Škytavka je u novorozenců běžná a obvykle sama ustane během několika minut nebo hodin. Ve většině případů není nutná léčba. Škytavku, která přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena dalšími příznaky (např. potížemi s dýcháním), by však měl vyšetřit lékař.
Příčiny a léčba
Škytavka je u novorozenců běžná a obvykle sama odezní během několika minut nebo hodin. Ve většině případů není nutná žádná léčba. Škytavka, která přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. dýchacími obtížemi), by však měla být vyšetřena lékařem.
Příčina nejsou vždy jasné, ale může být způsobena různými faktory, jako např:
– Podráždění nervových zakončení v bránici
– Infekce dýchacích cest
– Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
– Léky
– Aspirace mléka nebo
Kdy se obávat
Škytavka, která přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. dýchacími obtížemi), by měla být vyšetřena lékařem
Škytavka u novorozenců vzniká, když se bránice dostane do křeče a škytá. Ve většině případů neexistuje žádná specifická příčina škytavky u novorozenců. Škytavka, která přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. dýchacími obtížemi), by však měla být vyšetřena lékařem. Škytavka obvykle odezní sama bez jakékoli léčby, pokud však trvá déle než dva dny, může poukazovat na jiné onemocnění, např. gastroezofageální refluxní chorobu (GERD). Krmení může někdy u novorozenců vyvolat škytavku a matky dětí, které trpí škytavkou, by se měly během jejích epizod vyhnout krmení svého dítěte, aby zjistily, zda se nejedná o škytavku.
Co signalizuje?
Škytavka u novorozenců může signalizovat jiné problémy, jako je infekce dýchacích cest, gastroezofageální refluxní choroba (GERD) nebo léky. Pokud škytavka přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. potížemi s dýcháním), měl by dítě vyšetřit lékař.
Co pomáhá na škytavku?
Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože nejlepší způsob, jak zastavit škytavku, se může lišit v závislosti na jednotlivci.
Některé metody, které mohou pomoci, však zahrnují:
– Pití sklenice vody
– Cucání citronu nebo limetky
– Snědení lžičky cukru
– Kloktání ledové vody
– Dýchání do papírového sáčku
Jak na škytavku u novorozence?
Ve většině případů škytavka u novorozenců sama odezní během několika minut nebo hodin. Pokud však škytavka přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. potížemi s dýcháním), měl by dítě vyšetřit lékař.
Neexistuje univerzální odpověď na to, jak škytavku u novorozence léčit, protože nejlepší způsob, jak škytavku zastavit, se může lišit v závislosti na konkrétním případu. Jak ulevit novorozenci od škytavky:
Existuje několik metod, jak se jich zbavit, některé však fungují lépe než jiné.
První metodou je dát dítěti napít mateřského mléka nebo jiné tekutiny. Pokud se škytavka objeví během kojení, snažte se v kojení pokračovat; pravidelné dýchání ve spojení s polykáním mléka může škytavku přerušit
Dalším způsobem, jak zastavit škytavku, je pochovat dítě ve vzpřímené poloze. U některých dětí to škytavku zmírňuje. Můžete také zkusit fouknout dítěti do obličeje nebo použít proud vzduchuz otevřeného okna nebo dveří na balkon
Pokud žádná z těchto metod nefunguje, zkuste dítěti udělat dobře. Můžete mu dát na jazyk malou kapku aromaterapeutického oleje, držet ho v náručí a jemně mu masírovat záda. Podle některých teorií souvisí škytavka také s psychickou nepohodou
Co znamená častá škytavka u novorozence
Škytavka u novorozenců může signalizovat jiné problémy, jako jsou respirační infekce, gastroezofageální refluxní choroba (GERD) nebo léky. Pokud škytavka přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. potížemi s dýcháním), měl by dítě vyšetřit lékař.
Závěrem
Škytavka je u novorozenců běžná a obvykle sama odezní během několika minut nebo hodin. Ve většině případů není nutná žádná léčba. Škytavka, která přetrvává déle než 48 hodin nebo je doprovázena jinými příznaky (např. dýchacími obtížemi), by však měla být vyšetřena lékařem. Příčina škytavky u novorozenců není vždy jasná, ale může být způsobena různými faktory, např: – Podráždění nervových zakončení v bránici – Infekce dýchacích cest – Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) – Léky – Aspirace mléka Kdy se obávat škytavky u novorozence Škytavka, která přetrvává déle než 48 hodin