Zduřelé Lymfatické Uzliny: 10 Přírodních Způsobů Léčby!

Zduřelé Lymfatické Uzliny: 10 Přírodních Způsobů Léčby!

Zduřelé lymfatzické uzliny jsou velmi nebezpečné, proto mějte na ně oči otevřené, abyste je mohli včas odhalit. Prvním příznakem, že s uzlinami není všechno v pořádku, bývají otoky nohou, únava a ztráta vitality. Někdy se mohou objevit i problémy s dýcháním. Pokud tyto příznaky začnete zaznamenávat, je třeba co nejrychleji navštívit lékaře pro další vyšetření a diagnózu. Pokud pak dojde ke zvětšení uzliny, bude nejspíš signalizovat právě onemocnělý stav – uzel se obvykle projevuje jako červený pruh okolo kožního laloku a velmi bolestivý dotek.

Co jsou to lymfatické uzliny?

Lymfatické uzliny jsou malé struktury fazolovitého tvaru po celém těle, které uchovávají bílé krvinky pro boj s infekcemi a jinými nemocemi. Nacházejí se ve skupinách v blízkosti hlavních orgánů a podél lymfatických cév, které rozvádějí tekutiny po celém těle. Když se objeví problém, například infekce, zranění nebo rakovina, tyto uzliny se zvětší nebo zduří, protože se snaží odfiltrovat „špatné“ buňky.

Naše tělo je vybaveno 600 lymfatickými uzlinami, které hrají zásadní roli v našem imunitním systému. Tyto specializované struktury obsahují mnoho typů buněk, jako jsou bílé krvinky, B-buňky a T-buňky, a všechny tyto buňky spolupracují na obraně před cizími vetřelci a udržování tělesné rovnováhy. Velikostí je lze přirovnat k průměrnému hrášku – měří pouhých 12 milimetrů, tedy méně než půl palce!

Jak vypadají?

Lymfatické uzliny mají typický vzhled klíčících ledvinových fazolí s trubicemi, které slouží jako cesty pro lymfu v celém těle. Tyto trubice jsou napojeny na cévy, které vedou do každé uzliny, jež je chráněna ochrannou vrstvou – pouzdrem. Tato ochranná výstelka rozděluje části uzliny na samostatné komory, přičemž jedna větší místnost známá jako kůra se nachází uprostřed. Tato velká komora poskytuje prostor pro průtok lymfatické tekutiny, která se před odchodem z uzlin filtruje.

Kde jsou lymfatické uzliny?

Lymfatické uzliny jsou důležitou součástí imunitního systému a nacházejí se na různých místech. Shluky lymfatických uzlin se běžně nacházejí v místech, kde se kříží dvě nebo více hlavních krevních cév, což zajišťuje účinnou obranu proti škodlivým patogenům:

Co dělá lymfatický systém?

Lymfatický systém se skládá ze sítě cév a uzlin, které po celém těle rozvádějí čirou, vodnatou tekutinu zvanou lymfa. Tato tekutina obsahuje bílé krvinky, které pomáhají bojovat proti infekcím, a pokud by nebyla nějakým způsobem odváděna, způsobovala by otoky.

Cévy nasávají tekutinu z okolí našich buněk a posílají ji směrem k hrudníku, kde se shromažďuje, než je přefiltrována přes lymfatické uzliny. Tyto uzliny obsahují filtrační jednotky, které z tekutiny při průchodu filtrují bakterie, viry a další cizorodé látky.

Výhody zdravého lymfatického systému

Zdravý lymfatický systém je důležitý z několika důvodů. Za prvé, zdravé lymfatické uzliny pomáhají chránit naše tělo před infekcemi tím, že filtrují škodlivé bakterie a viry, které by nám jinak mohly ublížit. Za druhé pomáhají regulovat naši imunitní reakci tím, že produkují bílé krvinky, které mohou bojovat s patogeny, které se dostanou do našeho těla. V neposlední řadě jsou také zodpovědné za odvádění přebytečných tekutin z tkání, aby se zabránilo otokům nebo zánětům v těchto oblastech.

Jak můžeme udržovat lymfatický systém zdravý?

Udržet si zdravý lymfatický systém je poměrně snadné; stačí, když budete celkově dodržovat zdravý životní styl! Konzumace výživných potravin, jako je ovoce a zelenina, pravidelné cvičení a dostatek spánku jsou skvělými způsoby, jak udržet správné fungování imunitního systému. Vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu navíc pomůže udržet vaše lymfatické cévy čisté od toxinů, které by mohly zhoršit jejich schopnost účinně filtrovat patogeny. Pravidelné masáže navíc mohou pomoci stimulovat krevní oběh v hlubších tkáních a podpořit odtok přebytečných tekutin, které se v těchto oblastech mohly časem nahromadit.

Co způsobuje zduření lymfatických uzlin?

Zduření mízních uzlin (lymfadenopatie) může být příznakem toho, že něco není v pořádku. Je důležité pochopit, co je příčinou otoku, aby bylo možné podniknout kroky ke správné léčbě a péči. Prozkoumejme příčiny zduření lymfatických uzlin a způsoby jejich léčby. Příznaky mohou zahrnovat horečku, zimnici, noční pocení a/nebo úbytek hmotnosti. Léčba lymfadenopatie závisí na její příčině.

Streptokok

Streptokok v krku je infekce způsobená streptokokem skupiny A, která se přenáší kontaktem s kapénkami obsahujícími bakterie. Příznaky tohoto onemocnění mohou zahrnovat zduření lymfatických uzlin, bolest v krku, horečku a červené skvrny na střeše úst. Naštěstí jej lze účinně léčit antibiotiky. Pokud příznaky přetrvávají nebo se po zahájení léčby zhoršují, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Takový postup může pomoci minimalizovat komplikace streptokoka a zajistit rychlé uzdravení.

Infekce

Nejčastější příčinou zduření lymfatických uzlin je infekce, například angína nebo mononukleóza. Mezi další infekce, které mohou způsobit tento příznak, patří ušní infekce, sinusitida, bronchitida, HIV/AIDS, tuberkulóza a toxoplazmóza. Pokud máte některý z těchto příznaků – horečku, zimnici, bolest v krku – spolu se zvětšenými lymfatickými uzlinami, bude nejlepší navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Impetigo

Impetigo je nepříjemná infekce způsobená bakterií streptokokem skupiny A, která se může dostat přes drobné ranky a oděrky. Příznaky mohou zahrnovat zduření lymfatických uzlin v podpaží nebo tříslech, proto je důležité dodržovat základní hygienu, například nesdílet s ostatními ručníky, holicí strojky nebo podložky na jógu, aby se zabránilo přenosu tohoto nakažlivého onemocnění.

Rakovina a onemocnění imunitního systému

Méně často mohou být zvětšené lymfatické uzliny způsobeny rakovinou, jako je lymfom nebo leukémie, a také onemocněním imunitního systému, jako je lupus nebo revmatoidní artritida. Tyto stavy často vyžadují léčbu u specialisty, aby se snížil zánět a nemoc byla pod kontrolou.

Zduření lymfatických uzlin je známkou toho, že s vaším tělem není něco v pořádku, ne vždy se však jedná o závažný problém.

10 přírodních způsobů, jak zmírnit zvětšené uzliny

Zvětšené uzliny mohou způsobovat velkou bolest a nepohodlí. Naštěstí existuje několik přírodních způsobů, jak zmírnit příznaky a zmenšit velikost uzlin. Budeme zabývat pěti přírodními způsoby léčby, které mohou pomoci zmírnit vaše příznaky a podpořit hojení:

1.Dodržujte přísnou dietu

Prvním krokem při léčbě zvětšených uzlin je dodržování přísné diety. To znamená vyhýbat se potravinám, které zvyšují tvorbu hlenu v těle, jako je tučné maso, tuky, výrobky z bílé mouky, tučné mléko, smetana a šlehačka. Kromě toho je důležité omezit příjem cukru a také všech ostatních potravin, které mohou přispívat k tvorbě hlenu.

Přítomnost hlenu vytváří prostředí pro růst bakterií, které mohou vést ke vzniku odpadních produktů způsobujících rakovinu.

2.Dlouhodobá konzumace česneku

Druhou možností přírodní léčby je dlouhodobá konzumace česneku. Konzumace 2 stroužků nebo 3 tablet česneku denně může pomoci poskytnout úlevu od zvětšených uzlin díky jeho protirakovinným vitamínům – A, E a C – a také díky obsahu vzácného germania, které má podobné účinky.

3.Zvýšení příjmu hořčíku

Zvýšení příjmu hořčíku je rovněž prospěšné, pokud jde o úlevu od zvětšených uzlin. Užívání 300 mg hořčíku denně pomáhá podporovat správnou cirkulaci tělesných tekutin, což může být užitečné při snižování lymfatických filtrátů, které uvíznou v uzlinách. Vždy si dávejte pozor na předávkování hořčíkem! Kromě toho je pro zlepšení příznaků prospěšná také konzumace loupaných dýňových a slunečnicových semínek, mrkve a karotky.

4.Křen

Křen je považován za účinný přírodní lék na úlevu od zduřelých lymfatických uzlin. Denní konzumace dvou polévkových lžic čerstvě nastrouhaného kořene křenu může pomoci zmírnit příznaky.

5.Heřmánkový čaj

Úlevu od zvětšených uzlin a celkové zlepšení fungování imunitního systému může přinést také pití heřmánkového čaje několikrát během dne. Kromě toho pití tohoto druhu čaje také pomáhá uvolnit tělo a mysl, což může vést k lepšímu spánku a menšímu stresu v těle.

6.Lymfatické masáže

Lymfatická masáž je jemná forma masáže, která pomáhá stimulovat lymfatický systém a umožňuje mu účinněji odvádět toxiny a tekutiny. Tento typ masáže je zvláště prospěšný pro ty, kteří trpí zduřením lymfatických uzlin nebo jiným onemocněním souvisejícím s lymfatickým systémem.

7.Hydroterapie

Hydroterapie může pomoci snížit zánět v těle tím, že na postižená místa aplikuje teplou vodu a podporuje lepší krevní oběh. Doporučují se teplé koupele nebo sprchy a také zabalení do mokrého ručníku po koupeli.

8.Esenciální oleje

Esenciální oleje získané z rostlin, jako je levandule a eukalyptus, jsou známé svými protizánětlivými vlastnostmi a lze je používat lokálně na postižená místa ke snížení bolest a nepohodlí.

9.Teplé a vlhké obklady

Přikládání teplých a vlhkých obkladů přímo na postižená místa může přinést úlevu při otoku lymfatických uzlin. K tomu lze použít žínku namočenou v teplé vodě a přikládat ji na 20 minut na postižené místo.

10.Odpočinek a dostatek spánku

Důležité je také dostatečně odpočívat a spát. Dobrý spánek může pomoci tělu se uzdravit a také snížit zánět a hladinu stresu v těle. Kromě toho se těm, kteří se potýkají se zduřením lymfatických uzlin, doporučuje také pravidelná fyzická aktivita.

Mohlo by vás zajímat: Jak rozproudit lymfu v nohách?

Úleva od zvětšených uzlin nemusí přijít v podobě léků nebo chirurgického zákroku; úlevy můžete dosáhnout i prostřednictvím přírodní léčby!

Nejlepší cestou ke zbavení se zduřelých uzlin je prevence

Jak udržet uzliny zdravé? Udržování zdravých lymfatických uzlin a lymfatického systému může být důležitou součástí udržování dobré kondice a prevence nemocí. Můžete o ně pečovat pitím velkého množství vody (vypočítejte si kolik vody máte denně vypít pomocí naší kalkulačky), vyváženou stravou, pravidelným cvičením, vyhýbáním se působení chemických toxinů, dostatkem odpočinku a spánku a také správným ošetřováním ran při zranění. Dodržování těchto kroků vám pomůže zajistit, aby vaše lymfatické uzliny zůstaly zdravé a začaly optimálně fungovat.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Vědět, kdy vyhledat lékařskou péči v případě zduření lymfatických uzlin, může být obtížné. Pokud máte obavy nebo se vaše lymfatické uzliny objevily bez zjevného vysvětlení, pokud nadále rostou nebo jsou přítomny již několik týdnů, jsou tvrdé nebo se nepohybují, když na ně zatlačíte, je nejlepší navštívit lékaře. Kromě toho byste se měli objednat ke zdravotníkovi, pokud zduření lymfatických uzlin doprovází přetrvávající horečka, noční pocení nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Pokud se v důsledku otoku ztěžuje polykání nebo dýchání, důrazně se doporučuje okamžitá lékařská pomoc.

Často Kladené Otázky

Závěr

Nyní byste již měli mít lepší představu o tom, co lymfatický systém dělá a proč je tak důležitý pro naše zdraví a pohodu. Nezapomeňte, že správné stravování, pravidelné cvičení, dostatek odpočinku, vyhýbání se kouření nebo nadměrnému pití alkoholu, to vše může pomoci udržet tuto životně důležitou část našeho těla v optimálním stavu! Proto o sebe nezapomeňte pečovat – vaše budoucí já vám poděkuje!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend