Schizandra chinensis (Klanopraška čínská), její plody se nazývají Wu-Wei-Zi, což znamená plody pěti chutí. Dužina schizandry je kyselá, slupka sladká, semena hořká a trpká a po usušení získávají plody slanou chuť. Schizandra je ceněna pro své blahodárné účinky na lidský organismus, a tak není divu, že její sušené plody jsou například v oficiálním čínském, ruském a japonském lékopise uvedeny jako Schisandrae fructus
Schisndra čínská je liána, která se vyskytuje především v Číně, Japonsku, Koreji a na ruském Dálném východě.
Účinky schizandry
Má antibakteriální i antivirové účinky. Zabraňuje také vzniku rakovinných nádorů u myší s rakovinou tlustého střeva vyvolanou karcinogeny, jako je azoxymetan (AOM) nebo 2-amino-1-methyl-6-fenylimidazo [4-,5 b] pyridin (PhIP). Může být proto použit k léčbě rakoviny tlustého střeva.
Bylo také prokázáno, že schisandra má nootropní účinky, které přispívají k jejímu používání jako mozkového tonika v tradiční čínské medicíně. Studie na myších prokazují zvýšení syntézy dopaminu, zvýšení aktivity noradrenalinu a snížení aktivity 5-hydroxytryptaminu, které se podílejí na kognitivních funkcích
Užívání schizandrinu B je spojeno s inhibicí monoaminooxidázy typu B (MAO-B). Jako takový může inhibicí aktivity MAO-B zlepšovat paměťové funkce. Může také zvyšovat antistresový účinek díky inhibici MAO-B, ale to seúčinek nebyl dosud potvrzen ve studiích na lidech. Dále vykazuje antioxidační účinky, inhibuje poškození buněk vyvolané peroxidem lipidů, přinejmenším částečně díky svým antioxidačním vlastnostem .
Schizandra má řadu výhod, včetně snížení únavy, urychlení regenerace, zlepšení koncentrace a ochrany jater. Je také účinná při léčbě psychóz, gastritidy, hepatitidy a vyčerpání. Kromě toho ji lze použít ke zvýšení potence u mužů, zvýšení síly a urychlení regenerace po fyzické námaze.Schizandru lze také použít k léčbě alergické dermatitidy a kopřivky.
Použití Klarnoprašky čínské
Plod schizandry se nazývá Wu-Wei-Zi, což znamená plod pěti chutí. Kyselý, sladký, hořký, trpký a slaný – není divu, že je ceněn pro své blahodárné účinky na lidský organismus! Roste většinou divoce mimo civilizaci v Číně, Japonsku, Koreji a na ruském Dálném východě
Mezi přínosy schizandry patří snížení únavy a urychlení regenerace, zlepšení fyzické a duševní výkonnosti, regenerace a ochrana jater, zmírnění depresí při stresu a vyčerpání, posílení imunity a působení jako silný antioxidant. Lze ji také použít jako přírodní afrodiziakum nebo ke snížení hladiny cholesterolu.Schisandra čínská je liána, která se vyskytuje především v Číně, Japonsku, Koreji a na ruském Dálném východě. V Číně, Japonsku, Koreji a na ruském Dálném východě roste většinou divoce mimo civilizaci. Plody schizandr iky se nazývají Wu-Wei-Zi, což znamená plody pěti chutí: kyselé, sladké, hořké, trpké (po usušení slané), a její dužina získává po usušení slanou chuť.
Efektivní Dávkování
Abyste z tohoto úžasného plodu vytěžili co nejvíce, doporučuje se užívat 1-3 gramy denně ve třech menších dávkách. Jeden gram je cca 10 středních bobulí této rostliny.
Vedlejší účinky
Schizandra je silná bylina, která má mnoho výhod. Může vám pomoci zlepšit soustředění, zvýšit energii a posílit imunitní systém. Plody schizandry jsou také známé svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi.Pro schizandru neexistuje správné dávkování a tato bylina by měla být užívána pod dohledem lékaře nebo tradičního lékaře.
Nejčastější vedlejší účinky:
- pálení žáhy
- bolest žaludky
- nechuť
- kopřivka na kůži
- je nebezpečná pokud máte vysoký krevní tlak
- nebezpečná pro epileptiky
Většina vedlejších účinků se projeví při vyšších dávkách.
Historie & Botanický rozbor
Schizandra je popínavá liána patřící do čeledi magnóliovitých, magnólie. Vyskytuje se v Koreji, Japonsku a Číně. Plody se používají sušené nebo čerstvé v různých formách potravinářských výrobků, především v tradiční čínské medicíně pro své analgetické a protizánětlivé účinky.
Schizandru čínskou popsal japonský botanik Tomitaro Makino (1884-1976), který ji pojmenoval po jiném japonském botanikovi – Dr. Yabe[1]. dnes je vědecky klasifikována jako Schisandra chinensis Turcz. podle klasifikačního systému, který původně navrhl Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841). [2]
Schizandra je kvetoucí rostlina, která se vyskytuje především v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Plody schizandry lze sušit nebo čerstvé používat v různých formách potravinářských výrobků. Její použití jako sušeného ovoce je oficiálně uvedeno v čínském a japonském lékopise pod názvem „Schisandrin B“
Popis
Pokud hledáte kyselé ovoce s intenzivní chutí, hledejte schizandru. Tato čínská rostlina roste jako liána a může dosáhnout délky až 15 metrů. Je příbuzná magnólii velkolepé a má oválné, střídavě řapíkaté listy, které jsou 5-10 cm dlouhé a 2-4 cm široké. Květy mají bílou až nažloutlou barvu a vyrůstají na převislých stoncích, které velmi silně voní po citronu. Kvetou od dubna do května. Plody jsou červené až načervenalé bobule s měkkou dužninou, rostoucí v převislém hroznu (jako červený rybíz). Plody mají průměr 5,0 až 5,8 mm a jsou velmi pevné. Dozrávají od poloviny srpna do října. Plody se sklízejí po prvních mrazech.
Jedna bobule obsahuje 1-2 lesklá, hladká ledvinovitá semena, která jsou 3,5-4,5 mm dlouhá a na horní straně mají zřetelný šev. Jejich vnější obal je tenký a křehký, zatímco vnitřek každého semínka je štiplavý, po rozdrcení pálivý a hořký]
Chuť
Plody schizandry, zvané Wu WeiZi, což znamená ovoce pěti chutí. Dužina schizandry je kyselá, slupka sladká, semena hořká a trpká a po usušení získávají plody slanou chuť. Schizandra je ceněna pro své blahodárné účinky na lidský organismus, a tak není divu, že její sušené plody jsou například v oficiálním čínském a japonském lékopise uvedeny pod názvem Schisandrae Semen. Dužina má slabé aroma a je velmi kyselé chuti.