Vás jistě stejně jako mě zajímá, jak připravit ty nejlepší křupavé škvarky. Klíčem k tomu je správná volba sádla. Prozradím vám tajemství perfektních škvarků přímo od českých mistrů řezníků.
Jaké sádlo je nejlepší pro lahodné a křupavé škvarky
Přeštické prase patří mezi nejznámější česká plemena prasat. Bylo vyšlechtěné právě pro vysoký výskyt sádla a jeho vynikající kvalitu. Jeho sádlo obsahuje až 70-75 % tuku, díky čemuž se hodí pro škvaření do zlatavých a křupavých škvarků.
oblíbené jsou proto právě škvarky ze sádla přeštických prasniček nebo kaštanových prasat. Své zkušenosti pochválí i chovatelé velkých bílých ušlechtilých prasat, jejichž sádlo dosahuje rovněž vysoké užitkovosti.
Nutno podotknout, že i když plemena jako duroc mají méně tučné sádlo, pořád bývá bohatší než u běžných prasat. Při správném krmení může jejich sádlo obsahovat přes 50 % tuku. Vhodně dodá chuť do škvarků, které budou lahodnější než od méně kvalitního sádla.
V případě domácích chovů pak záleží na krmné dávce zvířat. U masného plemene a hojného krmení se dá dosáhnout na sádlo s vysokou tukovostí i u domácích vepřů.
Sádlo z masných plemen prasat
Plemena jako je duroc či piedmontese se vyznačují vysokou masností. I když jejich sádlo nebývá tak tučné jako přeštického prasete, pořád dosahuje nadpolovičního obsahu tuku. Pro škvarky skvěle poslouží, a jeho chuť je jemnější.
Postup při škvaření sádla
Nejprve si připravte čistou nádobu, vhodné jsou hluboké kasy nebo hrnce. Sádlo nakrájejte na centimetrové kostky. Ohřejte na střední teplotu a nechte pomalu roztavit, za občasného míchání hráškem. Jakmile se sádlo rozvaří, přidejte ještě trochu tepla. Nyní už jen přihlížejte, jak se oddělují tukové kůrky od vody.
Rada na závěr
Po odfiltrování vody ze sádla už jen ochutnejte, zda jsou škvarky dost křupavé. Pak je prostě nechte vychladnout ve formě a uskladněte. Drží se až několik týdnů v chladničce.
Pro delikatesu z nich udělejte chlebíčky se salátem, či použijte do omáček či polévek. Chuťovka pro milovníky tradiční české kuchyně!
Doporučujeme: Recept na lahodné škvarky krok za krokem
Často kladené dotazy
Může se použít olivový olej pro smažení?
Ano, ale pouze při nižší teplotě do 175 °C. Jeho bod kouře je nižší, takže by se při vyšší teplotě mohl přepálit.
Jak poznám, že tuk dosáhl správné teploty pro smažení?
Ideální je použít tukovou fritovací hůlčičku nebo teploměr. Jinak lze do horkého tuku opatrně ponořit kousek masa – bubláním by se mělo pomalu smažit.
Jak dlouho vydrží sádlo či olej po použití?
Záleží na tom, jak moc se zahřál a zda se do něj nedostaly spálené částice. Obecně 2-4 použití pro smažení, pak je lepší použít čerstvý.
Kde vyhodit použitý tuk?
Vychladlý tuk nikdy nevylévejte do dřezu. Můžete ho vyhodit do komunálního odpadu nebo odevzdat v obchodech k recyklaci.
Jak získat vhodné sádlo?
Pokud ještě máte doma zásoby syrového sádla, jste vybaveni. Jinak oslovte svého řezníka, zda nemá přebytky ze speciálních chovů. Popřípadě zkuste lokální farmářské trhy.
Jak se zbavit pachu při škvaření?
Vůně při škvaření není příjemná, ale dá se s tím pracovat. Postačí větrat a zapálit svíčku, díky které se aroma překryje. Nebo přidejte do vody citron či ocet.
Závěr
Shrňme, že pro ty nejlepší škvarky sáhněte po sádle z přeštického prasete nebo domácího vepře. Při škvaření dbete na správnou teplotu a ochutnávejte, a budete oceňovat lahodnou chuť křupavých škvarků ještě dlouho!