Distorze Kolene: Príčiny, Příznaky, Léčba & Rehabilitace!

Distorze Kolene: Príčiny, Příznaky, Léčba & Rehabilitace!

Máte oteklé a bolestivé koleno, které výrazně omezuje vaši pohyblivost? Možná máte podvrtnutí nebo distorzi kolene. Příčinou však může být také úplné přetržení vazů, poškození menisků nebo zlomenina v kolenním kloubu. Původ problému může odhalit pouze lékař, proto návštěvu ordinace neodkládejte.

Mohlo By Vás Zajímat: Babské Rady Na Bolest Kolene

Příznaky

Příznaky podvrtnutí nebo narušení kolene se obvykle projevují jako oteklé a bolestivé koleno s omezenou pohyblivostí. Může být způsobeno jak nepřímým (špatné došlápnutí), tak přímým násilím (úder do kolena). Nejčastěji dochází k částečnému nebo úplnému přetržení kloubního pouzdra nebo poranění vazů. Základní léčbou je obvykle klid,studené obklady, nošení ortézy a rehabilitace. Pro úlevu od bolesti se podávají léky. Větší krevní sraženina musí být odstraněna jehlou. Při závažnějším poškození vazů nebo jiných struktur kolene se doporučuje chirurgický zákrok.

Existují tři hlavní typy dystrofie kolene:

1. Osteoartróza

2. Revmatoidní artritida

3. Posttraumatická artritida

Osteoartróza je nejčastějším typem dystrofie kolenního kloubu a obvykle postihuje osoby starší 50 let. Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které může postihnout lidi v jakémkoli věku, ale je točastější u žen a obvykle začíná před 40. rokem věku. Posttraumatická artritida je způsobena poraněním kolenního kloubu, například zlomeninou nebo přetržením vazů.

Nejdůležitější součástí rehabilitace je cvičení. Cvičení pomáhá protahovat a posilovat svaly kolem kolene, což může zlepšit pohyb a snížit bolest. Ke zlepšení funkce může pomoci také fyzikální terapie. Terapeut může použít elektrickou stimulaci, ultrazvuk nebo jiné metody, které pomáhají snížit bolest a zánět. Může také učit cviky, které pomáhají zlepšit rozsah pohybu a sílu.

Aerobní cvičení, jako je chůze nebo jízda na kole, je důležité pro celkové zdraví a kondici, ale pro osoby s dystrofií kolenního kloubu je obzvláště důležité.

Rizika neléčení!

Pokud se neléčí, mohou mikroskopické trhliny, které vznikají při natahování, způsobovat chronickou bolest a omezovat pohyblivost kloubu. Neléčené poranění vazů může způsobit nestabilitu kolene a rozvoj artritidy. Proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se domníváte, že můžete mít poraněné koleno.Zranění kolene může být velmi bolestivé a vyčerpávající. Pokud se domníváte, že jste si poranili koleno, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, abyste předešli dalším komplikacím.

Rehabilitace

Distorze kolenního kloubu je onemocnění, které postihuje čéšku a způsobuje její nesprávný pohyb. To může způsobovat bolest a potíže při chůzi. Rehabilitace při dystrofii kolene je proces protahování a procvičování svalů kolem kolene, který zlepšuje pohyb a snižuje bolest. Ke zlepšení funkce může být doporučena také fyzikální terapie.

Rehabilitace při dystrofii kolene je proces protahování a procvičování svalů kolem kolene, který zlepšuje pohyb a snižuje bolest. Může také zahrnovat fyzikální terapii, která pomáhá zlepšit funkci. Cílem rehabilitace je zlepšit kvalitu života lidí s dystrofií kolene tím, že jim pomůže snížit bolest, získat zpět sílu a zlepšit pohyblivost.

Příčiny

Natržení menisku je při kontaktních sportech běžné a často je důsledkem určitého typu zranění. Mohou být způsobeny různými faktory, ale nejčastěji se jedná o kroucení nebo otáčení, které způsobuje rotaci kolena dovnitř (tzv. valgozita). Je důležité nesnažit se o samodiagnostiku – pokud máte pocit, že něco není v pořádku, možná bude nejlepší navštívit odborníka.Existují dva typy natržení menisku, degenerativní a akutní.

Degenerativní trhliny jsou nejčastější a dochází k nim v průběhu času, jak se chrupavka opotřebovává. Tyto trhliny často nejsou důsledkem úrazu, ale mohou se jím zhoršit. Akutní trhliny naopak vznikají v důsledku zranění. K tomu může dojít, když je na koleno vyvíjena velká síla, například při autonehodě nebo pádu. Mezi příznaky natržení menisku patří bolest, ztuhlost, otok a praskání nebo cvakání při pohybu kolenem. Může být obtížné chodit nebo postiženou nohu zatěžovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via