Proč jsou sedm dětských nemocí tak nebezpečných? Příznaky, rizika komplikací a důležitost prevence

Proč jsou sedm dětských nemocí tak nebezpečných? Příznaky, rizika komplikací a důležitost prevence

Sedm dětských nemocí – mezi které patří spalničky, zarděnky, příušnice, plané neštovice, černý kašel, záškrt a spála – jsou vysoce infekční choroby, které se typicky šíří mezi dětmi. I když většinu z nich dnes bereme na lehkou váhu, každá z těchto nemocí může mít závažné komplikace nebo dokonce smrtelné následky, obzvláště u nejmenších dětí.

Proč tedy byly v minulosti sedm dětských nemocí tak obávané?

Hlavním důvodem jsou možné komplikace a trvalé následky těchto chorob. Například spalničky mohou způsobit zápal plic, zánět mozku nebo dokonce mentální retardaci či slepotu. Zarděnky představují velké riziko pro těhotné ženy, protože mohou vážně poškodit plod. U příušnic často dochází k trvalé ztrátě sluchu. A černý kašel může u nejmenších dětí způsobit až udušení.

Z toho je zřejmé, že podceňovat tyto nemoci rozhodně není na místě. Jejich prevence a včasná léčba je klíčová.

Jaké jsou typické příznaky sedmi dětských nemocí?

7 detskych nemoci

Abyste dětské choroby dokázali včas rozpoznat a zahájit léčbu, je dobré znát jejich hlavní příznaky:

1. Spalničky

  • horečka, kašel, rýma a zarudlé oči
  • po 3-5 dnech se objevuje sytě červená vyrážka

2. Zarděnky

  • mírnější příznaky – zduření uzlin, kloubní bolesti
  • skvrnitá načervenalá vyrážka na trupu

3. Příušnice

  • otok a bolest příušních žláz
  • horečka, bolesti hlavy

4. Plané neštovice

  • svědivá vyrážka a puchýřky po těle

5. Černý kašel

  • dráždivý kašel se sípavými záchvaty
  • kašel může vést k zvracení

6. Záškrt

  • bolest v krku, potíže s polykáním
  • šedé povlaky v krku

7. Spála

  • opary a vřídky, pak strupy na kůži

Při výskytu těchto příznaků je nutné kontaktovat dětského lékaře, aby posoudil závažnost onemocnění a stanovil správnou léčbu.

Jak se šíří dětské nemoci a jak jim předcházet? Očkování jako nejlepší prevence

jak se siri detske nemoci

Dětské nemoci se šíří velmi snadno, obvykle kapénkami vzduchem nebo přímým kontaktem. Proto se jim nejlépe daří tam, kde je větší kumulace dětí – tedy hlavně v mateřských školách, na dětských táborech či ve sportovních oddílech.

Některé z nemocí se navíc mohou přenášet z infikované matky na plod během těhotenství.

Jak tedy onemocnění dětí předcházet?

Kromě základních hygienických opatření jako časté mytí rukou či nedělení se o jídlo a pití je zdaleka nejúčinnější prevencí očkování.

Vakcíny totiž dokáží velmi spolehlivě zabránit onemocnění nebo alespoň podstatně zmírnit jejich průběh a zamezit závažným komplikacím.

Proto bylo v minulosti zavedeno povinné očkování proti nejnebezpečnějším chorobám jako jsou záškrt, tetanus, černý kašel, spalničky či příušnice.

Jaký je současný očkovací kalendář v ČR?

V České republice nyní platí tento očkovací kalendář:

  • 2 měsíce: 1. dávka hexavakcíny (záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, hepatitida B, Hemofilus influenzae b)
  • 3 měsíce: 2. dávka hexavakcíny

Povinné očkování je hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Některé další vakcíny jsou jen doporučené, případně musí být uhrazeny rodiči.

I tyto nepovinné vakcíny ale dokáží ochránit před nebezpečnými chorobami, proto jsou rozhodně vhodné zvážit jejich aplikaci.

Očkovací mýty versus fakta – proč rizika očkování nejsou pravda

ockovani

Očkování je stále obestřeno řadou mýtů a dezinformací, které vzbuzují u rodičů zbytečné obavy. Proto je důležité uvést tato tvrzení na pravou míru:

Mýtus: Očkování způsobuje autismus u dětí

Fakta: Tato fáma vznikla na základě vyvrácené studie z 90. let. Žádná jiná studie tento vztah nepotvrdila. Naopak, desítky rozsáhlých studií prokázaly, že očkování autismus nezpůsobuje.

Mýtus: Vakcíny obsahují toxický thimerosal

Fakta: Thimerosal se jako konzervant používal v některých vakcínách, ale již přes 20 let byl odstraněn z dětských očkovacích látek. Takže obavy z jeho toxicity jsou zcela neopodstatněné.

Mýtus: Očkované děti trpí častěji alergiemi a astmatem

Fakta: I tento mýtus byl vyvrácen. Studie prokazují, že očkované děti nemají vyšší riziko alergií nebo astmatu. Naopak, některé vakcíny mohou dokonce snížit pravděpodobnost jejich rozvoje.

Z výše uvedených i mnoha dalších důvodů tedy přínosy očkování jednoznačně převažují nad jeho imaginárními riziky. Nechte proto své děti očkovat a účinně je tak chraňte před závažnými nemocemi!

Co dělat, když dítě onemocní některou z dětských nemocí?

I přes veškerou snahu o prevenci se může stát, že se vaše dítě nakazí některou z dětských chorob. V takovém případě je potřeba zahájit vhodná opatření.

Základní kroky při onemocnění dítěte:

  • Udržovat nemocné dítě v klidu na lůžku
  • Izolovat od ostatních dětí, aby se nákaza nešířila
  • Zajistit velký přísun tekutin a vitamínů pro podporu imunity
  • Kontaktovat dětského lékaře
  • Podávat léky dle doporučení lékaře ke zmírnění příznaků

I přes veškerou péči a léčbu může průběh dětských nemocí být komplikovaný, zejména u velmi malých dětí. Proto je extrémně důležité onemocnění předcházet pomocí očkování.

Mějte také na paměti, že i dospělí mohou prodělat tyto dětské nákazy, i když obvykle v mírnější formě. Proto je u dospělých důležité podstoupit kontrolu hladiny protilátek a případně podstoupit dodatečné očkování.

Jak se liší průběh dětských nemocí u starších dětí a dospělých?

Zatímco u kojenců a batolat mohou mít dětské nákazy často velmi závažný průběh, u starších dětí nebo dospělých osob většinou probíhají mírněji. Důvodem je již částečně vyvinutá imunita. Přesto ale nelze ani tyto případy podceňovat.

Jak konkrétně se projevují dětské nemoci u starších dětí či dospělých?

Typické příznaky jako horečka, vyrážky či kašel se sice objeví, ale zpravidla s menší intenzitou. Rovněž komplikace jsou méně časté, ovšem ne zcela vyloučené.

U dospělých navíc mohou dětské nemoci odstartovat nebo zhoršit jiná chronická onemocnění, jako jsou astma, kardiovaskulární choroby, diabetes či autoimunitní problémy.

I z těchto důvodů odborníci doporučují, aby se dospělí nechali vyšetřit na hladinu protilátek proti dětským nemocem. V případě nedostatečné imunity pak podstoupit přeočkování.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že ačkoli jsou dětské nemoci u starších jedinců obvykle mírnější, rozhodně je nelze podceňovat ani v této věkové skupině.

Jaká rizika hrozí neočkovaným dětem a jejich okolí?

Rodiče, kteří odmítají očkování svých dětí, jim bohužel zbytečně přivodí značná zdravotní rizika. Ta se netýkají jen samotných neočkovaných dětí, ale i jejich sourozenců či kamarádů.

Jaká je pravděpodobnost nákazy u neočkovaných?

Bez očkování má dítě mnohem vyšší pravděpodobnost, že se nakazí některou z vážných dětských nemocí. Studie opakovaně ukazují, že výskyt nemocí je až 20x častější právě u neočkovaných jedinců.

Ti pak čelí velkému riziku závažných zdravotních komplikací včetně trvalých následků či úmrtí. Například u černého kašle je smrtnost až 26x vyšší než u očkovaných dětí!

Hrozí neočkované dítě infekcí od očkovaných?

Ne, to je další rozšířený mýtus. Očkované děti s vytvořenou imunitou nemocné dítě nenakazí. Mohou pouze v ojedinělých případech onemocnění přenést, protože příznaky se u nich díky očkování neprojeví.

Mnohem větší riziko naopak představují neočkované děti pro své okolí. Pokud onemocní, snadno infekci roznesou mezi ostatní neočkované jedince.

Z tohoto pohledu je odmítání očkování nejen rizikem pro samotné dítě, ale ohrožuje i širší komunitu. Naočkujte proto zodpovědně své děti!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend