Vítejte v článku o tradičním českém receptu na ovarované koleno. Tato jednoduchá, ale o to chutnější úprava patří mezi nejoblíbenější způsoby vaření vepřového kolena. Když se řekne „ovarované koleno“, většina z nás se rozhodně vrátí myšlenkami do dětství, kdy se tomuto jídlu těšili jsme.
Ovarované koleno dokonale spojuje tu správnou kombinaci chuti, vůně a křupavé kůže. Na rozdíl od jiných receptů na koleno zde nenajdeme složitější ingredience, a přesto chutná nádherně.
Co budeme potřebovat
Ovarové koleno patří k tradičním a oblíbeným českým jídlům, které potěší každého milovníka měkkého a chutného masa. Příprava tohoto pokrmu je jednoduchá, potřebujeme jen několik základních surovin. Základem je samozřejmě vepřové koleno s kostí, díky kterému získá ovar karamelově hnědou barvu a chuť. Pro správnou chuť pokrmu je nezbytné použít cibuli, tu vkládáme při vaření rovnou do hrnce. Sůl a pepř slouží k dochucení, stejně jako bobkový list a celé koření. Pro ty nejničistější chuťové buňky doporučuji také pár kousků čerstvého křenu a tučnou hořčici.
Postup přípravy ovarového kolena vařeného
Nyní už nic nebrání tomu, abyste se pustili do samotné přípravy ovarového kolena. Postup je velmi jednoduchý:
Čištění a příprava kolena
Začněte tím, že pečlivě očistěte koleno od veškerých nečistot. Odrežte přebytečné tuky a potrubí. Pokud má koleno poraněnou kůži, odstraňte ji. Kůže se sice při vaření uvolní od masa sama, ale vyčištěné koleno se lépe opéká.
Polévání a vaření kolene
Větší hrnce naplňte vodou a přiveďte ji k varu. Přidejte koleno, osolte a opepřete. Přidejte nakrájenou cibuli, bobkový list a celé koření. Vařte při mírném vrstvovém varu přibližně 2-3 hodiny, dokud se maso nebude dát jednoduše uloupnout od kosti. Koleno můžete během vaření občas otočit, abyste zajistili stejnorodé uvaření.
Kontrola měknutí masa
Abyste zjistili, zda je koleno měkké, použijte jednoduchý trik – vmáčkněte prst do masa. Pokud se maso dá snadno protrhnout, je hotovo. Pokud je ještě tužší, vařte dál. Chcete-li zkontrolovat kost, vyjměte ji vidličkou.
Tímto jednoduchým postupem se vám za pár hodin podaří připravit lahodné a měkké ovarové koleno, které potěší chuťové pohárky celé rodiny.
Doporučujeme: Co uvařit z vepřového kolena: 3 Nejlepší recepty
Ochucení ovarového kolena
K vaření ovarového kolena jsme se již detailně dostali, nyní je čas se věnovat jeho finální úpravě a ochucení. Tato fáze je důležitá pro to, abyste kolenu dopřáli tu nejlepší chuť.
Po uvaření kolenu jej opatrně vyjměte z hrnce a nechte trochu okapat. Poté jej přendejte na talíř. Z vývaru, ve kterém se koleno vařilo, lze vyrobit lahodnou polévku.
Pro ochucení kolena se nabízí několik možností:
- Použijte klasickou hořčici, která dodá kolenu pikantní tón. Tu můžete nanést přímo na koleno nebo podávat odděleně ke krajícím.
- Skvělou volbou je také čerstvý křen. Ten už jen nastrouhejte na jemný struhadlo a dejte vedle kolena.
- Rovněž strouhaná cibule dodá kolenu odlehčenou vůni.
- Pro ty nejotrlejší chutě lze použít i hořkou hořčici nebo kečup.
Koleno podávejte s pečivem, aby se chuťově dobře doplňovaly. Pokud máte doma bramborovou kaši či knedlíky, budou kolonku ideálním doprovodem. Nakonec přidejte kousek citronu a pusťte se do chutného jídla!
5 tipů na použití vývaru z kolene
Při přípravě ovarového kolena nevýhodou není pouze samotné koleno, ale především vývar, ve kterém se vařilo. Tento vývar je zlatým dolem chutí, který by byla škoda nevyužít. Nabízí se hned několik možností jeho dalšího zpracování:
- Polévka – Vývar od kolene je ideální základ pro chutnou polévku. Stačí přidat kousky zeleniny, cévky nebo kroupy a za chvilku je polévka hotová.
- Omáčky – Vývar lze použít i jako základ pro šťouchanou nebo houbovou omáčku k masu či těstovinám.
- Dušená jídla – Pokud přidáte do vývaru kousky masa, zeleniny a hlavně čas, získáte lahodné dušené jídlo.
- Rizoto – Proslulé italské rizoto bude mít díky vývaru z kolene nezapomenutelnou chuť.
- Zahuštění – Pomocí hladké mouky či brambor se dá vývar zahustit na omáčku.
Vývar je tedy možné skvěle využít jako základ pro další pokrmy po celý týden. Nenechte tuto lahůdku propadnout a dejte jí nový život v jiných recepturách.
Mohlo by vás zajímat: Domácí recept na nejlepší pečené vepřové koleno
Nejlepší přílohy
I když je klasické ovarové koleno vařené českou kuchyní prověřenou tradicí, neznamená to, že bychom se nemohli inspirovat i jinde ve světě. Existuje totiž několik zajímavých variant přípravy kolena, které stojí za vyzkoušení:
- S bramborovou kaší – Kolenu se skvěle doplní hustá kaše z vařených brambor. Dodá jí chuťovou vyváženost.
- S houskovým knedlíkem – Lehký a křehoučký knedlík povzbudí chuť měkkého masa.
- S kynutým knedlíkem – Objemný a šťavnatý knedlík je ale dokonalým společníkem kolenu.
- Pečené koleno – Kůže kolena získá v troubě chroustavost, maso zůstane šťavnaté uvnitř.
- Grillované koleno – Lze jej dát na gril a nechat získat barvu i vůni po ohni.
- Se zelím – Kolenu sekne kyselá chuť zelí, které ho zaplní živinami.
Nebojte se inspirovat i u jiných národů – Němci jej podávají s kyselým zelím a houbovou omáčkou, Italové zase s rýží nebo těstovinami. Vyzkoušejte i vaše oblíbené varianty ochucení – šťouchané brambory, omáčky či zelenina. Fantazii se meze nekladou.
Tipy na uschování a zmrazení
Po vydařeném vaření ovarového kolena se nevyhnutelně vynoří otázka, co s ním dál. Pro ty z vás, kteří nezhltnete celé koleno najednou, máme pár užitečných rad:
- V chladničce – Koleno vydrží v chladničce 3-4 dny. Ideálně jej uložte do uzavíratelné nádoby.
- Zmrazení – Po ochlazení můžete koleno zabalit do potravinové fólie a uložit do mrazničky až na 3 měsíce.
- Vývaření – Zbytek vývaru vložte do plastových sáčků a spařte varem. Zamrazte.
- Vakuové balení – Pro nejlepší úschovu zvolte vakuovací sáčky či strojek – koleno bude jako čerstvé.
- Usušení – Sušené koleno se dá uchovat až rok, jen povařte a ochutnejte.
- Konzervování – Do sterilizovaných skleniček vložte koleno s vývarem a uzavřete.
Díky těmto jednoduchým tipům si budete moci pochutnat na ovarovém kolenu i v měsících, kdy se nebude vařit.
Často Kladené Otázky
Jak dlouho má koleno vařit?
Koleno by mělo vařit minimálně 2 hodiny, ideálně 2,5-3 hodiny pro jistotu. Doba se může lišit podle velikosti kolena.
Co dělat, když koleno nezměkne?
Pokud koleno nestihlo změknout, vařte je déle nebo zkuste vmáčknutí prstu zkontrolovat na jiných místech.
Lze koleno připravit dopředu?
Ano, koleno lze uvařit i den dopředu a poté dusit na mírném plameni. Před servírováním je zahřeďte.
Závěr
Doufám, že vám tento článek poskytl užitečné tipy a inspiraci pro přípravu tradičního českého jídla, kterým je ovarové koleno. Shrnul jsem vše potřebné od surovin, postupu přípravy až po skladování a zpracování vývaru. Věřím, že pokud budete postupovat podle těchto rad, měkké a chutné koleno se vám jistě povede.
Ovarové koleno patří mezi oblíbené pokrmy, které potěší nejednoho gurmána. Není se čemu divit – dokáže oslnit svou jednoduchostí i bohatou chutí. Skvěle se hodí jak na společenské večeře, tak jako rychlá domácí večeře. Navíc oceníte, jak vývar z kolena můžete ještě využít v dalších pokrmech.
Pokud se vám koleno povede, neváhejte se o fotkami a zážitky podělit na sociálních sítích nebo v komentářích. Rádi bychom inspirovali i další čtenáře, jak si užít tu nejlepší variantu tohoto tradičního receptu. Přeji vám hodně chutného!