Bolestivý zubní váček lze mnohokrát ošetřit, ale jindy jej musí extrahovat odborníci. Bolesti zubů jsou velmi nepříjemné, zvláště když jsou tou nejkrutější bolestí, kterou jste v životě cítili.Ačkoli přesná příčina dásňových váčků není jasná, obvykle se tvoří, když se bakterie v ústech množí a dráždí dásně. Tento zánět může být nepříjemný a život ohrožující.
Co přesně je zubní váček?
Zubní váček je tenká vrstva tkáně umístěná na vnitřní straně zubu u vstupu do prostoru kořenového kanálku. Je vyroben z typu pojivové tkáně zvané vláknitý cement, který lze vidět pomocí lupy.
Zubní váček je potřeba k tomu, aby zub mohl přežít. Pokud se tato tkáň obličeje příliš ztenčí nebo se ztratí, zuby již nebudou moci přežít a vypadnou.
Jaký je nejlepší způsob protržení zubního váčku?
Nejlepší způsob, jak protrhnout zubní váček, je použít ostrý předmět než váček rozbít rukama. K protržení váčku lze použít i zubní vrtačku.
Trhání zubního váčku je složitý postup. Cílem tohoto postupu je odstranění dřeně a obnažení druhé dentinové vrstvy.
Léčba ruptury zubního váčku vyžaduje trpělivost, vysokou zručnost a velkou technickou zručnost. Existuje několik kroků, které je třeba dodržet, aby se vak úspěšně roztrhl.
K provedení tohoto postupu budete potřebovat skalpel a tupé pitevní kleště s bočními sponami. Dále budete potřebovat 15 ml vody pro účely výplachu, 10 ml roztoku lokálního anestetika a 12 ml 3% roztoku chlorhexidinu pro výplach.
Alternativně můžete prasknout zubní váček kartáčkem:
Odstranění zubního váčku z kartáčku je nejlepší způsob, jak se ho zbavit. Toho lze dosáhnout použitím kombinace vody a jedlé sody.
Zubní váčky se obtížně odstraňují, většinou proto, že nejsou viditelné dříve, než se začnou zhoršovat. Nejlepší metodou pro jejich odstranění je použití kombinace vody a jedlé sody.
Další oblíbené metody:
Někomu je snazší vytáhnout párátko pomocí kancelářské sponky nebo pinzety, protože mají větší kontrolu nad tím, odkud je vytahují. Někteří dokonce doporučují používat škrabku na pomeranč, protože je těžké vidět, odkud taháte, jakmile se začnete odlupovat.
Jak léčit bolest
Bolestivý zubní váček je častým problémem, se kterým se většina lidí v určité fázi svého života potýká.
Bolest z tohoto stavu může být nesnesitelná a existuje řada způsobů, jak se váčku zbavit. Zubař může doporučit použití ústního irigátoru k vyčištění zubního váčku.
Kdy je potřeba zajistit odborné ošetření prasklého zubního váčku?
I přes veškerou snahu o domácí léčbu může u prasklého zubního váčku docházet k alarmujícím komplikacím:
- Přetrvávající silná bolest, otok a zarudnutí v oblasti postiženého zubu i přes aplikaci analgetik a chladivých obkladů.
- Horečka, zimnice a celková slabost jako projev šířící se infekce.
- Nitrobřišní až nesnesitelná bolest zubu, která brání kousat a otevřít ústa.
- Omezená schopnost otevření úst či polykání.
- Neustupující pachuť v ústech.
- Bolest hlavy nebo ucha na straně postiženého zubu.
V takových případech již domácí léčba nestačí a je nutný urychlený zásah zubního lékaře, který chirurgicky otevře váček, vyčistí hnis a ránu a zajistí další léčbu antibiotiky a analgetiky pro zastavení infekce a utišení bolesti.
Pokud zanedbáte řešení pokročilé infekce z prasklého zubního váčku, může se rozšířit do okolních tkání s rizikem vážných komplikací. Včasný lékařský zákrok je proto zcela zásadní.
Jak předcházet nebo zvládat onemocnění dásní
Naše ústa jsou elektrárnou bakterií, slin a zubního kazu. To je důvod, proč zdraví zubů hraje tak důležitou roli v celkovém zdraví našeho těla. Prevence onemocnění dásní je nejlepší způsob, jak udržet ústa zdravá.
Metody prevence onemocnění dásní lze rozdělit do dvou kategorií: proaktivní a reaktivní. Proaktivní metody jsou vhodnější pro lidi, kteří se chtějí v první řadě vyhnout onemocnění dásní a jsou častější u lidí, kteří vedou aktivní životní styl nebo mají v minulosti špatnou ústní hygienu. Reaktivní metody jsou vhodnější pro lidi, kteří i přes preventivní návyky onemocní onemocněním dásní, nebo pokud mají základní onemocnění, jako je cukrovka nebo bakteriální infekce, která oslabuje jejich imunitní systém.
Prevence onemocnění dásní může být obtížné, protože často vyžaduje změny v našem každodenním režimu. Existuje však několik jednoduchých kroků, které mohou pomoci snížit riziko rozvoje onemocnění.
Existuje mnoho věcí, které lze udělat, aby se zabránilo tvorbě zubního vaku, ale bohužel léčba je jediný způsob, jak jej úplně odstranit.
Zubní sáčky se tvoří buď ze slin nebo bakterií usazených částečkami potravy. Některé domácí prostředky, které se můžete pokusit vyhnout se tvorbě zubního vaku, zahrnují:
• Žvýkání žvýkačky po jídle
• Po jídle pijte vodu
• Vyhněte se používání brček a popíjení tekutin přes brčka
• Jíst pouze měkká jídla, jako je ovoce a zelenina
Proč je dentální hygiena důležitá? A jak si udržet svěží a zdravý dech
Onemocnění dásní je ve Spojených státech chronickou orální infekcí číslo jedna a většina lidí si toho není vědoma. Udržení svěžího a zdravého dechu lze dosáhnout čištěním zubů dvakrát denně, používáním zubní nitě jednou denně a návštěvami zubaře každých šest měsíců.
Nejlepší způsoby, jak si hloubkově vyčistit ústa přírodními produkty
Nejlepší způsob, jak si vyčistit ústa, je používat přírodní produkty, jako je olivový olej. Při pravidelném používání dokáže odstranit plak ze zubů.
Olivový olej je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí hloubkově vyčistit ústa. Dalšími možnostmi jsou jedlá soda, citronová šťáva a kokosový olej, což jsou všechny přírodní ingredience pro tento účel.
Klíčem k úspěšnému hloubkovému čištění úst je důslednost a trpělivost.
Jak probíhá odborné ošetření prasklého zubního váčku
V případě rozvinuté infekce z prasklého zubního váčku je nutný chirurgický zákrok v zubní ordinaci za lokální anestezie. Lze rozdělit do několika kroků:
- Chirurgické odstranění váčku – po očištění a anestezii se provádí řez k odstranění zanícené tkáně a váčku ze zubu tak, aby se zabránilo opakované infekci v budoucnu.
- Propláchnutí rány – rána se důkladně mechanicky očistí od hnisu, zbytků nekrotické tkáně a zubního kamene. Dochází i k masáži tkáně pro lepší drenáž.
- Aplikace antibiotik a analgetik – podle závažnosti infekce může lékař předepsat antibiotika, která pomohou zastavit množení bakterií. Zároveň naordinuje léky proti bolesti.
- Kontrola a prevence návratu infekce – při následných kontrolách se hodnotí, jak se tkáň hojí. Může být předepsána antiseptická ústní voda k prevenci opakované infekce.
I přes počáteční výraznou bolest přináší chirurgické řešení obrovskou úlevu a šanci na finální vyléčení problémů se zubním váčkem, proto by nemělo být podceňováno.
Často Kladené Otázky
Jak dlouho trvá hojení po prasknutí zubního váčku?
Záleží na rozsahu infekce. Po chirurgickém zákroku s antibiotiky většinou odezní akutní problémy do 1-2 týdnů. Ale úplné zhojení může trvat až 6 týdnů. Důležitá je následná péče o ránu.
Hrozí po prasklém váčku vypadnutí zubu?
Pouze v případě rozsáhlého poškození tkání a vzniku parodontitidy. Jinak při včasném odborném zákroku lze zpravidla zub, i když oslabený, zachovat. Důležitá je ale následná sanace a opatrnost při čištění.
Závěr
Význam zdravého životního stylu a dodržování zdravé ústní hygieny nelze dostatečně zdůraznit.
Bez ohledu na to, co děláte, vaše zuby se časem opotřebují. Nejlepší způsob, jak si udržet zdravé zuby, je naplánovat si pravidelné zubní prohlídky, abyste měli jistotu, že váš úsměv zůstane krásný, zářivý a hlavně bezbolestný bez zubních váčků na dásních.