Plané Neštovice: Infekčnost, Příznaky & Léčba!

Plané Neštovice: Infekčnost, Příznaky & Léčba!

Plané Neštovice neboli varicella jsou běžnou a vysoce nakažlivou virovou infekcí, kterou způsobuje virus varicella-zoster. Nejčastěji se vyskytuje u dětí a kojenců, ale může postihnout kohokoli v jakémkoli věku, kdo nebyl očkován nebo se virem dříve nenakazil. V tomto příspěvku na blogu se seznámíme s tím, co jsou plané neštovice, jak se šíří, jaké jsou jejich příznaky a jak je lze léčit.

Co jsou to plané neštovice?

Plané neštovice jsou onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí a kojenců ve věku od 5 do 10 let.

Hlavní příznaky:

Způsobuje vyrážku na kůži, která začíná jako červené hrbolky, které se následně změní v puchýře naplněné tekutinou. Puchýře nakonec prasknou a vytvoří se na nich strupy, které po několika dnech odpadnou. Osoby nakažené planými neštovicemi mohou také pociťovat horečku, únavu, ztrátu chuti k jídlu, bolesti hlavy a těla a svědění v místě vyrážky.

Jak se plané neštovice šíří?

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé a mohou se snadno šířit z člověka na člověka kontaktem se slinami nebo hlenem nakaženého jedince nebo prostřednictvím kapének dýchacích cest při kašli nebo kýchání. Může se také šířit přímým kontaktem s vyrážkou nakažené osoby nebo oděvem, který přišel do styku s virem. Jakmile jste byli vystaveni planým neštovicím, trvá obvykle asi dva týdny, než se objeví příznaky.

Délka inkubační doby

Inkubační doba planých neštovic se obvykle pohybuje mezi 10 a 21 dny, může však být kratší než sedm dní nebo delší než 28 dní. Během této doby se virus ve vašem těle aktivně replikuje, ale zatím se u vás neprojeví žádné příznaky. Jakmile inkubační doba skončí, začnete pociťovat horečku, únavu a kožní vyrážku, která se z červených hrbolků vyvine v puchýře naplněné tekutinou.

Mohlo by vás zajímat: Co Jsou Opičí Neštovice

Výskyt v Čr

Plané neštovice a s nimi spojený reaktivační herpes zoster jsou vysoce nakažlivé infekce. Plané neštovice, které postihují především děti ve věku od 3 do 10 let, se nejčastěji vyskytují v zimě a na začátku jara, kdy je imunita oslabená. Po prvotním nakažení virem VZV může virus přetrvávat v senzorických gangliích nacházejících se buď v míše, nebo v lebečních nervech a později se projevit jako pásový opar. Vzhledem k jeho rozšířenosti a širokému výskytu bylo jen v roce 2018 ve Spojených státech hlášeno více než 30 000 případů planých neštovic.

K dispozici jsou vakcíny, které pomáhají chránit před infekcí virem varicella; praktičtí lékaři proto mohou svým pacientům doporučit preventivní strategie, jako je očkování. Proto je důležité mít povědomí o této virové infekci, aby se pomohl omezit její přenos mezi populací; tím se zdůrazňuje význam opatření pro kontrolu ohnisek, aby se v konečném důsledku snížil globální výskyt u zranitelných skupin obyvatelstva.

Léčba

Nejlepším způsobem léčby planých neštovic je zmírnění jejich příznaků tím, že se postižené místo udržuje v čistotě a suchu a poskytuje se úleva od svědění pomocí volně prodejných přípravků, jako je kalaminový krém nebo ovesné koupele. Ke snížení horečky lze použít ibalgin (Tylenol) podle pokynů na obalu. Aspirin by nikdy neměl být podáván dětem mladším 18 let kvůli riziku Reyeova syndromu. Pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože závažnější případy mohou vyžadovat antivirové léky, jako je aciklovir (Zovirax). Ve velmi závažných případech může být nutná hospitalizace.

Prevence

Prevence planých neštovic se nejlépe provádí prostřednictvím dvoudávkového očkovacího programu, jehož účinnost byla zjištěna na více než 90 %. Očkování dětí se doporučuje v 9 měsících věku, kdy se podávají dvě dávky s odstupem 6 týdnů. K dispozici je také očkování dospělých, které zahrnuje dvě dávky s odstupem 6 týdnů.

Mělo by se zvažovat pouze u osob, které jsou vnímavé a které se dříve nenakazily touto nemocí nebo si proti ní nevytvořily protilátky. U dospělých pracujících v prostředí s vysokou přenosností se očkování důrazně doporučuje jako prevence. Těhotné osoby by vakcínu neměly dostávat z důvodu kontraindikačních rizik s ní spojených.

Přenos planých neštovic přes třetí osobu

I když je snadné pochopit, jak se někdo může nakazit planými neštovicemi při přímém kontaktu s jinou osobou s planými neštovicemi, je důležité si uvědomit možnost přenosu planých neštovic prostřednictvím třetích osob.

Co je to třetí osoba?

Třetí osoba je jakákoli osoba, která mohla být vystavena VZV, ale sama ještě neštovice neprodělala. Běžným příkladem přenašeče třetí osoby je člen rodiny nebo přítel, který byl v kontaktu s někým jiným, kdo se nedávno nakazil planými neštovicemi. V této situaci může třetí osoba nést VZV na svém oblečení, kůži nebo vlasech, aniž by o tom věděla, a může jej pak šířit na ostatní.

Jak k tomu dochází?

K nejpravděpodobnějšímu způsobu přenosu planých neštovic prostřednictvím třetí osoby dochází, když přijde do kontaktu s někým jiným do dvou týdnů poté, co byla vystavena VZV. Během tohoto období mohou virus šířit, aniž by sami vykazovali nějaké příznaky, protože jsou v tomto časovém období obvykle bez příznaků. Po expozici se u této druhé osoby do 10 dnů objeví příznaky a může tak neštovice šířit dále.

Je důležité, aby každý – zejména ten, kdo je vystaven vysokému riziku vzniku závažných komplikací – pochopil, jak se plané neštovice šíří, aby mohl v případě potřeby přijmout vhodná preventivní opatření.

Často Kladené Otázky

Závěr

Plané neštovice (varicella) jsou běžnou virovou infekcí, která postihuje jak děti, tak dospělé, ale lze jí předcházet očkováním před expozicí nebo samotnou infekcí virem. Lidé, kteří se nakazí, by měli učinit opatření, aby postižená místa byla čistá a suchá, a zároveň přijmout vhodná opatření, jako jsou kalaminové krémy nebo koupele z ovesných vloček, které zmírňují svědění. Pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní, vyhledejte lékařskou pomoc, protože závažnější případy mohou vyžadovat podání antivirotik nebo v krajním případě dokonce hospitalizaci. Pochopení toho, jak se plané neštovice šíří, spolu se znalostí jejich příznaků a možností léčby může pomoci zdravotníkům poskytnout lepší péči osobám trpícím tímto onemocněním.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend