Multifunkční zahradní domky: Praktický pomocník pro rodiny s dětmi i bez nich

Hledáte způsob, jak rozšířit obytný prostor a zároveň přinést nový rozměr do vašeho venkovního prostoru? Zahradní domky dávno nejsou jen skladištěm na nářadí – mohou se stát centrem rodinného života, kreativním útočištěm i praktickým řešením nedostatku prostoru.

Když jsem poprvé objevila kouzlo zahradního domku

zahradni domek pro relaxaci

Ještě si pamatuji ten pocit, když jsme s manželem koupili náš první malý domek se zahrádkou. Radost z vlastního pozemku rychle vystřídalo zděšení – kam dáme všechno zahradní nářadí, kola, dětské hračky a věci na grilování? Náš sklep byl mikroskopický a garáž jsme neměli.

„Co takhle pořídit nějakou tu dřevěnou boudu?“ navrhl manžel jednoho deštivého odpoledne.

Představila jsem si ošklivou tmavou kůlnu, která by hyzdila naši zahrádku. „To určitě ne,“ oponovala jsem, „to bych tam radši postavila dětem prolézačky a houpačky.“

Tenkrát jsem ještě netušila, že mohu mít obojí – a mnohem víc. Že existují zahradní domky, které dokáží plnit několik funkcí najednou a stanou se nejoblíbenějším místem na zahradě.

Proč je zahradní domek univerzálním řešením

Možná si říkáte: „Na co vlastně potřebuji zahradní domek? Vždyť je to jen další věc, o kterou se budu muset starat.“

Dovolte mi nabídnout jiný pohled. Představte si zahradní domek jako svého druhu švýcarský armádní nůž vaší zahrady – multifunkční nástroj, který řeší hned několik problémů najednou:

Pro rodiny s dětmi: Ráj her za každého počasí

Paní Nováková z Pardubic mi vyprávěla, jak jejich zahradní domek zachránil nespočet rodinných víkendů: „Když začne pršet, děti se jen přesunou do domku, kde mají své oblíbené hračky, stolní hry a dokonce i malou horolezeckou stěnu na jedné vnitřní straně. Manžel ji tam přimontoval a děti ji milují.“

U nás doma jsme část domku vyčlenili jako dětský koutek. Když prší, děti se mohou vyřádit uvnitř. A když je hezky, máme na zahradě také dětské pískoviště, které se stalo centrem veškerého dění od jara do podzimu. Sousedské děti k nám chodí tak často, že už jim říkáme „naše adoptivní děti“.

Pro dospělé: Pracovna, ateliér nebo oáza klidu

„Myslel jsem, že domek využijeme hlavně na nářadí a zahradní nábytek,“ přiznal mi kamarád Petr, „ale postupně se proměnil v moji domácí kancelář. Po covidu jsem zjistil, že v něm pracuji produktivněji než doma, kde mě neustále něco ruší.“

Trend home office zůstává silný i v roce 2025. Zahradní domek nabízí ideální kompromis mezi prací z domova a z kanceláře – jste blízko rodiny, ale máte svůj vlastní prostor.

Jak vybrat ten správný zahradní domek

vyber zahradniho domku

Říká se, že člověk si má dvakrát rozmyslet, než něco koupí jednou. U zahradního domku to platí dvojnásob. Výběr toho správného závisí na vašich plánech:

Velikost a umístění

Klasická chyba: Lidé často koupí příliš malý domek nebo ho umístí nevhodně. Zahradní domek by měl růst s vašimi potřebami.

„Původně jsme chtěli jen malý domek na nářadí,“ vypráví paní Svobodová, „ale naštěstí nás prodejce přesvědčil, abychom zvolili větší variantu s verandou. Dnes je to naše letní jídelna, místo pro ranní kávu i večerní posezení s přáteli.“

Při výběru zvažte:

  • Jak domek využijete teď i za pár let
  • Kolik úložného prostoru potřebujete
  • Jestli bude sloužit i jako místo pro pobyt
  • Kam dopadá slunce v různých částech dne

Materiál a údržba

Dřevěné domky mají své neodolatelné kouzlo. Voní přírodou, dobře vypadají a snadno se upravují. Ale přiznejme si – vyžadují péči.

„Před pěti lety jsem koupil zahradní domek a myslel jsem, že stačí ho jednou natřít a hotovo,“ směje se pan Novotný. „Dnes už vím, že to je trochu jako mít další dítě – potřebuje pravidelnou péči, ale ta radost, kterou přináší, za to stojí.“

Moderní zahradní domky mají naštěstí mnohem lepší úpravu proti povětrnostním vlivům než ty před deseti lety. Většina potřebuje nátěr jen jednou za 3-5 let.

Jak z domku vytěžit maximum pro celou rodinu

zahradni domek pro deti

Nejlepší zahradní domky jsou ty, které slouží více účelům najednou. Tady je pár tipů, jak z vašeho domku vytěžit maximum:

  1. Rozdělte ho na zóny – Například část pro nářadí, část pro děti a část pro dospělé.
  2. Myslete vertikálně – Využijte stěny pro zavěšení nářadí, hraček nebo poliček.
  3. Propojte ho se zahradou – Malá veranda nebo posezení před domkem vytvoří přirozený přechod mezi interiérem a exteriérem.
  4. Nezapomeňte na světlo – Instalujte okna nebo dokonce střešní světlík, aby byl domek prosvětlený a příjemný.
  5. Přizpůsobte ho sezónám – V létě může sloužit jako letní kuchyně, na podzim jako místo pro tvoření s dětmi, v zimě jako sklad zahradního nábytku.

Propojení s další zahradní zábavou

Zahradní domek nemusí stát osamoceně. Ideálně by měl tvořit přirozené centrum vašeho venkovního prostoru.

„Náš domek stojí blízko terasy, ale zároveň dohlédneme na dětské hřiště,“ vysvětluje paní Kratochvílová. „Děti si hrají na houpačkách a my je můžeme pozorovat z terasy nebo z domku, kde máme malou letní kuchyň.“

Takové uspořádání vytváří dokonalou rovnováhu – děti mají svůj prostor pro hry, zatímco dospělí mohou být nablízku, ale mít také svůj klid.

Malá budka, velká změna (aneb jak nás „ta bouda“ překvapila)

No jo, tak jsem si včera zas dávala kafe v našem domku (říkáme mu „Karlík“, protože manžel se spletl při objednávce a místo modelu Karolína nám dovezli Karla… ale to je jiný příběh!).

Sedím tam, nohy na staré bedně od jablek – což mimochodem manžela přivádí k šílenství, ale já tvrdím, že to dodává CHARAKTER – a najednou koukám, jak sousedovic Fífa nakukuje přes plot.

„Káťo, prosím tě, co v tom pořád máte?“ zavolala na mě a já fakt nevěděla, co jí mám říct… Jak vysvětlit, že ta „obyčejná bouda“ mi změnila život víc než ten předražený kurz životního koučinku, co jsem loni absolvovala v Brně? (Mimochodem, 7 tisíc korun vyhozených oknem. Jediné, co jsem se naučila, bylo říkat „Chápu tvůj problém“ s upřímným výrazem.)

Ale zpátky k domku…

Možná znáte ten pocit, kdy něco koupíte a netušíte, jak jste bez toho mohli žít. Pro někoho je to robotický vysavač nebo pořádná pánev. Pro nás se tímhle zjevením stal zahradní domek.

Jo, s těma děckama je to fakt záchrana. Pamatuju si loňské Velikonoce, kdy se můj synovec (tehdy 6) rozhodl udělat „překvapení“ a namalovat vajíčka UVNITŘ našeho domu… Od té doby všechny kreativní činnosti probíhají v domku a moje nervy i zdi zůstávají netknuté!

Tchyně (ta moje je fakt zlatá, bez ironie!) mi nedávno řekla: „Víš, Káťo, já jsem si původně myslela, že ten domek je zbytečný výmysl… ale teď bych bez něj nejela ani na chatu.“ A to něco znamená, protože tchyně zásadně nemění názor. Naposledy to udělala v roce 2018, když uznala, že jogurt s příchutí ananas-kokos byl přece jen dobrý nápad.

Nejlepší je ale pozorovat děti. Náš prostřední vždycky nadšeně vykřikne „JDEME DO PEVNOSTI!“ a pak tam s bráchou staví bunkry z těch starých dek po dědovi. Ty deky jsou mimochodem hrůza – oranžovo-hnědý vzor z 80. let – ale v domku najednou vypadají jako vintage poklad!

Nejsem žádná zahradní architektka ani designérka (což pochopíte, když uvidíte moje pokusy o pěstování rajčat… loni jsem sklidila tři, a to ještě zelená), ale tohle vím jistě: Domek není jen o úložném prostoru. Je o tom, že vaše děti budou mít vzpomínky, které nezískají scrollováním na mobilu. Je o tom, že můj manžel tam může v klidu telefonovat, když má home office a já doma zrovna vysávám (taky během jeho porad, ale to je samozřejmě NAPROSTÁ náhoda 😊).

Stálo to za to? 100%. I přes ten den, kdy nám ho přivezli v nejhorším lijáku století a pan řidič zapadl s dodávkou do bahna tak, že jsme ho tahali traktorem od souseda. Mimochodem, od té doby máme se sousedem mnohem lepší vztahy – krize sbližuje, že jo?

Asi vás nezlákám historkou o tom, jak jsem v domku našla loňský velikonoční pamlsek (čokoládové vajíčko!) zapomenutý pod poličkou. Nebo možná zlákám? Nerozbalila jsem ho, nebojte!

Ale upřímně – zahradní domek od Heroldu nám přinesl víc než jen místo pro lopaty a hrabla. Přinesl nám takový ten… no… mikrovesmír. Jo, to je ono! Vlastní mikrovesmír, kde platí naše pravidla, naše tradice. Kde se píšou příběhy, které nevyprávíte na Instagramu.

Tak co říkáte? Našlo by se místo pro takovou „boudu“ i u vás?

PS: Jestli se rozhodnete pořídit domek, neudělejte stejnou chybu jako já – neschovávejte tam před manželem vánoční dárky. Loni málem našel tu kytaru týden před Štědrým dnem, když hledal zahradní nůžky. Od té doby mám vánoční skrýš u sousedky… ale to už je zase jiný příběh!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend