Senná Rýma: Příznaky & Jak Ji Rychle Vyléčit!

Senná Rýma: Příznaky & Jak Ji Rychle Vyléčit!

Je to onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě. Pokud trpíte sennou rýmou, pravděpodobně dobře znáte její příznaky: svědění očí, rýmu, kýchání a ucpaný nos. Naštěstí existuje řada způsobů, jak sennou rýmu léčit a jak si od jejích příznaků ulevit. Přečtěte si další informace o senné rýmě a způsobech její léčby.

Co je senná rýma?

Senná rýma je alergie na pyl, který uvolňují stromy, trávy a kvetoucí rostliny. Když se tyto pyly dostanou do kontaktu s nosem nebo krkem, mohou vyvolat alergickou reakci. Imunitní systém těla na pyly reaguje přehnaně, což způsobuje příznaky senné rýmy.

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky senné rýmy patří svědění očí, rýma, kýchání a překrvení. Tyto příznaky mohou ztěžovat soustředění v práci nebo ve škole a mohou velmi znepříjemňovat každodenní činnosti, jako je cvičení nebo pobyt venku. V závažných případech může senná rýma vést k infekcím dutin nebo problémům s ušima 

Léčba

Naštěstí existuje řada způsobů, jak sennou rýmu léčit a dosáhnout úlevy od jejích příznaků.

1. Antihistaminika

Někteří lidé zjistili, že jim ke zmírnění příznaků pomáhají volně prodejné léky, jako jsou antihistaminika.

2. Nosní spreje

Jiní používají nosní spreje nebo oční kapky pro cílenější úlevu. V případě těžších případů senné rýmy může být nutné užít léky na předpis.

3. Imunoterapie

Imunoterapie je také možností pro lidi, kteří trpí častými nebo závažnými záchvaty senné rýmy. Tato léčba spočívá v podávání injekcí s malým množstvím pylu v průběhu několika let s cílem vybudovat si imunitu vůči pylovým alergiím.

Rizika při neléčení

Senná rýma může být nepříjemným a dlouhodobým problémem, ale v závažných případech může být i život ohrožující. Mezi závažnější komplikace patří astmatické záchvaty a anafylaktický šok. Oba tyto stavy mohou být způsobeny alergeny a oba jsou nebezpečné a vyžadují okamžitou léčbu. Anafylaktický šok je obvykle reakcí na závažnější alergeny, například na bodnutí hmyzem. Lze jej úspěšně léčit pomocí hormonů, jako je adrenalin.

Jak si můžete od senné rými pomoci sami

Existuje mnoho věcí, které vám mohou pomoci zmírnit následky alergické rýmy, například užívání léků a vyhýbání se kontaktu s alergeny. Věděli jste ale, že existují i další věci, které vám mohou pomoci?

Při alergiích hrají roli věci jako posílení imunity pomocí vitaminů, dostatek pohybu a zdravá strava. A pokud někdo z vaší rodiny trpí alergiemi celoročně, můžete podniknout další kroky, které sníží množství prachu a pylu ve vaší domácnosti

Můžete například odstranit koberce, záclony a přehozy, abyste snížili množství prachu a pylu ve vzduchu. Můžete také udržovat vlhkost vzduchu mírně pod 50 %, abyste zabránili množení roztočů.

Tčm

Čínská medicína může být při léčbě senné rýmy velkým pomocníkem. Podle tradiční čínské medicíny je třeba řešit příčinu problému i samotné příznaky. Existuje několik různých způsobů, jak toho dosáhnout, ale akupunktura je při léčbě senné rýmy často velmi účinná. Velmi užitečné mohou být také bylinné přípravky nebo medicinální houby. Ne každý však má přístup k lékaři čínské medicíny, který mu může sestavit individuální léčebný plán. V těchto případech je užitečné mít k dispozici přípravek, který je již určen k léčbě alergické rýmy. Tyto produkty používají byliny, které byly speciálně vybrány pro svou schopnost řešit příznaky senné rýmy. Jsou k dispozici v tinkturách, kapslích nebo tabletách a mohou být velmi účinné při léčbě senné rýmy.

Existuje mnoho hub a bylin, které mohou být užitečné při léčbě alergií. Zjistil jsem, že kombinace hub Reishi a Cordyceps je nejúčinnější, protože posiluje kořen problému. Cordyceps (Cordyceps sinensis) je houba, která posiluje ledviny a plíce zároveň, zatímco Reishi (Ganoderma lucidum) je houba s velmi širokým spektrem účinků. Doplňuje celkovou energii a podporuje vitalitu a harmonizuje psychiku. Cordyceps obvykle doporučuji užívat ráno a Reishi večer. Vždy je užívejte po dobu 5 dnů a poté si dejte 2 dny pauzu.

Při alergické rýmě doporučuji užívat také směs tradiční čínské medicíny Yu Ping Feng San. Jedná se o směs bylin, která stimuluje Wei Qi (obrannou energii), což pomáhá regulovat imunitní systém. Možná byste ji měli užívat 2-3 měsíce před začátkem pylové sezóny. Existuje také několik směsí pro zvládnutí vrcholu, tedy samotných akutních projevů. Jednou z modernějších formulí je Te Xiao Bi Min Gan Tang, která snižuje překrvení nosní sliznice, zastavuje kýchání a čistí dýchací cesty. Zároveň posiluje energii Qi Plic. Směs nemá žádné negativní vedlejší účinky a není návyková.

Těmito kroky můžete alergikům usnadnit život.

Možné komplikace

Senná rýma může být opravdu nepříjemný problém, ale v některých případech může být i život ohrožující. Mezi tyto stavy patří astmatický záchvat, kdy se dýchací cesty postiženého zúží natolik, že nemůže řádně dýchat a může upadnout do bezvědomí.

Dalším stavem, který může být způsoben alergeny, je anafylaktický šok. Zde dochází k selhání krevního oběhu v důsledku prudkého poklesu krevního tlaku a zároveň jsou zablokovány dýchací cesty. Při tomto stavu je pacient ohrožen na životě. Anafylaktický šok je obvykle reakcí na závažnější alergeny, například na bodnutí hmyzem. Lze jej úspěšně léčit pomocí hormonů, jako je adrenalin.

Prevence

Nejlepším způsobem prevence pylové alergie je vyhnout se kontaktu s alergeny. V rizikovém období (začátek léta) se snažte pobývat doma, zejména večer, kdy je vzduch nejvíce znečištěný. V noci mějte zavřená okna, aby se pyl nedostal ven. Můžete také nosit sluneční brýle, aby se vám pyl nedostal do očí, a každý večer se osprchovat, abyste ho ze sebe smyli. Pokud můžete, vyrazte na dovolenou k moři – slaný vzduch působí příznivě na vaše dýchací cesty a je tam méně pylu než ve vnitrozemí. v dnešní době existuje mnoho způsobů, jak senné rýmě předcházet, včetně léčby vakcínou – kdy dostanete sérii injekcí, které vás budou chránit po celou sezónu.

Závěr 

Pokud trpíte sennou rýmou, nejste v tom sami; každoročně se s tímto onemocněním potýkají miliony lidí na celém světě. Příznaky, jako je svědění očí, kýchání a překrvení, mohou lidem trpícím sennou rýmou znepříjemňovat život. Existuje však řada dostupných léčebných postupů, které mohou těmto nepříjemným příznakům ulevit. Poraďte se se svým lékařem, které možnosti léčby jsou pro vás vhodné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.