Jak Se Zbavit Nachlazení: 11 Rad, Které Vás Do 24 Hodin Vyléčí!

Jak Se Zbavit Nachlazení: 11 Rad, Které Vás Do 24 Hodin Vyléčí!

Když jste nemocní, poslední věc, kterou chcete udělat, je čekat na pomalé zotavení. Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se rychle cítili lépe. Zde je několik osvědčených tipů, jak se brzy uzdravit – od kuřecí polévky až po spánek.

Přijímání preventivních opatření proti běžnému nachlazení je nejlepší způsob, jak si udržet zdraví v nadcházející epidemii respiračních onemocnění. Pokud máte pocit, že se na vás blíží nachlazení, Národní institut zdraví doporučuje užívat léky bez lékařského předpisu, jako jsou dekongestanty a léky proti kašli. Stejně tak je však důležité dostatečně odpočívat, pít hodně tekutin a dodržovat vyváženou stravu. Domácí prostředky, jako je kloktání teplé slané vody nebo inhalace páry, mohou také pomoci zmírnit příznaky a přinést úlevu. Proaktivní opatření, kdykoli pocítíme, že se příznaky objevují, nám mohou pomoci zůstat v tomto období zdraví.

Pojďme se podívat na 11 nejúčinnějších způsobů jak se zbavit nachlazení za jeden den:

1. Pijte hodně tekutin, zejména bylinné čaje proti nachlazení

Když jste nemocní, vaše tělo potřebuje dodatečnou hydrataci, aby mohlo bojovat s infekcí. Pijte hodně vody, džusu a bylinkového čaje, abyste zůstali hydratovaní a pomohli tělu se zotavit.

Při nachlazení je nutné pít hodně tekutin, doporučuje se pít hlavně vodu nebo bylinné čaje bez kofeinu. Čaj z černého bezu může být jedním z nápojů, které můžete pít při nemocech, jako je nachlazení, protože jeho protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti pomáhají posilovat imunitní systém. Příprava bezinkového čaje je jednoduchá; stačí přidat dva až pět gramů sušených bezinek do převařené vody a před pitím nechat asi deset minut louhovat. V době nachlazení je nejlepší konzumovat alespoň tři a více šálků denně. Mezi další bylinné čaje, které jsou vhodné pro pomoc v boji proti nachlazení, patří anýz, máta a echinacea.

Nevíte kolik tektutin denně vypít? Nevadí, použijte kalkulačku pitného režimu.

2. Odpočívejte

Když jste nemocní, je důležité si dopřát dostatek odpočinku, aby se vaše tělo mohlo soustředit na uzdravení. Spěte co nejvíce a během dne se uklidněte. Za chvíli se budete cítit lépe.

Abyste zajistili účinné zotavení, omezte společenské aktivity, jako je návštěva večírků nebo posilovny; místo toho se doporučuje mírná fyzická námaha – představte si třicet minut chůze venku nebo patnáct minut cvičení doma v místnosti. Přílišnou aktivitou můžete oslabit svou imunitu a prodloužit trvání nachlazení. Když se vydáte ven, dbejte na to, abyste se vždy zahřáli vhodným oblečením.

3. Jezte zdravé potraviny

Konzumace výživných potravin pomáhá vašemu tělu rychleji se zotavit z nemoci. Zaměřte se na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin, které dodají vašemu tělu energii a urychlí proces zotavení.

Zaměřte se na potraviny bohaté na vitamín C,D a Zinek, které podporují imunitní systém.

Seznam vhodných potravin:

  • Citrusové plody (pomeranče, citrony a grapefruity)
  • Listová zelenina (špenát a kapusta)
  • Ústřice
  • Česnek
  • Mandle
  • Jogurt
  • Vejce
  • Avokádo

4. Horká sprcha nebo koupel pomáhá při nachlazení

Horká sprcha nebo koupel může pomoci snížit horečku, překrvení a bolesti svalů. Pára z teplé vody pomáhá uvolnit hlen v dutinách a uvolňuje napjaté svaly. Dbejte na to, aby voda nebyla příliš horká, abyste se dále nedehydratovali.

5. Užívejte vitamíny a doplňky stravy pro podporu imunity

Vitamíny a doplňky stravy mohou pomoci posílit váš imunitní systém a urychlit dobu zotavení. Poraďte se se svým lékařem o nejvhodnějších doplňcích stravy, jako je vitamin C, zinek nebo rybí tuk.

