Polypy ve Střevech, Žaludku a Konečníku [Léčba & Diagnóza]

Polypy ve Střevech, Žaludku a Konečníku [Léčba & Diagnóza] 2023

Když se řekne onemocnění střev a konečníku, většina lidí si vybaví obávanou rakovinu tlustého střeva. Jedná se o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v České republice. Ne každý výrůstek, který se v těchto oblastech objeví, však musí být nutně nádorem. Mnoho lidí trápí také tzv. polypy, což jsou výrůstky na sliznici, které zpočátku nemusí způsobovat žádné problémy. Pokud jsou však dlouho ignorovány, mohou se buňky v nich začít rozrůstat.

Podstoupili jste kolonoskopii a váš lékař objevil něco, co ho znepokojilo? Nepropadejte panice – ne každá nepravidelnost nebo boule se nutně rovná rakovině tlustého střeva! Může se však jednat i o polyp, což je obecné označení pro výrůstek na sliznici. Ačkoli polyp není zhoubný, pokud není odstraněn, může se časem vyvinout v rakovinu. Navíc čím je výrůstek větší, tím je pravděpodobnější, že se stane rakovinným. Proto velké množství odborníků doporučuje jeho odstranění a následné vyšetření tkáně mikroskopem, aby se vyloučila přítomnost rakovinných buněk.

Až dvě třetiny polypů tvoří tzv. adenomy – nezhoubné (tedy benigní) výrůstky. Zbytek pak představují polypy hyperplastické či zánětlivé, které pacienta však obvykle neohrožují rakovinou. V tomto případě hraje důležitou roli prevence – ta by podle některých odborníků dokázala rakovinu tlustého střeva v budoucnu úplně vymýtit.

Jak se zbavit polypů v žaludku

Polypy jsou běžným problémem mnoha lidí a mohou se vyskytovat v různých částech těla. Pokud se u vás vyskytují polypy v žaludku, existuje několik způsobů, jak se jich zbavit.

Můžete vyzkoušet přírodní prostředky, jako je zázvor nebo česnek, nebo může být v případě, že polypy způsobují problémy, v úvahu přichází i chirurgický zákrok.

Poraďte se se svým lékařem o nejlepším způsobu, jak se polypů v žaludku nadobro zbavit!Polypy v žaludku mohou být nepříjemné a mnoha lidem mohou způsobovat problémy.

Endoskopická Polypektomie

Endoskopická polypektomie je lékařský zákrok, který se používá k odstranění výrůstků ze sliznice trávicího traktu. Tento zákrok se obvykle provádí pomocí endoskopu, dlouhé tenké trubice vybavené kamerou a světlem.

Endoskopická polypektomie je obecně považována za bezpečný a účinný způsob odstranění výrůstků z trávicího traktu. Jako u každého lékařského zákroku však i u tohoto postupu existují rizika a možné nežádoucí účinky. Tato rizika mohou zahrnovat krvácení, infekci a perforaci (protržení) trávicího traktu. Ve vzácných případech může dojít k úmrtí.

Pokud uvažujete o endoskopické polypektomii, nezapomeňte před zákrokem probrat s lékařem všechna rizika a možné nežádoucí účinky.

Polypóza žaludku

Polypóza žaludku je stav, kdy se v žaludku vyskytují mnohočetné polypy (abnormální výrůstky). Tyto polypy mohou způsobovat příznaky, jako jsou bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Pokud se polypóza žaludku neléčí, může vést k rakovině žaludku. Léčba tohoto onemocnění obvykle zahrnuje chirurgické odstranění polypů.

Žaludeční polypóza je vzácné onemocnění, které postihuje méně než 1 % populace. Nejčastěji je diagnostikována u dospělých středního věku, i když se může vyskytnout v jakémkoli věku. Přesná příčina žaludeční polypózy není známa, ale předpokládá se, že je způsobena kombinací genetických a environmentálních faktorů.

Existují dva typy žaludeční polypózy:

  1. familiární
  2. sporadická.

Familiární žaludeční polypóza je dědičná a má tendenci se vyskytovat v rodinách. Sporadická žaludeční polypóza není dědičná a obvykle se vyskytuje u lidí bez rodinné anamnézy.

Polypy v konečníku

Polypy jsou malé, hroznu podobné výrůstky, které se mohou vytvořit na sliznici konečníku. Většina polypů je nezhoubná, některé však mohou být rakovinné. Pokud si všimnete jakýchkoli výrůstků v konečníku nebo v jeho okolí, určitě navštivte svého lékaře, který vám stanoví diagnózu a zajistí léčbu.

Polypy jsou obvykle nalezeny při kolonoskopii nebo sigmoideoskopii a mohou být během těchto zákroků odstraněny. V některých případech může být k potvrzení diagnózy nutná biopsie. Léčba polypů konečníku obvykle zahrnuje odstranění výrůstků. Pokud máte rakovinné polypy, může být nutná i další léčba, například radioterapie nebo chemoterapie.

Nezapomeňte dodržovat pokyny lékaře a chodit na pravidelné kontroly, abyste se ujistili, že váš stav nepostupuje.

Polypy ve střevech

Polypy jsou malé nenádorové výrůstky, které se mohou vytvořit na sliznici střev. Většina polypů je neškodná, některé se však mohou časem stát rakovinnými. Pokud se u vás objeví jakékoli příznaky, jako je krvácení, zácpa nebo průjem, měli byste ihned navštívit lékaře, aby zjistil, zda máte ve střevech polypy.Příznaky

Polypy ve střevě obvykle nezpůsobují žádné příznaky. Můžete je zjistit až při běžné kolonoskopii nebo sigmoideoskopii (vnitřní vyšetření tlustého střeva).

Některé polypy však mohou mírně krvácet, což může způsobit:

  • krev ve stolici (ve stolici)
  • anémii (nedostatek červených krvinek)
  • průjem
  • bolesti břicha

Pokud se polypy neléčí, mohou někdy vyrůst a stát se rakovinnými. K tomu dochází spíše u větších polypů a u polypů, které se vyskytují v rodině. Z tohoto důvodu je důležité chodit na pravidelné kontroly, aby bylo možné případné problémy odhalit a léčit.

Co podporuje růst polypů

Kouření a alkohol jsou dvě věci, kterým byste se rozhodně měli vyhnout, pokud si chcete udržet zdravé tlusté střevo. Polypy jsou malé výrůstky, které se mohou vytvořit na sliznici tlustého střeva, a pokud se neléčí, mohou se vyvinout v rakovinu. Pokud si tedy chcete udržet tlusté střevo bez rakoviny, je nejlepší se kouření a pití alkoholu zcela vyhnout.Kromě toho, že kouření a pití alkoholu podporují tvorbu polypů, mohou také zvyšovat riziko vzniku dalších onemocnění, která mohou vést k rakovině tlustého střeva. Mezi ně patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Pokud se u vás v rodině tato onemocnění vyskytla, je ještě důležitější vyhnout se kouření a pití alkoholu.

Pokud si tedy chcete zachovat zdravé tlusté střevo, je nejlepší se kouření a pití alkoholu zcela vyhnout. Pokud máte jakékoli obavy o zdraví svého tlustého střeva, nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Často Kladené Otázky

Je polyp nebezpečný?

Polypy jsou malé, hroznu podobné bulky, které mohou vyrůstat na sliznici nosu, úst, krku, žaludku nebo střev. Většina polypů je neškodná, některé však mohou být rakovinné. Je důležité nechat si všechny polypy zkontrolovat lékařem, aby zjistil, zda nejsou nebezpečné.Polypy lze odstranit chirurgicky nebo pomocí léků.

Pokud jsou rakovinné, může být nutná agresivnější léčba. Včasná diagnostika a léčba polypů může zabránit tomu, aby se z nich staly rakovinné nádory.

Jaký je rozdíl mezi polypem a nádorem?

Polyp je malá, hroznu podobná bulka, která může vyrůst na sliznici nosu, úst, krku, žaludku nebo střev. Většina polypů je neškodná, ale některé mohou být rakovinné. Nádor je abnormální růst tkáně. Některé nádory jsou nezhoubné (nejsou rakovinou), jiné jsou zhoubné (rakovina). Nezhoubné nádory obvykle neohrožují zdraví, ale zhoubné nádory mohou být nebezpečné, pokud se rozšíří do jiných částí těla. Včasná diagnostika a léčba nádorů může zabránit tomu, aby se z nich staly nádory rakovinné.

Jak poznám, že mám polyp?

Většina polypů nezpůsobuje žádné příznaky. Může se stát, žemáte polyp a ani o tom nevíte. Některé polypy však mohou krvácet a způsobit krev ve stolici nebo krvácení z nosu. Pokud máte některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře a zjistěte, zda máte polyp.

Jaká je léčba polypu?

Polypy lze odstranit chirurgicky nebo pomocí léků. Pokud jsou rakovinné, může být nutná agresivnější léčba. Včasná diagnóza a léčba polypů může zabránit tomu, aby se z nich staly rakovinné nádory.

Mohou se polypy po odstranění vrátit?

Ano, polypy se mohou po odstranění vrátit. Proto je důležité chodit na kontrolní návštěvy k lékaři, abyste se ujistili, že se polypy nevrátí.

Jak dlouho roste polyp ve střevě?

Většina polypů roste roky. Některé typy polypů však mohou růst rychle a v krátké době se stát rakovinnými. Proto je důležité nechat si všechny polypy zkontrolovat lékařem, aby zjistil, zda nejsou nebezpečné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend