Zubní rentgen je důležitou součástí odhalování a léčby zubního kazu. Věděli jste však, že existují alternativy k tradičním rentgenovým snímkům zubů? Nové technologie daly vzniknout novějším, účinnějším metodám odhalování zubního kazu a někteří zubní lékaři nyní tyto alternativy používají místo rentgenových snímků. Jaké jsou tyto nové metody a jak fungují? Pojďme se na ně podívat.
Nejčastější příznaky zubního kazu jsou:
- Viditelné díry nebo důlky v zubech
- Zuby, které jsou zabarvené nebo změnily barvu
- Zuby citlivé na horké, studené nebo sladké potraviny a nápoje
- Bolest při kousání nebo žvýkání
- černé tečky na zubech
Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je důležité, abyste ihned navštívili svého zubního lékaře. Včasné odhalení a ošetření zubního kazu může pomoci předejít vážnějším problémům v budoucnu.
Jak diagnostikuje zubař zubní kaz bez použití rentgenu
Váš zubní lékař bude pravděpodobně chtít pořídit rentgenové snímky vašich zubů, aby zkontroloval, zda se na nich kaz nenachází.
Existují však i jiné způsoby odhalení zubního kazu, které nevyžadují rentgenové snímky:
1. laserová fluorescence
První alternativní metoda se nazývá laserová fluorescence. Tato metoda využívá malé ruční zařízení, které vysílá nízkoenergetický laserový paprsek. Když se paprsek dostane do kontaktu se zubním kazem, vytvoří fluorescenční signál, který může zubař detekovat. Výhodou této metody je, že je rychlá, snadná a nevyžaduje žádné speciální školení k jejímu používání. Nevýhodou však je, že je dražší než tradiční rentgenové snímky a zatím není tak široce dostupná
2.elektrická impedanční tomografi
Druhá alternativní metoda se nazývá elektrická impedanční tomografie (EIT). Tato metoda využívá malý ústní nástavec, který vysílá elektrické impulsy přes zuby. Tyto impulsy se mění při průchodu různými typy tkání, což umožňuje zubnímu lékaři odhalit místa s kazem. Výhodou EIT je, že je neinvazivní, nevyžaduje žádné speciální školení k jejímu používání a je levnější než laserová fluorescence. Nevýhodou však je, že zatím není tak široce dostupná jako tradiční rentgenové snímky.
Proč se vyvarovat expozici rentgenu, pokud můžete
I když je zubní rentgen považován za bezpečný, vždy existuje malé riziko ozáření. Proto se jim někteří lidé raději vyhýbají, pokud je to možné. Pokud máte obavy z vystavení záření, poraďte se se svým zubním lékařem o použití některé z výše popsaných alternativních metod.
Závěr
Tradiční rentgenové snímky zubů se k odhalování zubního kazu používají již mnoho let. Nové technologie však daly vzniknout novým metodám detekce zubního kazu, které jsou stejně účinné, ne-li účinnější. Mezi tyto nové metody patří laserová fluorescence a elektrická impedanční tomografie (EIT). Obě tyto metody mají oproti tradičnímu rentgenovému vyšetření zubů své výhody, ale také nevýhody. Rozhodnutí, kterou metodu použít, byste nakonec měli učinit vy a váš zubní lékař na základě vašich individuálních potřeb a preferencí.