A hlavně nezapomínejte na vitamín D! Kromě podpory imunitního systému pomáhá vitamin D také v boji proti depresi a únavě.

Vitamín C je nejdůležitějším doplněk pro udravení

Vitamin C je v boji proti nachlazení superhrdinou vlastní kategorie. Studie ukázaly, že lidé, kteří tento vitamin doplňují, mohou zkrátit dobu trvání nachlazení až ze 7 dnů na pouhé 2 až 3 dny – což je výrazné zkrácení doby nemoci! Může také pomoci snížit kašel, kýchání a další příznaky spojené s infekcí horních cest dýchacích.

Na Wisconsinské univerzitě byl proveden experiment, jehož účastníci užívali 500 miligramů vitaminu C a zaznamenali téměř o polovinu méně příznaků než ti, kteří tento doplněk neužívali. Vitamin C se naštěstí hojně vyskytuje v celé přírodě, například v citronech, rybízu, šípcích a brusinkách. Vyrobit si dostatek vitaminu C prostřednictvím potravinových zdrojů však jednoduše není možné, abyste získali doporučenou denní dávku. Proto se pro dosažení maximálního prospěchu doporučuje užívat doplněk stravy spolu s přírodními zdroji potravy.

Zinek

Zinek je nezbytným prvkem pro mnoho biochemických procesů v lidském těle. Je také klíčovou součástí imunitního systému. Studie prokázaly, že užívání doplňků zinku ve formě pastilek může zkrátit dobu trvání nachlazení v průměru o čtyři dny.

Tento prostředek je obzvláště účinný, pokud trpíte bolestí nebo suchostí v krku. Ne u každého však užívání zinku přináší pozitivní výsledky, což je dáno individuálními rozdíly v metabolismu zinku. Někteří lidé navíc považují pachuť zinku za nepříjemnou. V takovém případě si můžete v místní lékárně zakoupit zinkové pastilky s citronovou nebo medovou příchutí. Odborníci doporučují nepřekračovat denní dávku 150 mg a omezit užívání na dobu maximálně jednoho týdne.

Vitamín D, neboli zabiják nachlazení

Vitamin D je důležitou živinou pro celkové zdraví a pohodu. Hraje také klíčovou roli v imunitním systému, protože pomáhá regulovat hladinu zánětu a bojovat proti patogenům.

Výzkum zjistil, že lidé s vyšší hladinou vitaminu D trpí méně často nachlazením, chřipkou a dalšími infekcemi dýchacích cest než lidé s nižší hladinou. Mnoho potravin, jako je losos, makrela a houby, obsahuje vysoké množství této živiny. Můžete také denně užívat doplňky stravy nebo trávit více času venku na slunečním světle – jen se v případě potřeby ujistěte, že používáte ochranu proti slunci.

Bylinné prostředky

Některé byliny se již po staletí používají k léčbě běžného nachlazení a nachlazení. Bylinky, jako je echinacea, máta a anýz, mají na svědomí například bojují proti zánětu a mají antivirové účinky. Některé byliny jsou navíc účinnými expektorancii, které pomáhají vyčistit plíce od hlenu a omezují kašel.

Další přírodní prostředky pro brzké uzdravení

Existuje mnoho dalších přírodních prostředků pro léčbu nachlazení a chřipky, které můžete vyzkoušet. Pití velkého množství tekutin je důležité pro hydrataci a také pro odplavení toxinů z těla. K posílení imunitního systému může přispět také vyvážená strava s potravinami bohatými na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny.

6. Kloktejte solný roztok

Kloktání roztokem slané vody je rychlý a snadný způsob, jak se zbavit podrážděného krku. Stačí rozmíchat čtvrt lžičky soli ve sklenici teplé vody a důkladně kloktat. Teplá voda vysuší sliznice a zbaví je hlenu.

7. Držte se dál od nachlazených lidí

Abyste se vyhnuli většímu onemocnění nebo šíření viru na ostatní, držte se dál od lidí, kteří jsou již nemocní. Pokud se musíte pohybovat v blízkosti nemocných lidí, noste na obličeji roušku a často si myjte ruce.

8. Dodržujte parní režim

Napařovací sprcha pomáhá uvolnit překrvení dutin a hrudníku, což usnadňuje dýchání, když jste nemocní. Pomáhá také hydratovat pokožku, takže se nebudete cítit vysušení nebo nepříjemně.

Pára může být účinným způsobem léčby nachlazení, protože uvolňuje a zklidňuje dutiny a pomáhá odstraňovat případné ucpávky.

Jednou z technik, kterou lze použít, je horká sprcha a vdechování páry, ale užitečná může být i aromalampa nebo difuzér s esenciálními oleji, jako je eukalyptový nebo tea tree olej. Chcete-li použít některý z těchto přístrojů, jednoduše se skloňte nad difuzér, zakryjte si hlavu ručníkem a zhruba deset minut zhluboka vdechujte; to by vám mělo pomoci ulevit od ucpání a usnadnit dýchání.

9. Vydejte se na čerstvý vzduch

Pobyt na čerstvém vzduchu a na slunci vám pomůže posílit imunitní systém a celkově se budete cítit lépe. Projděte se venku nebo otevřete okna, abyste do místnosti vpustili přirozené světlo a čerstvý vzduch.

Snažte se strávit co nejvíce času na sluníčku.

10. Použijte léky proti nachlazení

Nic není tak nepříjemné jako nachlazení, nicméně existují způsoby, jak si od příznaků ulevit. Paralen i Acylpyrin mohou ulevit od bolesti svalů a horečky, ale neměly by být podávány osobám mladším dvanácti let kvůli zvýšenému riziku vážnějších onemocnění. Slzení očí a sekreci z nosu lze zvládnout pomocí antihistaminik – některá vyžadují předpis, zatímco volně prodejné léky jako Zyrtec nevyvolávají ospalost jako v minulosti. Díky dnešním možnostem se nemusíte obávat potenciálně nebezpečných interakcí léků nebo zbytečné ospalosti.

11. Pokud máte rýmu, použijte výplach nosu, nebo nosní spereje

Nosní spreje s mořskou solí jsou jemným, ale účinným řešením pro zmírnění dýchacích potíží. Na rozdíl od tradičních kapek mohou tyto přípravky poskytovat konzistentní úlevu, protože jsou vyrobeny z menších částic soli. Při pravidelném používání mohou nosní spreje s mořskou solí pomoci snížit počet mikroorganismů přítomných na sliznicích v nose a poskytnout tak dlouhodobou ochranu a pohodlí. Ti, kteří trpí opakovanými dýchacími problémy, by měli zvážit zařazení nosního spreje s mořskou solí do své každodenní zdravotní rutiny.

Tyto rady by vám měly pomoci se brzy uzdravit! Nezapomeňte pít hodně tekutin, odpočívat, jíst zdravá jídla, sprchovat se teplou vodou a používat přírodní prostředky proti nachlazení a chřipce. Užívání vitamínů a doplňků stravy může také pomoci urychlit dobu zotavení. A hlavně se držte dál od ostatních nemocných lidí, abyste sobě ani nikomu jinému nezhoršili stav. S těmito radami byste se měli cítit lépe během chvilky.

Opravdu nepotřebujete zajít k lékaři?

Nachlazení a chřipka jsou běžná onemocnění způsobená viry. Ačkoli obě začínají podobnými příznaky, mohou se lišit v intenzitě, délce trvání a léčbě. Je důležité rozlišovat mezi nachlazením a chřipkou, protože virus chřipky vyžaduje lékařskou pomoc více než nachlazení. Nejlepším způsobem, jak bojovat proti šíření těchto virů, je dopřát si dostatek odpočinku, pít hodně tekutin a v případě, že se necítíte dobře, přerušit činnost. I když se někdy může zdát, že jde o něco vážnějšího než jen o nachlazení nebo chřipku, pochopení toho, který virus máte, vám může pomoci při rozhodování, jak se o sebe nejlépe postarat.

Co mohu dělat, pokud se moje nachlazení nezlepšuje?

Pokud se vaše nachlazení nezlepšuje ani po použití domácích prostředků, jako je hydratace a dostatek odpočinku, je možná na čase vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může předepsat léky, jako jsou antibiotika nebo antivirotika, které mohou pomoci léčit příčinu.

Často Kladené Otázky

Závěr

Nikdo není rád nemocný, ale naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat pro urychlení procesu zotavení. Pijte hodně tekutin, odpočívejte, jezte zdravá jídla a choďte na čerstvý vzduch, aby se vaše tělo rychle uzdravilo a vy jste se mohli brzy cítit zase jako dřív. Pokud máte pocit, že se vaše příznaky nelepší, nebo pokud máte horečku déle než dva dny, obraťte se na lékaře, který vám poradí. Zapamatování těchto rad vám pomůže zajistit, že se brzy uzdravíte!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend