Pokud se nacházíte v Ostravě nebo okolí, určitě jste už slyšeli o tamním dialektu, známém jako „ostravština“. Jedná se o specifickou formu češtiny, která se vyznačuje specifickými výslovnostními rysy a slovní zásobou. Jak se mluví na Ostravsku, je tedy téma, které může být pro mnoho lidí zajímavé.
Ostravština je výrazně ovlivněna němčinou a polštinou, což se projevuje například v používání německých slov a výrazů. Dalším charakteristickým rysem ostravského dialektu je tzv. „hlásková měkčení“, která se vyskytují například v případech, kdy se v běžné češtině používají tvrdé souhlásky.
V tomto článku se podíváme na některé z nejzajímavějších rysů ostravského dialektu a ukážeme vám, jak se mluví na Ostravsku. Přečtěte si dále a dozvíte se více o tomto zajímavém tématu!
Historie Ostravského Dialektu
Ostravský dialekt se vyvinul z češtiny, ale také z němčiny a polštiny, kvůli dlouhé historii Ostravy jako průmyslového centra a důležitého obchodního místa. Ostravský dialekt se vyznačuje tvrdým výslovností a specifickými gramatickými konstrukcemi.
V minulosti byl ostravský dialekt spojován s nižšími vrstvami společnosti a byl často považován za méněcenný než standardní čeština. Nicméně v posledních letech se zájem o dialekty zvýšil a mnoho lidí se snaží uchovat a rozvíjet své místní dialekty.
V Ostravě se také konají různé kulturní akce, které se zaměřují na zachování a propagaci ostravského dialektu, jako například festival Ostravská banda nebo soutěž v mluvení ostravského dialektu.
V současné době je ostravský dialekt stále živý a používá se v každodenním životě mnoha lidí v Ostravě a okolí.
Základní Charakteristiky
Pokud se chcete naučit mluvit jako Ostravák, musíte znát několik základních charakteristik. Ostravština se vyznačuje specifickým přízvukem, který se liší od standardní češtiny. Také se používají specifické výrazy a slovní spojení.
Přízvuk
Ostravský přízvuk se vyznačuje tím, že se kladou důrazy na poslední slabiku slova. Například slovo „dům“ se vyslovuje jako „dúm“, slovo „město“ jako „městó“ a slovo „kolo“ jako „koló“.
Výrazy
V ostravské mluvě se používají specifické výrazy, které se v běžné češtině nepoužívají. Například se používá výraz „fajn“ místo „dobře“ nebo „v pohodě“. Také se používají zkrácené výrazy, jako například „kámo“ místo „kamarád“ nebo „šup“ místo „jdi“.
Slovní spojení
V ostravské mluvě se používají specifická slovní spojení, která se v běžné češtině nepoužívají. Například se používá spojení „jít na něco“ místo „jít na nějakou událost“ nebo „mít něco“ místo „mít nějakou věc“. Také se používají spojení s výrazem „co“, jako například „co ty?“ místo „jak se máš?“ nebo „co jsi dělal?“ místo „co jsi dělal včera?“.
Pokud chcete mluvit jako Ostravák, musíte si osvojit tyto specifické charakteristiky a výrazy.
Mohlo by vás zajímat: Česko-Moravský Slovník: 29 Moravských Slov, Které Se Musíte Naučit!
Slovník Ostravského Nářečí
Pokud se chcete naučit mluvit jako místní na Ostravsku, musíte se seznámit s místní slovní zásobou. Zde jsou některé z nejčastěji používaných výrazů:
- Nabušený – Pokud něco řeknete nabušeně, znamená to, že jste to řekli s nadnesením nebo arogancí.
- Kecy – Tento výraz znamená řeči nebo mluvení. Pokud někdo říká, že něco jsou kecy, znamená to, že to není pravda nebo že to není důležité.
- Kámoš – Tento výraz znamená kamaráda nebo kamarádku.
- Mamka – Tento výraz znamená maminku nebo matku.
- Fakt – Tento výraz znamená skutečně nebo opravdu. Pokud někdo říká, že něco je fakt dobré, znamená to, že je to opravdu dobré.
Místní lidé také používají spoustu zkratkových výrazů a slangových slov, které mohou být pro cizince těžké k pochopení. Například:
- Mňamky – Tento výraz znamená jídlo nebo pochoutky.
- Šupina – Tento výraz znamená peníze.
- Fofr – Tento výraz znamená hotovost nebo peníze.
- Pivoň – Tento výraz znamená pivko nebo pivo.
Další slova a výrazy v ostravském nářečí jsou odvozena od německých a polských slov, která se používala v minulosti v tomto regionu. Například slovo „šmudla“ pochází z německého slova „Schmutz“, což znamená špína.
Je důležité si uvědomit, že některé z těchto výrazů mohou být považovány za hrubé nebo vulgární, a proto byste je měli používat s opatrností. Pokud se však naučíte několik základních slov a frází, budete moci snadno komunikovat s místními lidmi a bude to pro vás zábavnější a zajímavější zážitek.
Závěr
V tomto článku jste se dozvěděli mnoho zajímavých informací o ostravském nářečí. Zjistili jste, že ostravské nářečí je jedním z nejrozšířenějších nářečí v Česku a že se vyznačuje mnoha specifickými rysy, jako jsou například používání slova „jo“ místo „ano“ nebo zkracování koncovek slov.
Dále jste se dozvěděli o historii a vývoji ostravského nářečí, které se vyvíjelo vlivem různých faktorů, jako jsou například geografická poloha, historické události, ale také vliv jiných jazyků.
Pokud se chcete dozvědět více o ostravském nářečí, doporučujeme navštívit některou z mnoha knihoven v Ostravě, kde najdete řadu knih a publikací věnovaných této tématice. Můžete také navštívit některou z mnoha kulturních akcí, které se v Ostravě konají a které vám umožní seznámit se s místními lidmi a jejich způsobem mluvy.
V každém případě je ostravské nářečí fascinujícím tématem, které stojí za to poznat a prozkoumat. Pokud máte zájem o jazyky a kulturu, určitě vás bude zajímat i to, jak se mluví v jiných částech Česka a světa.