Máte Pocit Plného Břicha? Víme Co Funguje Na Tlak V Žaludku!

Máte Pocit Plného Břicha? Víme Co Funguje Na Tlak V Žaludku!

Je možné, že máte pocit plnosti a tlaku v žaludku z různých důvodů. Možná jste se příliš rychle najedli nebo trpíte gastroezofageální refluxní chorobou (GERD). Ať už je důvod jakýkoli, je důležité pochopit, co tlak způsobuje a jak ho zmírnit. V opačném případě můžete pociťovat bolest, nadýmání a další nepříjemné příznaky.

Běžné příčiny tlaku v žaludku

tlak v zaludku

Nejčastější příčinou tlaku v žaludku je přejídání. Když se příliš rychle najíte, žaludek se roztáhne víc, než dokáže zvládnout. To může způsobit křeče, nadýmání a další potíže.

Mezi další příčiny tlaku v žaludku mohou patřit:

1.Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)

Tento stav nastává, když se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu a způsobuje podráždění 

2.Těhotenství

Jak vaše dítě roste, může vyvíjet tlak na váš žaludek a střeva. To může způsobovat pálení žáhy, zažívací potíže a zácpu 

3.Některé léky

Některé léky, například ibuprofen a antikoncepční pilulky, mohou způsobovat nadýmání a další zažívací potíže 

4.Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje tlusté střevo. Mezi příznaky patří bolesti břicha, nadýmání a průjem nebo zácpa 

5.Citlivost na potraviny nebo alergie

Pokud jste citliví nebo alergičtí na některé potraviny, mohou přispívat k zažívacím potížím, jako je nadýmání a bolest břicha. Mezi potraviny, které jsou častými spouštěči, patří mléčné výrobky, lepek, sója, kukuřice, vejce, ořechy a korýši 

6.Celiakie

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které poškozuje tenké střevo v reakci na konzumaci lepku. Lepek je bílkovina, která se nachází v pšenici, žitu a ječmeni. Mezi příznaky celiakie patří bolesti břicha, nadýmání, průjem nebo zácpa, únava, anémie ,a úbytek hmotnosti 

Jak zmírnit tlak v žaludku

Pro zmírnění tlaku v žaludku můžete udělat několik věcí:

1.Jezte pomalu a vyhněte se přejídání

jezte pomalu male porce

Pokud jíte příliš rychle, žaludek se rozpíná více, než dokáže zvládnout, což způsobuje tlak a bolest. Snažte se jíst pomalu a jen do sytosti. Tím zabráníte přejídání a zmírníte tlak v žaludku.

Snažte se důkladně žvýkat a jíst přiměřeně pomalu.

Pomohou i bylinky!

Existuje celá řada rostlin a bylin, které mohou uklidnit žaludek a podpořit trávení. Mezi ně patří kmín, meduňka, heřmánek, koriandr, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz. Pro dobré fungování trávicího systému je důležité jíst zdravou a pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny.

2.Vyhýbejte se spouštěcím potravinám

Pokud trpíte citlivostí na potraviny nebo alergií, vyhýbejte se spouštěcím potravinám, abyste předešli zažívacím potížím. Mezi běžné spouštěcí potraviny patří mléčné výrobky, lepek, sója, kukuřice, vejce, ořechy a korýši.

3.Užívejte volně prodejné léky

Existuje řada volně prodejných léků, které mohou pomoci zmírnit žaludeční tlak. Patří mezi ně antacida, např Tums a inhibitory protonové pumpy, jako je Prilosec.

4.Navštivte lékaře

Pokud máte GERD, IBS nebo celiakii, je důležité navštívit lékaře. Tyto stavy lze zvládnout pomocí léků a změny životního stylu.

5.uvolňující cvičení

uvolnovaci cviceni

Vyzkoušejte relaxační cvičení, například jógu nebo meditaci. Ty mohou pomoci uvolnit napětí v těle a zmírnit bolest žaludku.

6.změna polohy 

Pokud ležíte, posaďte se nebo se postavte. To vám pomůže snížit tlak na břicho.

7.masírujte si břicho

Jemně si masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. To může pomoci zlepšit trávení a zmírnit bolest.

8.Použijte teplo

Přikládání tepla na břicho může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest. Zkuste si na 10-15 minut přiložit na břicho nahřívací polštářek.

Pomůže i horká koupel!

Přidání epsomské soli do horké koupele může pomoci zmírnit zánět a ulevit od bolesti. Ponořte se do vany na 20-30 minut.

Žaludeční tlak je často způsoben přejídáním nebo konzumací spouštěcích potravin. Existuje řada volně prodejných léků, které mohou pomoci zmírnit žaludeční tlak. Pokud trpíte GERD, IBS nebo celiakií, je důležité navštívit lékaře. Tyto stavy lze zvládnout pomocí léků a změny životního stylu.

Kdy je pocit plného břicha normální?

Pocit plnosti po jídle je normální. Pokud se však cítíte plní a máte bolesti nebo nadýmání, může to být známkou přejídání nebo poruchy trávení. Pokud se často cítíte plní a máte další příznaky, jako je úbytek hmotnosti, únava nebo průjem, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jiné onemocnění.

Pocit tlaku v žaludku je běžný a může být způsoben přejídáním, těhotenstvím, některými léky, citlivostí na potraviny nebo alergií, IBS, celiakií nebo GERD. Existuje řada věcí, které můžete udělat pro zmírnění tlaku.

Kdy zajít k lékaři?

Pokud se cítíte plní a máte bolesti nebo nadýmání, může to být známkou přejídání nebo zažívacích potíží. Pokud se často cítíte plní a máte další příznaky, jako je úbytek hmotnosti, únava nebo průjem, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jiná onemocnění.

Závěr

Celiakie se projevuje jako onemocnění, které se projevuje v průběhu života: Pokud máte častý pocit plnosti a tlaku v žaludku , je důležité poradit se s lékařem, aby vyloučil jakékoli základní onemocnění. Mezitím můžete zkusit změnit životní styl, například jíst menší jídla pomaleji , vyhýbat se spouštěcím potravinám a zůstat hydratovaní . Pochopením toho, co tlak způsobuje, a podniknutím kroků k jeho zmírnění můžete přispět ke zlepšení celkového zdraví svého zažívacího traktu .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend