Jak Vyvolat Vyprázdnění, Když To Nejde: 17 Nejlepších Způsobů!

Jak Vyvolat Vyprázdnění, Když To Nejde: 17 Nejlepších Způsobů!

Zácpa je častým problémem, se kterým se v určitém okamžiku svého života setká mnoho lidí. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si pomoci vyvolat vyprázdnění stolice, když se vám to nedaří přirozenou cestou. Čtěte dále a dozvíte se více o přírodních prostředcích na zmírnění zácpy a dalších tipech, které vám mohou pomoci vrátit trávení do normálu!

Co je zácpa?

Zácpa může způsobovat značné potíže a bránit běžným denním činnostem. Je charakterizována méně než třemi stolicemi týdně nebo obtížným vyprazdňováním. Obvykle je zácpa považována za příznak základního problému, jako je nedostatek vlákniny ve stravě nebo dehydratace.

Mezi další méně časté příčiny může patřit stres, poranění páteře, svalové problémy, hormonální změny, nádorová onemocnění a abnormality trávicího traktu.

Studie z roku 2014 ukázala, že průměrné rozmezí střevního tranzitu se pohybuje mezi 10 a 73 hodinami. To může být ovlivněno faktory, jako jsou pohybové návyky, věk, pohlaví a další.

Proč je nebezpečná?

Zácpa vede nejen k řadě nepříjemných příznaků, jako je zvýšená plynatost, neustálý pocit plnosti a nafouklé břicho, ale je také nebezpečná pro zdraví. Pokud se v důsledku zácpy zadržují toxiny, mohou způsobit intoxikaci organismu vedoucí k vážným problémům, jako je propustnost střev, poškození jater, autoimunitní onemocnění a záněty střev, a také zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Kromě těchto závažných rizik může zácpa vést také k hemoroidům a análním trhlinám vznikajícím v důsledku silného tlačení při použití toalety, což vede k tomu, že se pacient bojí ji použít ze strachu z bolesti a zhoršení svého stavu.

Seznam 17 nejúčinnějších způsobů jak rychle se rychle vykadit, když to nejde:

1. Užívejte vlákninové doplňky stravy

Užívání doplňků stravy s vlákninou je snadný a účinný způsob, jak zmírnit příznaky zácpy. Tyto doplňky stravy mohou dodat stolici objem, což ji pomůže protlačit střevy ven z těla. V těchto doplňcích stravy se používá několik složek, například polykarbofil vápenatý (FiberCon), psyllium (Metamucil, Konsyl) a metylcelulóza (Citrucel). Doplňky stravy s vlákninou najdete v obchodech nebo na internetu, což z nich činí snadno dostupnou formu úlevy pro ty, kteří trpí zácpou.

2. Jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Jak uvádí Národní institut pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK), důležitým krokem k úlevě od zácpy je konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny. Vláknina napomáhá pohybu potravy trávicím systémem a udržuje stolici měkkou, což usnadňuje tělu vytlačit odpad. Vláknina navíc pomáhá podporovat pravidelnost tím, že poskytuje objem a zpomaluje trávení, což umožňuje větší vstřebávání živin z potravy.

Pro zvýšení obsahu vlákniny ve stravě existuje několik možností, včetně ovesných vloček, celozrnného chleba a cereálií, celozrnných těstovin, vláknitého ovoce, jako jsou jablka a banány, vláknité zeleniny, jako je brokolice, mrkev a listová zelenina, hnědé rýže, fazolí a čočky, děleného hrachu, ořechů, jako jsou vlašské ořechy, pekanové ořechy a mandle. Pití velkého množství vody při konzumaci potravin s vyšším obsahem vlákniny pomůže rychlejšímu průchodu stolice vaším organismem. Zavedením jídelníčku, který zahrnuje tyto potraviny s vysokým obsahem vlákniny, do svého každodenního režimu můžete očekávat úlevu od zácpy.

Při prevenci nebo zmírňování zácpy je nezbytné udržovat hydrataci. Voda napomáhá pohybu zbytků potravy systémem a nakonec i stolicí ven. Prospěšné je také držet dietu, která se vyhýbá spouštěcím potravinám, jako jsou chipsy a jiné pochutiny s nízkým obsahem vlákniny, maso, hotová jídla s přidanými cukry nebo tuky, rychlé občerstvení a zpracované potraviny, jako jsou mražené večeře, lahůdky a hotdogy. Chytré stravování je při řešení gastrointestinálních problémů klíčové.

3. Přírodní projímadla, které se vám pomohou vyprázdnit

Přírodní projímadla, jako jsou například probiotika, mohou být u mnoha lidí účinnou léčbou zácpy. Nemusí však být bezpečné pro každého a u osob s oslabeným imunitním systémem by měly být používány s opatrností. Kromě toho je důležité poradit se s lékařem, než začnete užívat bylinné doplňky stravy, jako je jetel, fenykl a senna, které mají ulevit od zácpy, protože tyto látky mohou interagovat s léky, které již užíváte na jiné zdravotní problémy. Při pečlivém zvážení možných rizik a přínosů mohou přírodní prostředky poskytnout užitečný doplněk ke zvládání zdravotních problémů týkajících se trávení.

4. Vyzkoušejte elevaci nohou

Držení těla v pozici, kde máte nohy zvednuté nad podlahu, je účinným trikem pro lepší a snazší vyprazdňování. Toto držení napomáhá obnovit normální a zdravou funkci střev a pomáhá usnadnit proces skutečné defekace.

Pokud tuto techniku zkuste, postupujte správně:

Zvedněte nohy na nějakou stoličku tak, aby se vám stehna natahovala směrem nahoru a vaše dolní břišní svaly byly staženy.

Tato pozice je mnohem užitečnější než sedět rovně s nohami na podlaze. Najdete tu vyšší úroveň pohodlí a efektivity pro svou potřebu vyprazdňování.

5. Často cvičte

Cvičení je skvělým způsobem, jak podpořit trávení a rozhýbat střeva. Pravidelné cvičení pomáhá zvyšovat svalový tonus, což může pomoci zlepšit rychlost pohybu potravy trávicím systémem. Zkuste do svého denního režimu zařadit 30 minut fyzické aktivity – nemusí to být nic intenzivního – stačí obyčejná procházka nebo cvičení jógy!

6. Snězte projímavé potraviny

Mnoho lidí hledá způsoby, jak přirozeně a bezpečně podpořit zdraví svého trávicího traktu. Naštěstí existuje několik potravin, které mohou působit jako přírodní projímadla.

Domácí projímadla:

Jsou skvělou volbou a měly by se do jídelníčku přidávat postupně.

Pro ty, kteří hledají konkrétní doporučení ohledně jídla, může být prospěšné kakao nebo čokoláda, černý čaj, banány, borůvky, bílé pečivo a sýr. Je však důležité zavádět tyto položky v malém množství, aby nedošlo k nežádoucím vedlejším účinkům.

7. Vyzkoušejte stimulující projímadlo

Stimulující projímadla jsou navržena tak, aby pomohla přinutit stolici k pohybu stlačením střevních svalů a jejich účinek obvykle trvá 6-12 hodin. Tyto léky se doporučují hlavně při přetrvávajících případech zácpy, které nereagují na jinou léčbu, takže je nejlepší nejprve vyzkoušet přirozenější prostředky, a pokud ani ty nepomohou, pak se poradit se svým lékařem o volbě volně prodejného stimulačního projímadla. Mezi běžné obchodní názvy stimulačních projímadel patří Dulcolax®, Senna sennosidy (obchodní název Senokot®) a Correctol®, které najdete v místní lékárně. Je však také důležité si uvědomit, že vzhledem k tomu, že tyto léky působí rychle, nejsou tak účinné při léčbě chronických případů zácpy.

8. Vyzkoušejte osmotické projímadlo

Osmotická projímadla, jako je hydroxid hořečnatý, polyetylenglykol (PEG), citrát hořečnatý a laktulóza, mohou být užitečná pro zmírnění zácpy tím, že pomáhají přesouvat tekutiny tlustým střevem. Zatímco stimulační projímadla mají tendenci účinkovat během několika hodin, osmotická projímadla obvykle působí během 2 až 3 dnů.

PEG můžete získat na lékařský předpis ve vyšších dávkách, například GoLYTELY a NuLYTELY. Chcete-li účinně používat osmotická projímadla, nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny lékaře.

9. Vyzkoušejte lubrikační projímadlo

Pokud máte potíže se zácpou, vyzkoušejte projímadlo. Tento typ projímadel funguje tak, že na stěnách střev a samotné stolici vytvoří povlak, který jí pomáhá lépe zadržovat vodu. Díky tomu se stolice snadněji pohybuje tlustým střevem a ven z těla, což pomáhá při nepříjemných nebo bolestivých problémech spojených se zácpou. Pokud máte problémy se zácpou, poraďte se se svým lékařem a vyzkoušejte lubrikační projímadlo ještě dnes.

10.Zůstaňte hydratovaní

Pití dostatečného množství vody během dne pomůže udržet tělo hydratované a podpoří zdravé trávení. Voda pomáhá udržovat stolici měkkou a usnadňuje její průchod trávicím traktem.

Každý den vypijte 8 sklenic vody – to vás udrží dostatečně hydratované a zároveň vám poskytne dostatek tekutin, které pomohou odplavit odpad uvízlý ve střevech.

Nejste si jistí, kolik vody denně vypít? Použijte tuto kalkulačku!

11. Vyzkoušejte změkčovače stolice

Změkčovače stolice jsou účinným řešením nepříjemných příznaků zácpy. Fungují tak, že do střev přivádějí více vody, která změkčuje a uvolňuje ztvrdlou stolici a umožňuje její snadnější a pohodlnější odchod. Oblíbené varianty, jako je dokusát sodný (Colace) a dokusát vápenatý (Surfak), jsou prokazatelně bezpečné a snadno se používají, takže jsou vhodným řešením pro ty, kteří hledají úlevu od obtěžujících příznaků zácpy. Poraďte se ještě dnes se svým lékařem, zda je pro vás změkčovadlo stolice vhodné.

12. Klystýr

Klystýry mohou být užitečným nástrojem v případě zácpy. Obvykle se používají, když selžou jiné způsoby léčby, například projímadla a úprava stravy. Klystýry působí na změkčení stolice a její snadné vyloučení z konečníku.

K dispozici je několik typů klystýrů, včetně klystýrů s fosforečnanem sodným (Fleet), mýdlových klystýrů a klystýrů s vodou z vodovodu. Všechny je lze zakoupit v místní lékárně nebo pro větší pohodlí online. Pokud uvažujete o vyzkoušení klystýru, ujistěte se, že jste z bezpečnostních důvodů porozuměli návodu k použití.

13. Pijte švestkovou šťávu

Pro ty, kteří hledají úlevu od zácpy, může být pití švestkové šťávy rychlým řešením. Šťávu můžete užívat přímo z kompotu, pokud ho máte k dispozici, nebo můžete konzumovat sušené švestky, které zvýší účinnost domácího přírodního projímadla. Kromě toho rybízová šťáva nabízí podobné výhody a neměla by být přehlížena jako vhodná volba. Důležité je také pamatovat na to, že správná hydratace je pro zdravé trávení zásadní, proto se doporučuje zařadit do denního režimu dostatečné množství tekutin, abyste se vyhnuli neblahým následkům spojeným s dehydratací.

14. Vyhýbejte se zpracovaným pochutinám

Zpracované pochutiny, jako jsou chipsy, tyčinky, sušenky a zmrzlina, obsahují velké množství cukru nebo tuku, které mohou přispívat k zácpě. Těmto druhům občerstvení byste se měli vyhýbat, pokud máte potíže s vyprazdňováním, protože mohou zpomalovat trávení a ztěžovat tělu vytlačování odpadu.

Místo toho zkuste svačit čerstvé ovoce nebo zeleninu, které mají vyšší obsah vlákniny a poskytují důležité vitamíny a minerály, které mohou pomoci regulovat váš trávicí systém.

15. Vyprázdněte se ve dřepové pozici

Jak se vykadit když to nejde? Jednoduchým a účinným způsobem, jak snížit tlak při vyměšování, je dřepování při kakání. Této polohy dosáhnete tak, že si do koupelny přinesete malou podnožku a při sezení na toaletě si na ni položíte nohy.

Tato poloha eliminuje část námahy a podporuje snadný průchod stolice, což může být užitečné pro ty, kteří bojují se zácpou nebo jinými potížemi souvisejícími s námahou při vyprazdňování. Pokud se domníváte, že dřepování může vašemu stavu prospět, zvažte, zda tuto techniku nevyzkoušíte, až si příště budete potřebovat ulevit.

16. Masáž břicha

U osob s chronickou zácpou může ruční masírování tlustého střeva přispět k efektivnějšímu pohybu střev. Nedávná studie naznačila, že používání automatického masážního přístroje na břicho je pro lidi v této situaci prospěšné pro urychlení odchodu stolice.

Masážní technika působí na základní příčinu zácpy – pomalý pohyb stolice tlustým střevem – tím, že stimuluje trávicí systém. Proto může být rozumné vyzkoušet masáž tlustého střeva, pokud máte potíže.

17. Vypěstujte si návyk

Správná regulace trávicího systému je nezbytná pro dobré zdraví a pohodu. Pro udržení pravidelnosti je důležité dbát na stravovací návyky, jako je konzumace zeleniny, vyhýbání se sladkostem a omezení konzumace černého čaje.

Kromě toho může při vyprazdňování pomoci nošení volného oblečení, protože těsné oděvy mohou stahovat břicho. Kromě toho může každý den určený čas na vyprazdňování pomoci normalizovat funkci trávicího traktu a snížit pocity břišního nepohodlí, které mohou vznikat v důsledku nepravidelnosti. Proto je pro dosažení optimálního trávicího procesu klíčové, aby se pravidelnost stala prioritou a abyste naslouchali signálům svého těla.

Kdy zajít k lékaři?

Zácpa, která přetrvává déle než týden, může mít významný dopad na kvalitu vašeho života. Proto je důležité, abyste se ihned obrátili na lékaře, pokud volně prodejná léčba není účinná při zmírnění vašich příznaků. Pokud navíc při zácpě pociťujete závratě, únavu, křeče nebo křeče, je rychlé vyhledání lékařské pomoci ještě důležitější a může pomoci identifikovat potenciální závažné příčiny, které za tímto příznakem stojí.

Často Kladené Otázky

Závěr

Zácpa může být nepříjemným problémem, ale naštěstí existuje mnoho jednoduchých prostředků, které mohou pomoci vyvolat vyprazdňování, když se vám to nedaří přirozenou cestou. Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, pravidelné cvičení, každodenní hydratace dostatečným množstvím vody, vyhýbání se zpracovaným pochutinám s vysokým obsahem cukru nebo tuku a případná konzultace s lékařem – to vše jsou skvělé strategie, které mohou zmírnit příznaky zácpy a vrátit vaše zažívání do normálu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend