Golfový Loket: Test, Léčba, Cviky & Tejpování Po Úlevu Od Bolesti!

Syndrom golfového lokte je příčinnou bolesti nacházející se na vnitřní straně lokte a je velmi podobná bolesti zápěstí a prstů. Na vině je totiž přetížení flexorů (svalů, které ohýbají zápěstí a prsty). Bolest je obzvláště ostrá, když jsou prsty ohnuté, zápěstí je ohnuté a zápěstí je otočené dovnitř (například při odemykání dveří nebo otáčení volantem). Tento syndrom typicky postihuje hráče golfu, vrhače oštěpem a další sportovce, kteří se věnují házecím aktivitám.

Jak se projevuje golfový loket?

Golfový loket je onemocnění, které může být způsobeno opakovanými pohyby paže, jako jsou ty, které se často používají při golfu. Tento stav může způsobit bolest a zánět loketního kloubu. Mezi příznaky golfového lokte patří bolest a citlivost loketního kloubu, snížený rozsah pohybu paže a otok. Léčba golfového lokte obvykle zahrnuje odpočinek, led a ibuprofen. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok, aby se napravilo poškození vazů nebo svalů v lokti.

Jak se projevuje golfovy loket

Pokud máte golfový loket, je důležité, abyste postiženou ruku nechali odpočívat a vyvarovali se jakýchkoli činností, které by mohly stav zhoršit. Ke zmírnění bolesti a zánětu lze použít led. Ke snížení bolesti a otoku lze užívat také ibuprofen. Pokud tato konzervativní opatření nevedou ke zlepšení příznaků, může být nutná operace. Operace golfového lokte obvykle zahrnuje opravu poškozených vazů nebo svalů v loketním kloubu. Rekonvalescence po operaci může trvat několik týdnů.

Golfový loket je onemocnění, které může způsobovat bolest a zánět v loketním kloubu. Mezi příznaky golfového lokte patří bolest a citlivost v loketním kloubu, snížený rozsah pohybu paže a otok. Léčba golfového lokte obvykle zahrnuje odpočinek, led a ibuprofen.

Golfový Loket vs. Tenisový Loket

Mezi tenisovým a golfovým loktem je velký rozdíl. Hlavním příznakem obou je bolest v oblasti lokte, ale podle toho, která strana paže vás bolí více, poznáte, o který z nich se jedná. Tenisový loket obvykle způsobuje bolest na vnější straně lokte, zatímco golfový loket obvykle způsobuje bolest na vnitřní straně lokte

Poškození svalů, které tyto stavy způsobuje, se také projevuje různými způsoby. U tenisového lokte často dochází k poškození svalů, které používáme především k ohýbání zápěstí směrem nahoru ke hřbetu ruky (dorzální flexe) a k natahování prstů. Tyto svaly se v tenise zapojují především při backhandovém úderu

U golfového lokte je naopak negativně ovlivněna funkce svalů zodpovědných za ohýbání zápěstí směrem dolů k dlani (plantární flexe) a sevření prstů v pěst. Podílejí se také na forhendovém úderu, který používají golfisté, ale i tenisté.

Pokud máte potíže s některým z těchto pohybů, je snazší rozpoznat, která z těchto poruch pohybového aparátu by vás mohla postihnout. Spolehlivou diagnózu však nejlépe stanoví lékař (ortoped) nebo zkušený fyzioterapeut.

Jak poznat zda máte golfový loke? Vyzkoušejte tento jedoduchý samotest

Pociťujete bolest při činnostech, jako je nošení nákupu nebo stěhování nábytku? Možná máte golfový loket, což je onemocnění způsobené bolestí a zánětem šlach, které prodlužují zápěstí. Pokud se blíže podíváte na rentgenový snímek, můžete vidět nepravidelnosti a periostální reakci v oblasti úponu těchto šlach. V některých případech se mohou objevit také degenerativní změny v loketním kloubu.

Pokud nemáte přístup k rentgetonovému snímku, použijte tento samotest: Pociťujete některý z těchto příznaků?

Pokud vás bolí vnitřní strana lokte, může se jednat o golfový loket. Mezi běžné příznaky patří snížená citlivost prstů, otok, ztuhlost a slabost ruky. Bolest může zesílit při natahování nebo zvedání paže a obvykle je horší při uchopování nebo zvedání předmětů.

Patříte do níže zmíněných kategorií?

  • Tenisté, stolní tenisté, badmintonisté a hráči squashe
  • Lukostřelci, golfisté, oštěpaři, hráči kriketu
  • Lidé pracující na počítači
  • Vzpěrači, siloví atleti a další siloví sportovci
  • Hudebníci
  • Řemeslníci (instalatéři, truhláři, automechanici)
  • Řezníci, kuchaři a pekaři

Pokud jste na obě otázky odpověděli ano, pravděpodobně máte golfový loket!

Léčba golfového lokte

Co na golfovy loket

Bolest lokte může být způsobena řadou příčin, včetně golfu. Pokud vás při golfu bolí loket, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Léčba golfového lokte obvykle trvá přibližně čtyři až šest týdnů. Existuje několik různých možností léčby a lékař vám pomůže vybrat tu nejlepší pro vás.

Některé z dostupných léčebných postupů zahrnují:

1) Odpočinek ruky

Jedná se pravděpodobně o nejběžnější léčbu golfového lokte. Po určitou dobu budete muset ruku nechat odpočívat, dokud bolest neodezní.

2) Terapie rázovou vlnou

Pokud vás bolí loket, existuje velmi účinná léčba, která vám může pomoci. Pomocí rázových vln lze urychlit proces hojení a rychle zmírnit bolest. Fokusovaná rázová vlna pomůže zlepšit prokrvení postižené oblasti, odplaví toxiny a podpoří hojení. Radiální rázové vlny lze také použít k masáži svalů kolem lokte a zabránit přenosu bolesti. Pro hlubokou a uvolňující masáž lze použít V-aktor, který se zaměřuje na svaly v oblasti krku, ramen a hrudní páteře. To pomůže k dalšímu uvolnění svalů a podpoří hojení.

Terapie rázovou vlnou je skvělým způsobem léčby různých problémů. Měla by se opakovat jednou týdně po dobu 3-4 týdnů, ale u akutních problémů lze dobu aplikace zkrátit na 1x za 5 dní. Radiální rázová vlna je vhodná také jako doplňková metoda v období mezi terapiemi a lze ji použít 1x za 3-4 dny.

3) Ledování loktu

ledovani lokte

Ledování lokte může pomoci zmírnit bolest a zánět. Loket byste měli ledovat několikrát denně po dobu 20 minut.

4) Používání ortézy nebo řemínku

Pro podporu lokte a zmírnění bolesti lze nosit ortézu nebo popruh.

5) Fyzikální terapie

Fyzikální terapie může pomoci zlepšit rozsah pohybu a sílu vašeho lokte.

6) Tejpování

Na svaly horní končetiny funkční pásku, abychom zvýšili účinek terapie. Kineziotape pomáhá uvolnit postižené svaly a může zmírnit bolest.

Pokud trpíte bolestí golfového (oštěpařského) lokte, postupujte podle následujících jednoduchých kroků, které vám pomohou zmírnit potíže:

  1. Změřte a ustřihněte dva kusy pásky, jeden ve tvaru písmene „I“ a jeden ve tvaru písmene „I“ dlouhý 10 cm.
  2. Základ první pásky (bez napětí) nalepte na vnitřní stranu zápěstí.
  3. Při protažení flexorů přiložte první pásku po celé délce flexorů s nízkým napětím. Konec pásky by měl být rovněž nalepen bez napětí.
  4. Přes bolestivé místo (obvykle bod na vnitřní straně lokte) přiložte pásku ve tvaru písmene „I“ se středním napětím. Páska bude nalepena od středu.
  5. Krajní základy obou pásek přiložte bez napětí.
  6. Konečná forma léčby vašeho golfového (oštěpařského) lokte pomocí pásky je nyní dokončena!

7) Chirurgický zákrok

Operace může být nutná, pokud ostatní léčba nepomáhá.

8) Léky

Lékař vám může předepsat léky, které pomáhají zmírnit zánět a bolest.

Pokud si myslíte, že máte golfový loket, je důležité co nejdříve navštívit lékaře. Léčba je obvykle účinná a může vám pomoci vrátit se k běžným činnostem.

Jak dlouho trvá léčba golfového lokte?

Většina lidí s golfovým loktem potřebuje čtyř až šestitýdenní léčbu. Někteří lidé však mohou potřebovat delší dobu. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a nevracet se k aktivitám, dokud nebudete mít povolení.

Golfový loket se obvykle časem a léčbou zlepší. U některých lidí však může přetrvávat bolest nebo slabost v lokti. Ve vzácných případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě poškozené tkáně.

Prevence golfového loktu pro sportovce

Pokud hrajete golf, jistě znáte bolest, která je s touto hrou spojena. I když existuje mnoho různých příčin golfového lokte, jednou z nejčastějších je přetížení. Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste bolest zmírnili.

Správná výbava

Jednou z věcí, která může pomoci, je ujistit se, že používáte správné golfové hole. Při výběru holí dbejte na to, abyste si vybrali takové, které vyhovují vašemu švihu a nejsou příliš těžké ani příliš lehké. Také se ujistěte, že hole jsou správně přizpůsobeny vaší výšce a dosahu.

Pravidelné protahování

Další věcí, kterou můžete udělat, je pravidelné protahování. Protahování vám pomůže udržet svaly uvolněné a pružné, což pomůže předcházet bolestem a zraněním. Ujistěte se, že protahujete všechny svaly v těle, nejen paže a ramena.

Odpočinek

V neposlední řadě dbejte na to, abyste si během dlouhých golfových kol dělali přestávky. Pokud hrajete kolo, které trvá déle než čtyři hodiny, udělejte si každou hodinu přestávku, aby si vaše tělo mohlo odpočinout. Předejdete tak pozdější únavě a bolesti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend