Máte Bolest V Levém Podpaží? 19 Hlavních Příčin & Léčba!

Máte Bolest V Levém Podpaží? 19 Hlavních Příčin & Léčba!

Bolest v levém nebo pravém podpaží může být zdrojem nepříjemných pocitů a trápení. Je důležité pochopit, co může být příčinou bolesti a jak ji lze léčit. Existuje celá řada důvodů, proč můžete pociťovat bolest v levém podpaží, včetně svalového napětí, skřípnutých nervů nebo základních zdravotních potíží. V tomto příspěvku na blogu se blíže podíváme na některé běžné příčiny bolesti v podpaží a probereme možné možnosti léčby. 

1. Zduření lymfatických uzlin

Zduření lymfatických uzlin v podpaží může způsobovat bolest a citlivost. To je často způsobeno infekcí, jako je nachlazení, chřipka nebo jiná virová infekce. Léčba zduřelých lymfatických uzlin obvykle zahrnuje léčbu základní infekce antibiotiky.

2. Zranění

Bolest v pravém podpaží může být důsledkem zranění v oblasti paže nebo ramene. Pohmoždění nebo natažení svalů v této oblasti může způsobit silné potíže. Pokud po úrazu pociťujete přetrvávající bolest, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, protože může jít o příznak vážnějšího stavu, jako je zlomenina nebo vykloubení.

3. Angina pectoris

Angina pectoris je typ bolesti na hrudi způsobené omezeným průtokem krve do srdce. Může způsobovat bolest v podpaží, která vyzařuje do dalších částí těla a může být doprovázena dušností a bušením srdce. Mezi možnosti léčby anginy pectoris patří změna životního stylu, léky, operace nebo angioplastika.

4. Zánět

K zánětu v oblasti podpaží může dojít v důsledku bakteriální nebo virové infekce i některých zdravotních stavů, jako je revmatoidní artritida nebo burzitida. Mezi běžné příznaky patří citlivost, zarudnutí a otok. Léčba obvykle zahrnuje antibiotika nebo protizánětlivé léky.

5. Houbová infekce

Plísňová infekce, známá také jako pásový opar, je běžné onemocnění kůže, které je způsobeno kontaktem s infikovanou vegetací. Zpočátku začíná jako malé škrábnutí nebo řezná rána, které se mění ve fialové uzlíky různých velikostí. Tyto uzlíky mohou být zpočátku citlivé, ale pokud se neléčí, vyvinou se ve vřed a mohou se rozšířit do dalších částí těla. Při výskytu tohoto druhu infekce je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Léčba obvykle zahrnuje lokální antimykotické léky, které se ukázaly jako velmi účinný způsob kontroly této plísňové infekce.

6. Rakovina prsu

Rakovina prsu může někdy způsobovat bolest v podpaží. Je však důležité si uvědomit, že tento typ bolesti je pravděpodobněji způsoben něčím jiným než rakovinou prsu. Pokud přesto pociťujete jakoukoli bolest v oblasti podpaží a obáváte se rakoviny prsu, doporučujeme co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

7. Svalové přetížení 

Jednou z nejčastějších příčin bolesti v podpaží je přetížení svalů. Tento typ zranění je obvykle způsoben nadměrnou námahou nebo přetížením svalů v okolí podpaží. Svalové natažení může být v závislosti na rozsahu zranění od mírného až po závažné. Příznaky mohou zahrnovat citlivost svalů, otok, modřiny, ztuhlost nebo snížený rozsah pohybu v oblasti paže nebo ramene. Nejlepším způsobem léčby namoženého svalu je odpočinek a jemné protahovací cviky, které se zaměřují na posílení svalů paže a ramene. 

8. Pálení žáhy

Pálení žáhy je nepříjemný a někdy bolestivý stav, který může způsobovat pálení na hrudi nebo vyzařující bolest, která se šíří do levého i pravého podpaží. Obecně k tomu dochází v důsledku zpětného vracení žaludečních kyselin do jícnu. Je důležité si pálení žáhy uvědomit, protože může být také známkou základního zdravotního stavu. Všímání si jakýchkoli časných příznaků může pomoci rychleji a účinněji diagnostikovat a léčit problém.

9. Pásový opar

Pásový opar, známý také jako herpes zoster, je virová infekce způsobená stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Vyznačuje se bolestivými puchýři, které se mohou objevit na kůži a někdy způsobují bolest v oblasti pravého i levého podpaží. Léčba pásového oparu obvykle zahrnuje antivirové léky, které pomáhají zmírnit bolest a zkrátit dobu hojení.

10. Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida je zánětlivá reakce způsobená přímým kontaktem kůže s cizí látkou. Může být způsobena holením nebo depilací podpaží, stejně jako používáním některých deodorantů nebo čisticích prostředků. Nejčastějším příznakem kontaktní dermatitidy je červená a svědivá vyrážka, která může někdy způsobit pocity pálení nebo dokonce puchýře. Naštěstí je tento typ podráždění kůže poměrně mírný a lze jej léčit lokálními krémy, které zmírňují zánět a zmírňují svědění. Kontaktní dermatitidu byste neměli ignorovat, protože pokud není správně léčena, může se časem zhoršovat – v některých případech může být nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

11. Skřípnuté nervy 

Další možnou příčinou bolesti v podpaží je skřípnutý nerv. K tomuto typu poškození nervu dochází při tlaku na nerv, k němuž může dojít v důsledku zranění nebo základního zdravotního stavu, jako je artritida nebo spinální stenóza. Příznaky mohou zahrnovat brnění, necitlivost, pálení, slabost nebo dokonce ochrnutí v postižené oblasti. Léčba skřípnutých nervů obvykle zahrnuje fyzikální terapii a léky, jako jsou protizánětlivé léky nebo kortikosteroidy, které zmírňují zánět a přinášejí úlevu od příznaků. 

12. Úzkost

Úzkost je duševní porucha, která se může projevovat fyzickými příznaky, jako je bolest na hrudi, kterou lze někdy pociťovat v oblasti podpaží. Pokud trpíte bolestí na hrudi vyvolanou úzkostí, je důležité vyhledat odbornou pomoc a prozkoumat účinné způsoby léčby, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT) nebo medikace.

13. Zánět žláz

Ve vzácných případech může být bolest v levém podpaží způsobena zánětem lymfatických uzlin nebo žláz v podpaží. Tento stav se nazývá lymfadenitida a obvykle je způsoben bakteriální infekcí, která se rozšířila z jiné části těla. Příznaky mohou zahrnovat citlivost, otok, teplo a zarudnutí v podpaží. Léčba tohoto stavu zahrnuje antibiotika nebo jiné léky, které pomáhají snížit otok a zmírnit bolest. V méně častých případech se zánět žláz objevuje na druhé straně těla.

14. Onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen je závažné onemocnění, které může způsobovat závažné potíže, zejména v oblasti rukou a nohou. Ačkoli může být způsobeno řadou faktorů, jako je rodinná anamnéza, obezita a cukrovka, je vždy charakterizováno zúžením tepen, které vede k nedostatečnému průtoku krve do končetin. Toto nahromadění plaku často vede k drastické bolesti v podpaží, kterou je třeba brát vážně a která vede k návštěvě lékaře. Včasným zásahem a vhodnou změnou životního stylu lze toto zúžení tepen, které je často spojeno s onemocněním periferních tepen, potlačit nebo dokonce zcela zvrátit.

15. Základní zdravotní potíže 

Bolest v levém podpaží může být také způsobena základním zdravotním stavem, jako jsou srdeční onemocnění nebo problémy se žlučníkem. Pokud se u vás objeví bolesti na hrudi spolu s bolestí v levém podpaží, může to být příznakem srdečního infarktu, takže pokud si myslíte, že by to mohlo být příčinou vašich příznaků, je důležité ihned vyhledat lékařskou pomoc. Mezi další možné příčiny patří pásový opar (virová infekce), kostochondritida (zánět chrupavky v blízkosti žeber), rakovina prsu (rakovinné nádory), hernie (defekty břišní stěny) nebo lymfadenitida (otok v okolí lymfatických uzlin).  

16. Zánět tkáňe prsu

V některých případech může být bolest v levém podpaží způsobena zánětem prsní tkáně, bohužel může být i na pravé straně. Tento stav se označuje jako mastitida a obvykle postihuje kojící matky v důsledku ucpaného mlékovodu nebo infekce. Příznaky mohou zahrnovat zarudnutí a otok prsu, bolest a citlivost v postižené oblasti, horečku, únavu a zimnici. Léčba tohoto onemocnění zahrnuje přikládání teplých obkladů, které pomáhají zmírnit nepříjemné pocity, užívání antibiotik, odpočinek a vyhýbání se činnostem, které mohou příznaky zhoršit.

17. Fibromyalgie

Fibromyalgie je chronické onemocnění, které způsobuje rozsáhlou bolest a citlivost svalů, šlach a vazů v těle. Mezi příznaky často patří únava, poruchy spánku, bolesti hlavy a citlivost na světlo nebo zvuk. Bolest spojenou s tímto onemocněním lze někdy pociťovat v levého podpaží. Léčba fibromyalgie obvykle zahrnuje léky, jako jsou antidepresiva nebo antikonvulziva, změnu životního stylu, jako je cvičení a správná výživa, a doplňkové terapie, jako jsou masáže nebo akupunktura.

18. Tendinitida

Tendinitida je zánět šlach, který může způsobovat bolest v podpaží. Tento stav je obvykle způsoben nadměrným používáním postižené oblasti a lze jej zmírnit pomocí odpočinek, led a protizánětlivé léky. Pokud je bolest silná nebo přetrvává déle než několik dní, je důležité navštívit lékaře, který může doporučit další léčbu, například fyzikální terapii nebo steroidní injekce.

19. Alergie 

Další možnou příčinou bolesti podpaží bez bulky jsou alergie. Alergie mohou způsobovat pocity svědění, které vedou ke škrábání, což zase vede k podráždění kůže a zánětu, který má za následek bolestivé pocity kolem postižené oblasti – včetně podpaží! Váš lékař vám může doporučit, abyste se pokud možno vyhýbali alergenům a užívali antihistaminika nebo lokální krémy, které zmírní pocity svědění spojené s alergiemi. Kromě toho může v případě potřeby navrhnout alergologické vyšetření, aby zjistil, na jaký alergen (alergeny) můžete být alergičtí, a mohl vám tak poskytnout odpovídající doporučení pro léčbu. 

Bez ohledu na to, co může být příčinou bolesti v podpaží, existují různé možnosti léčby. Vždy je nejlepší poradit se se zdravotníkem, který může stanovit přesnou diagnózu a probrat vhodné léčebné plány. Díky rychlé lékařské péči a řádnému ošetření byste měli od svých potíží brzy najít úlevu!

Kdy zajít za lékařem ohledně bolestí ve Vašem podpaží

Bolest v podpaží obvykle není důvodem k obavám a po čase pomine. Pokud je však bolest doprovázena jakýmikoli neobvyklými příznaky, může být známkou většího zdravotního problému. Pokud se u vás objeví jakákoli bulka v podpaží, která může být citlivá nebo se mění její velikost, intenzivní bolestivost, kterou jste předtím neznali, potíže s dýcháním, napětí v okolí hrudníku nebo bolest vyzařující z hrudníku do oblasti podpaží, bylo by možná nejlepší obrátit se na lékaře kvůli dalšímu vyšetření. Zanedbání podivných kombinací příznaků spolu s bolestí v podpaží by mohlo způsobit problémy, proto je lepší být v bezpečí a navštívit odborného lékaře.

Závěr

Bolest v levém podpaží bez bulkky může mít mnoho různých příčin, od svalového napětí až po závažnější základní onemocnění, jako je srdeční onemocnění nebo rakovina prsu, bohužel se může jednat i o pravé podpaždí. Pokud pociťujete jakoukoli bolest v této oblasti, je důležité stanovit přesnou diagnózu, abyste mohli podstoupit odpovídající léčbu. V závislosti na tom, co je příčinou vašich příznaků, může léčba zahrnovat odpočinek a cvičení v případě svalového přetížení, stejně jako fyzikální terapii v případě skřípnutých nervů a léky v případě závažnějších stavů, jako jsou problémy se žlučníkem nebo srdeční onemocnění. Pochopením možných příčin bolesti v jamce pod paží a včasnou diagnostikou a případnou léčbou snad brzy naleznete úlevu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend