6 Vyrážek Podobných Svrabu & Jak Poznat Svrab

6 Vyrážek Podobných Svrabu & Jak Poznat Svrab

Vyskytla se u vás vyrážka podobná svrabu a zajímá vás, jaký je její původ? Může existovat řada variant. V následujícím článku jsme pro vás připravili popis šesti nejčastějších vyrážek, které lze zaměnit se svrabem.

Co je svrab?

Svrab je kožní onemocnění způsobené napadením mikroskopickým roztočem Sarcoptes scabiei.

1.Lupénka

Lupénka je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo příliš rychle vytváří nové kožní buňky. To způsobuje, že se buňky hromadí na povrchu kůže, což vede ke vzniku šupinatých skvrn. Asi u 80-90 % lidí s lupénkou se vytvoří plaky a onemocnění se nazývá plaková lupénka. Výsledkem jsou vyvýšené skvrny, které mohou být na povrchu pokryty „šupinami“ a připomínají svrab.

2.Atopická dermatitida

Ekzém neboli atopická dermatitida je onemocnění, které způsobuje vysoké svědění a podrážděnost kůže. Jedná se o zánětlivé neinfekční kožní onemocnění. Nejčastěji se tato vyrážka objevuje u kojenců, i když ekzémem mohou trpět i dospělí. Vyrážka se často projevuje jako malé červené hrbolky na kůži, které na dotek svědí, ale pokud se neléčí delší dobu, může se velmi podobat svrabu.

3.Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida vzniká, když se vaše kůže dostane do kontaktu s něčím, co jí není příjemné, například s některými látkami nebo dokonce s rostlinami, jako je jedovatý břečťan a jedovatý dub . Může k ní také dojít, když používáte výrobky, jako je mýdlo nebo prací prostředek, a vaše kůže reaguje svěděním a zánětem. Často to vypadá jako svrab, protože se po celém těle mohou objevit červené hrbolky. Tyto boule však obvykle zmizí, jakmile přestanete používat to, co je způsobilo.

4.Impetigo

Impetigo je nakažlivá bakteriální infekce, která postihuje jak dospělé, tak děti. Obvykle začíná jako malé červené hrbolky na kůži, než se změní v puchýře naplněné tekutinou, které prasknou a stanou se z nich krustovité vředy . Tyto vředy někdy připomínají svrab, takže pokud máte podezření na impetigo, je nejlepší ihned navštívit lékaře, který vám může předepsat antibiotika, která pomohou infekci rychleji odstranit.  

5.Kousnutí a bodnutí hmyzem (papulární kopřivka)

Kousnutí a bodnutí hmyzem jsou další častou příčinou vyrážek, které vypadají podobně jako svrab . Obvykle je způsobují komáři , klíšťata, mravenci nebo jiný kousavý hmyz , který na kůži zanechává červené stopy doprovázené svěděním nebo pálením . Tato kousnutí a bodnutí obvykle během několika dní zmizí , ale pokud přetrvávají , je nejlepší navštívit lékaře a poradit se s ním . 

6.Folikulitida

Folikulitida představuje kožní onemocnění, jehož vývoj je spojen s infekcí v oblasti vlasových folikulů. Tato infekce se projevuje zejména v situacích, kdy dojde k poškození vlasových folikulů, například v důsledku špatného zacházení s pokožkou nebo kontaminace bakteriemi. Jelikož se folikulitida na povrchu pokožky projevuje podobnými symptomy jako akné, může být pro laiky často obtížné rozlišit jde-li o jeden či druhý problém. Přesto je důležité brát nález folikulitidy vážně a odlišovat ho od jiných kožních onemocnění, jako je svrab, jenž je typicky doprovázen intenzivním svěděním. Kvalifikovaný dermatolog dokáže folikulitidu diagnostikovat a navrhnout účinnou léčbu pro její zvládnutí a zlepšení stavu pokožky pacienta.

Příznaky svrabu a jak je rozpoznat

Často se vyznačuje silným pocitem svědění a také tvorbou malých vyvýšených hrbolků na kůži. Pokud se neléčí, může být stále nepříjemnější a způsobovat dlouhodobé komplikace. Znalost rozpoznání svrabu vám pomůže vyhledat odpovídající lékařské ošetření a rychle získat úlevu od příznaků.

Běžnými příznaky svrabu

Nejčastějším příznakem svrabu je intenzivní svědění, obvykle doprovázené vyrážkou. Tato vyrážka obvykle vypadá jako malé červené hrbolky nebo puchýřky, které mohou být naplněny tekutinou. Tyto hrbolky se pravděpodobně objevují v místech, kde se roztoči zavrtávají, například mezi prsty na rukou a nohou, na zápěstí, loktech, v podpaží, v pase, na hýždích, v linii pasu, na bradavkách nebo genitáliích. V závislosti na vašem věku a zdravotním stavu se spolu se svěděním a vyrážkou může objevit také nízká horečka nebo zduření lymfatických uzlin.

Dalším častým příznakem svrabu jsou nory – tenké čáry v kůži, které vznikají, když samičky roztočů proniknou do kůže a nakladou vajíčka. Nory obvykle vypadají jako šedobílé stopy na povrchu kůže, které mohou být několik milimetrů dlouhé, ale jen několik milimetrů široké. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji na rukou a nohou.

Diagnostika svrabu

Pokud se domníváte, že máte svrab, je důležité co nejdříve vyhledat lékaře nebo dermatologa pro správnou diagnózu a léčbu. Lékař před stanovením diagnózy vyšetří vaši kůži na přítomnost nor nebo vyrážek spojených s nákazou svrabem a může odebrat vzorek pro laboratorní analýzu pod mikroskopem, aby potvrdil přítomnost roztočů nebo vajíček . V případě potřeby mohou být provedeny také krevní testy k vyloučení jiných onemocnění, která způsobují podobné příznaky, jako je ekzém nebo lupénka.

 Včasné rozpoznání svrabu je rozhodující pro úspěšnou léčbu, protože prodlení může vést k závažnějším příznakům a zvýšenému riziku sekundárních infekcí způsobených škrábáním postižených míst.

Závěr

Všech pět výše popsaných typů vyrážek lze zaměnit za svrab vzhledem k jejich podobnému vzhledu a příznakům . Pokud si myslíte, že máte některý z typů vyrážky, je důležité ihned vyhledat lékaře, abyste mohli získat přesnou diagnózu a plán léčby přizpůsobený konkrétně vašim potřebám . Při řádné lékařské péči , většina vyrážek zmizí během několika dní, takže neváhejte – vyhledejte pomoc ještě dnes!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.