlaví

Cholesterol je lipid nebo tuková látka nacházející se v krvi. Je důležitou součástí přirozené obranyschopnosti těla proti infekci a dalším nemocem.

Hladiny cholesterolu se liší podle věku a pohlaví, přičemž muži mají obvykle vyšší hladiny než ženy. Tabulka, která je součástí tohoto článku ukazuje hodnoty cholesterolu pro lidi různého věku a pohlaví.

Jaké jsou hlavní příčiny vysokého cholesterolu a jaký je jeho vztah ke stárnutí?

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Úzce také souvisí se stárnutím a je jedním z rizikových faktorů, které s přibývajícím věkem přibývají.

Cholesterol nebo lipidy jsou typem tuku v těle, který přenáší živiny a další látky krevním řečištěm. Cholesterol lze nalézt také v potravinách (živočišné produkty) a doplňcích stravy.

Hlavními příčinami vysokého cholesterolu jsou obezita, sedavý způsob života, kouření, cukrovka, vysoké hladiny triglyceridů a nízké hladiny HDL-cholesterolu.

Hladiny cholesterolu ve vašem těle se mohou s věkem měnit. Tyto změny mohou být dobré, špatné nebo neutrální v závislosti na jednotlivci. Některé z těchto změn jsou způsobeny životním stylem a dalšími faktory, jako je strava, cvičení a genetika.

Hladiny cholesterolu, které se mění s věkem:

– Šestnáctiletí lidé mají celkovou hladinu cholesterolu asi 160 mg/dl.

– Mezi 20. a 50. rokem života dochází k velkému skoku v hladině celkového cholesterolu ze 160 na 240 mg/dl.

– Po 50 letech klesá celková hladina cholesterolu z 240 na 170 mg/dl.

Hladiny cholesterolu v závislosti na věku zobrazené v tabulce

Typ cholesteroluDěti a mládež do 19 letMuži od 20 let a staršíŽeny od 20 let a starší
celkovýMéně než 170 mg/dl125–200 mg/dl125–200 mg/dl
non-HDLMéně než 120 mg/dlMéně než 130 mg/dlMéně než 130 mg/dl
LDLMéně než 100 mg/dlMéně než 100 mg/dlMéně než 100 mg/dl
HDLVíce než 45 mg/dlVíce než 40 mg/dlVíce než 50 mg/dl
Cholesterol hodnoty tabulka dle věku (zdroj)

Statistika v ČR

Cholesterol je v České republice velkým problémem, jeho vysokou hladinu má přibližně 70 % dospělých. Studie EHES z roku 2014 ukázala, že průměrná hladina cholesterolu v populaci je 5,3 mmol/l, přičemž 31 % lidí má zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů a 16 % je považováno za osoby s vysokou hladinou cholesterolu.

Dyslipidémii mělo 77 % mužů a 66 % žen.

Cholesterol je v České republice velkým problémem, jeho vysokou hladinu má přibližně 70 % dospělých.

To znamená, že velká většina české populace je ohrožena kardiovaskulárními problémy v důsledku vysoké hladiny cholesterolu. Je proto důležité, aby lidé znali svou hladinu cholesterolu a v případě potřeby podnikli kroky k jejímu snížení.

6 způsobů, jak přirozeně snížit hladinu cholesterolu pro každou věkovou skupinu

Nejdůležitější věcí, kterou si musíte pamatovat, pokud jde o snižování cholesterolu, je, že byste to neměli dělat bez lékařského dohledu. Existuje však několik přirozených způsobů, jak snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak, které můžete udělat sami.

1. Snižte stres

2. Pravidelně cvičte a jezte zdravou stravu

3. Jezte více vlákniny (například pomocí spiruliny)

4. Pijte méně alkoholu a kofeinu

5. Dopřejte si dostatek spánku

6. Pravidelné užívání Muschrooms Bio (kombinace 7mi funkčních hub pro kontrolu hladiny cholesterolo v krvi)

5 nejlepších potravin pro snížení vysoké hladiny cholesterolu

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Jde o stav, který lze zvládnout dodržováním zdravé výživy a životního stylu.

Vysoká hladina cholesterolu je běžným problémem, a pokud se neléčí, může vést k srdečnímu onemocnění nebo infarktu. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho potravin, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Mezi pět nejlepších potravin pro snížení vysoké hladiny cholesterolu patří oves, mandle, špenát, avokádo a bobulovité ovoce. Všechny tyto potraviny mají nízký obsah nasycených tuků a vysoký obsah vlákniny, která pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu.

Pokud tedy hledáte způsob, jak zlepšit zdraví svého srdce, přidáním těchto pěti potravin do svého jídelníčku můžete začít!Existuje mnoho dalších potravin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, ale těchto pět je skvělým začátkem. Zařadit je do svého jídelníčku je snadné a během chvilky budete na cestě ke zdravějšímu srdci!

Pokud jde o zdraví srdce, cholesterol je jedním z největších problémů. Vysoká hladina cholesterolu může vést k srdečním onemocněním a infarktu, proto je důležité udržovat hladinu cholesterolu pod kontrolou. Naštěstí existuje spousta potravin, které mohou pomoci cholesterol snížit.

Zde je pět nejlepších z nich:

1. Oves

Oves je bohatý na vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu. Zejména rozpustná vláknina se ukázala jako účinná při snižování hladiny cholesterolu. Kromě toho oves obsahuje beta-glukan, druh vlákniny, který prokazatelně snižuje hladinu LDL („špatného“) cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL („dobrého“) cholesterolu.

2. Mandle

Almandle mají vysoký obsah mononenasycených tuků, které prokazatelně snižují hladinu LDL cholesterolu. Jsou také dobrým zdrojem vlákniny a hořčíku.

3. Špenát

Špenát je bohatý na antioxidanty a živiny, jako je betakaroten a lutein, které jsou spojovány se snižováním hladiny cholesterolu. Kromě toho špenát obsahuje rozpustnou vlákninu, která může pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu.

4. Avokádo

Avokádo je dalším skvělým zdrojem mononenasycených tuků. Obsahují také beta-sitosterol, rostlinný sterol, který prokazatelně snižuje hladinu LDL cholesterolu.

5. Bobulovité ovoce

Bobulovité ovoce je plné antioxidantů a fytochemikálií, které mohou přispívat ke snižování hladiny cholesterolu. Napřinejmenším jedna studie prokázala, že konzumace bobulovin může snížit hladinu LDL cholesterolu.

Pokud se snažíte snížit hladinu cholesterolu, těchto pět potravin byste měli zařadit do svého jídelníčku. Nezapomeňte, že strava je jen jednou částí rovnice – pro udržení dobrého zdraví srdce je důležitý také pravidelný pohyb a zdravý životní styl.

Dietní potraviny, které pomáhají snižovat choleru, zahrnují nízkotučné mléčné výrobky, ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, libové maso a drůbež bez kůže a tuku, ryby s nízkým obsahem rtuti, ořechy, semena a luštěniny.

Proč je důležitá změna stravy?

Jak potvrzuje doktorka Hana Mojžíšová, existuje jasná souvislost mezi nadváhou a vysokou hladinou cholesterolu. Je to proto, že při nadváze nebo obezitě se často zhoršuje metabolismus a člověk není schopen účinně zpracovávat tuky a cukry. Je tedy sice možné, že malé procento velmi silných lidí je schopno mít nadváhu i zdraví, ale na toto číslo bych nespoléhala.

Nejlepší způsob léčby vysokého cholesterolu a triglyceridů? Změnou životního stylu.

I když vám lékař předepíše léky, klíčem k úspěchu je zdravý životní styl. Proto se zaměřte na zdravé stravování, pravidelné cvičení a udržování zdravé hmotnosti.Tyto změny pomohou snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů a zlepšit váš celkový zdravotní stav.

Závěrem

Článek dochází k závěru, že souvislost mezi stravou a zdravím není nová. Existuje již po staletí, ale v poslední době si lidé začali více všímat souvislosti.

Dobrá strava může pomoci předcházet chronickým onemocněním, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Zdravá strava vám navíc může pomoci žít déle a dokonce zlepšit celkovou kvalitu života.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend