Pokud trpíte onemocněním žlučníku, víte, jak důležitá je zdravá strava. Konzumace správných potravin může pomoci zmírnit vaše příznaky a udržet správnou funkci žlučníku. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat tím, co byste měli zařadit do svého jídelníčku, pokud trpíte onemocněním žlučníku, a také některými tipy pro optimalizaci stravy.
Základní pravidla žlučníkové diety
1. Jezte hodně potravin bohatých na vlákninu
Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba mít na paměti, pokud jde o dietu při žlučníkovém onemocnění, je dbát na to, abyste přijímali dostatek vlákniny. Vláknina je důležitá pro udržení pravidelné stolice a pro hladký chod trávicího systému. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky. Snažte se každý den přijmout alespoň 25-35 gramů vlákniny.
2.Vyhýbejte se některým tukům
Pokud jde o tuky, existují určité druhy, kterým byste se měli vyhýbat, pokud máte onemocnění žlučníku. Patří mezi ně nasycené tuky a transmastné kyseliny, které se nacházejí v potravinách, jako je červené maso a zpracované pochutiny, jako jsou chipsy a sušenky. Místo toho volte nenasycené tuky, jako je olivový olej, avokádo, ořechy a semínka, které mohou skutečně pomoci snížit zánět v těle.
3.Omezte smažená jídla
Při žlučníkové dietě je třeba omezit také smažené potraviny, protože je tělo obtížně zpracovává. Pokud se rozhodnete občas jíst smažená jídla, dbejte na to, aby byla připravována na oleji zdravém pro srdce, jako je olivový nebo kokosový olej, namísto nezdravých olejů, jako je řepkový nebo rostlinný olej.
4. Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin
Omega-3 mastné kyseliny jsou známé tím, že snižují záněty v těle, a bylo zjištěno, že jsou prospěšné pro lidi s onemocněním žlučníku. Mezi potraviny s vysokým obsahem omega-3 patří losos, tuňák, vlašské ořechy, lněná semínka, konopná semínka a chia semínka. Snažte se konzumovat alespoň 2 porce těchto potravin týdně.
5. Pijte hodně vody
Při onemocnění žlučníku je důležité pít hodně vody. Pro optimální trávení se snažte vypít alespoň 8 sklenic tekutin denně.Pokud nevíte kolik přesně vody pít, vyzkoušejte naší kalkulačku pitného režimu.
Vzorový jídelníček žlučníkové diety s recepty
Vzorový jídelníček č.1
Snídaně: Ovesné vločky na noc s mandlovým mlékem, plátky banánu a posypané skořicí
Oběd: Salát z quinoy s pečenou zeleninou (brokolice, květák, paprika) a lehkým dresinkem
Svačina: Mandlové máslo na celozrnném toastu (můžete vyzkoušet i banánový chléb) nebo jablko plátky s posypem ořechů
Večeře: Pečený losos s dušenou zeleninou a hnědou rýží
Dezert: Řecký jogurt s borůvkami nebo plátky banánu
Vzorový jídelníček č.2
Snídaně: Jeden šálek ovesných vloček uvařte ve dvou šálcích vody doměkka. Přidejte 1/2 šálku lesních plodů, vlašské ořechy nebo mandle a špetku skořice.
Svačina: Hrst mandlí – Hrst mandlí s vysokým obsahem vlákniny a zdravých tuků je ideální svačinou mezi jídly.
Oběd: Zeleninová polévka – nakrájenou zeleninu, jako je mrkev, celer, cibule a houby, povařte v zeleninovém vývaru a získejte výživnou polévku. Podávejte s několika plátky celozrnného chleba.
Svačina: Hummus a zelenina – vychutnejte si ho s celerovými tyčinkami, mrkvovými tyčinkami nebo plátky papriky
Večeře: Grilované kuřecí Fajitas – grilujte kuřecí proužky, papriky a cibuli. Podávejte v zahřátých celozrnných tortillách s lehkou zakysanou smetanou a salsou
Dodržování výše uvedených pokynů a konzumace správných potravin může pomoci snížit zánět v těle, zlepšit trávení a udržet správnou funkci žlučníku. Mějte na paměti, že je důležité také pravidelně cvičit, pít hodně tekutin a vyhýbat se zpracovaným potravinám. Zdravá strava je klíčem ke zvládnutí onemocnění žlučníku a udržení příznaků na uzdě. Malé kroky směrem ke zdravějšímu stravování mohou mít velký vliv na to, jak se cítíte!
2 Chutné polévky, které můžete vyzkoušet při žlučníkové dietě
Jedním z nejlepších způsobů, jak potraviny vhoné pro žlučníkovou dietu zařadit do svého jídelníčku, je příprava zdravých polévek! Zde je několik chutných receptů na polévky, které jsou ideální pro dodržování žlučníkové diety:
1.Zázvorová mrkvová polévka – Recept
Tato krémová polévka je plná výživných složek, které jsou skvělé pro žlučník. Zázvor pomáhá zmírňovat záněty, zatímco mrkev dodává spoustu vitaminů a minerálů.
Na přípravu této polévky budete potřebovat:
- 1 lžíci olivového oleje
- 1 nakrájenou cibuli
- 2 stroužky mletého česneku
- 2 lžíce nastrouhaného kořene zázvoru
- 4 šálky oloupané a na kostičky nakrájené mrkve
- 3 šálky zeleninového vývaru
- 1 lžičku kari
- po 1/2 lžičky soli a pepře
Postup přípravy
Před přidáním cibule a česneku rozehřejte ve velkém hrnci na středním plameni olivový olej. Vařte je, dokud lehce nezhnědnou, a pak vmíchejte kořen zázvoru a mrkev. Vařte 5 minut a poté přidejte zeleninový vývar a koření. Přiveďte k varu, pak snižte teplotu a vařte, dokud zelenina nezměkne – asi 15 minut. Před podáváním rozmixujte ponorným mixérem nebo kuchyňským robotem dohladka!
2.Recept na Čočkovou polévku vhodnou do žlučníkové diety
Tato polévka plná bílkovin je plná vlákniny a vitaminů, které jsou prospěšné pro zdraví žlučníku. Budete potřebovat:
- 1 lžíci olivového oleje
- 1 nakrájenou cibuli
- 2 prolisované stroužky česneku
- 1 šálek červené čočky (propláchnuté)
- 4 šálky zeleninového vývaru
- 1 šálek nakrájených rajčat (z konzervy nebo čerstvých)
- 2 lžíce citronové šťávy
- 1/4 lžičky mletého kmínu
- 1/4 lžičky chilli (volitelně)
- sůl
- pepř podle chuti
Postup přípravy polévky:
Před přidáním cibule a česneku rozehřejte ve velkém hrnci na středním plameni olivový olej. Vařte, dokud lehce nezhnědne, a pak do hrnce s rajčaty vmíchejte čočku a vývar. Přiveďte k varu, pak snižte teplotu na minimum a vařte, dokud čočka nezměkne – asi 15 minut – za občasného míchání, aby se nepřichytila ke dnu pánve! Před rozmixováním polévky ponorným mixérem nebo kuchyňským robotem přidejte citronovou šťávu, kmín a chilli (pokud používáte) a sůl a pepř podle chuti, dokud nedosáhnete požadované konzistence – podávejte teplé!
Tyto dvě lahodné polévky jsou vynikajícím doplňkem každého jídelního plánu při žlučníkové dietě!
Co dráždí žlučník?
Je známo, že některé potraviny žlučník dráždí nebo způsobují jeho zánět. Patří mezi ně potraviny s vysokým obsahem tuku, jako je červené maso, smažená jídla a zpracované potraviny. Těmto typům potravin byste se měli vyhýbat, pokud máte citlivé problémy se žlučníkem. Dalšími věcmi, které mohou žlučník dráždit, jsou kofein , alkohol a sycené nápoje, jako jsou limonády nebo energetické nápoje. Dalším častým spouštěčem u lidí s citlivým žlučníkem jsou také kořeněná jídla.
Potraviny, kterým se při žlučníkové dietě vyhnout
Pokud máte citlivý žlučník, měli byste se za každou cenu vyhnout některým potravinám. Zcela byste se měli vyhnout masu s vysokým obsahem tuku, jako je slanina, klobásy a tučné kusy hovězího masa. Vyhýbat byste se měli také smaženým jídlům, jako jsou hranolky, cibulové kroužky a další smažené pochutiny, protože obsahují velké množství tuku, který může žlučník zhoršit . Kromě toho je třeba se vyhýbat také zpracovaným potravinám, jako jsou chipsy , krekry , sušenky atd., a to kvůli vysokému obsahu tuku. Při žlučníkové dietě je třeba se vyhýbat také kofeinu , alkoholu , syceným nápojům a kořeněným jídlům .
V závěru doufáme, že vám tento příspěvek pomohl lépe pochopit, co dráždí žlučník a jakým druhům potravin byste se měli vyhnout na stravě přátelské ke žlučníku .
Často Kladené Otázky
Závěr
Pokud trpíte onemocněním žlučníku, je dodržování zdravé stravy zásadní pro zvládání příznaků a předcházení vzplanutí onemocnění. Konzumace velkého množství potravin bohatých na vlákninu může pomoci zlepšit trávení a vyhýbání se nezdravým tukům, jako jsou nasycené tuky a transmastné kyseliny, pomůže snížit zánět v těle. Smažená jídla by se měla také omezit, protože je pro tělo obtížné je správně zpracovat. Dodržováním těchto pokynů a nasloucháním potřebám svého těla můžete optimalizovat svůj jídelníček tak, aby vám co nejlépe vyhovoval!