Pampeliška je úžasná květina s řadou výhod. Věděli jste, že ji staří Řekové používali k léčbě kožních problémů? Nebo že je skvělá při únavě a slabosti? Využití pampelišky je mnohem více a všichni bychom se o nich měli dozvědět! Podívejme se na tuto nádhernou rostlinu blíže.
Pampeliška je vytrvalá rostlina, která roste v mnoha částech světa. Má dlouhé podlouhlé listy a dutý stonek s krásným zlatým květním úborem. Květy jsou těsně u sebe a když je utrhnete, „pláčou“ díky mléčnicím v nich.
Tato květina není jen plevel – má mnoho výhod, které můžeme všichni využívat. Od léčby kožních problémů až po boj s únavou – pampeliška je skutečnou léčivou silou. Až ji tedy příště uvidíte, prohlédněte si ji zblízka a oceňte vše, co vám může nabídnout!
Co obsahuje smetanka léčivá?
Přínosy smetanky jsou široké, protože rostlina obsahuje prospěšné látky ve všech svých částech – květech, listech a kořeni. hořké látky, třísloviny, inulin, soli sodíku, draslíku, kyseliny křemičité, manganu, síry a fosforu, fytosteroly, fruktózu a vitaminy A, B, C a D.
Účinky
Smetanka se často používá k podpoře správné činnosti trávicího traktu tím, že stimuluje trávení, podporuje vylučování trávicích šťáv, žluči a žaludečních kyselin. Má také příznivý vliv na játra a ledviny a je močopudná. Kromě toho dokáže z těla odstraňovat toxické látky a pozitivně ovlivňovat pevnost kostí, zubů nebo kožní sekreci. Proto se používá při léčbě akné, ekzémů a očistě těla.
Smetanka lékařská je přírodní bylina, která pomáhá zlepšovat trávení, bojovat proti virům a plísním a odstraňovat přebytečné ionty sodíku a draslíku z krve. Kromě toho má protizánětlivé účinky a může být užitečná při léčbě rakoviny.
Extrakt z pampelišky obsahuje složky, které mohou rovněž pomáhat v boji proti rakovině, a inulin, který obsahuje, přispívá k rozvoji normální bakteriální flóry ve střevech. Díky těmto vlastnostem je smetanka lékařská mocným nástrojem pro udržení dobrého zdraví.
Kořen pampelišky údajně pomáhá odstraňovat ledvinové kameny, příznivě působí při léčbě zánětů močových cest a má pozitivní vliv na játra a ledviny. Může být také užitečný při léčbě chronických zánětů jater, sleziny a ledvin. Kromě toho je pampeliška vhodná pro diabetiky, působí močopudně a močopudně, ovlivňuje tvorbu a vylučování žluči, snižuje kyselost žaludku a pálení žáhy, pomáhá při zácpě, vyvolává menstruaci, pomáhá při dně a revmatismu, snižuje hladinu cukru v krvi a příznivě působí na trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Listy pampelišky lze navíc použít k léčbě strupů, vyrážek a svědění kůže. Takže až příště uvidíte pampelišku na zahradě, netrhejte ji – oceňte její četné výhody!
Co sbírat ze smetanky lékařské?
Sbírají se jak kořeny i listy.
Sbírání kořenů
Kořen je nejlepší sbírat v březnu a dubnu, než rostlina začne kvést, nebo na konci vegetačního období (srpen, září). Kořen se suší a na lomu by měl zůstat bílý. Nemá žádnou vůni a roztančí chuťové buňky hořkou baladou vitamínů.
Jak správně vyšušit kořen a skladovat ho
Po důkladném omytí kapající vodou se suší umělým teplem na teplotu 50 °C. Správně usušený kořen pampelišky je na lomu bílý, praská, je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Nesprávně usušený kořen snadno plesniví a je pružný. Usušené kořeny se zabalí do silných papírových nebo polypropylenových obalů a skladují se na suchém místě, chráněné před světlem a vlhkostí.
Sbírání listů
Naproti tomu listy se sklízejí v Květen až říjen. Doporučuje se také uchovávat je sušené. Správně usušené listy by si měly zachovat svěží zelenou barvu . Listy i kořeny lze použít na odvar.
Jak listy sušit a skladovat
Suší se na stinném a větraném místě v nadýchané vrstvě do 5 cm. Může se sušit i na slunci, protože je prostoupen mléčnicemi, a proto se suší pomaleji. Listy se během sušení několikrát obrátí proces. Správně usušený list pampelišky si zachovává svěží zelenou barvu; neměl by být tmavý. Po usušení se listy zabalí do papíru a skladují se na suchém místě chráněném před světlem a vlhkostí.
Listy smetanky lékařské s čím se daji splést?
Listy rostliny lze smíchat s jinými bylinami a připravit z nich léčivý čaj. Tento čaj lze pít pro zlepšení trávení nebo používat zevně k léčbě kožních onemocnění. Mezi další byliny, které lze smíchat se smetankou, patří pampeliška, lékořice a lopuch.
A jak můžeme pampelišku propašovat do naší stravy?
Z květů lze vyrobit lahodný med, listy jsou vynikající přísadou do jarních salátů a pražený kořen lze použít jako náhražku kávy. Vyzkoušet můžete také léčivé účinky a neobvyklou lehce nahořklou chuť zlaté královny českých luk.
Domácí čaj ze smetánky lákařské
Jak připravit
Pokud si chcete připravit čaj z kořene pampelišky, vezměte jednu polévkovou lžíci rozdrceného kořene a zalijte ho vroucí vodou. Nechte ho 10 minut vařit, poté ho nechte vychladnout a pak ho pijte třikrát denně.
Jak dlouho maximálně vařit smetanku lékařskou?
Aby se z rostliny vytěžilo maximum prospěšných látek, měla by se smetanka vařit asi 20 minut. Po uvaření ji lze pít jako čaj nebo používat zevně.
Zdravotní výhody
Smetanový čaj z lékořice se připravuje přidáním kořenů lékořice do vroucí vody. Výsledný nálev má sladkou chuť a často se pije pro své trávicí, projímavé a močopudné účinky. Může se také používat zevně k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy.
Pampeliškový sirup
Pampeliškový sirup je skvělý způsob, jak si osladit den a zároveň získat z květů pampelišky další živiny.
K výrobě pampeliškového sirupu budete potřebovat:
- 2 hrsti čerstvých květů pampelišek;
- 1 kg cukru;
- půl citronu (nakrájeného na plátky);
- 1 litr vody.
Postup přípravy sirupu:
Nejprve přiveďte 2 hrsti pampeliškových květů k mírnému varu v 1 litru vody. poté hrnec odstavte a nechte přes noc odstát. Druhý den sceďte šťávu přes síto a květy vymačkejte, abyste z nich dostali všechnu tekutinu. Přidejte 1 kg cukru a polovinu citronu (s odstraněnou kůrou) a zahřívejte, dokud se tekutina neodpaří. Tento postup opakujte ještě jednou nebo dvakrát, dokud nezískáte hustou sirupovitou konzistenci. Vychutnejte si!
Odvar z kořene pampelišky
Hledáte jednoduchý způsob, jak si pročistit krev? Zkuste si připravit odvar z kořene pampelišky! Tento nápoj se snadno připravuje a může pomoci zlepšit vaše celkové zdraví.
Vše, co potřebujete:
- je kořen pampelišky
- kořen čekanky
- oddenek pampelišky
Postup přípravy odvaru:
Vše nakrájíme a smíchané dohromady. Bylinky zalijte půl litrem vody a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni asi 15 minut a poté nechte vychladnout. Pro dosažení nejlepších výsledků vypijte každý den 2 šálky odvaru. Za chvíli se budete cítit lépe!
Můžete ji přidat i do běžných receptů
Jarní saláty jsou ideálním způsobem, jak si vychutnat jemně nahořklou chuť pampeliškových listů. Pampeliškové listy jsou vynikající při jarní únavě a pročištění organismu, takže jsou skvělým doplňkem vašeho salátového repertoáru.
Mladé listy nasekejte a přidejte je do mísy s trochou nakrájené cibule. Dochuťte solí, cukrem a ocet. Doplňte olej a vodu a vše důkladně promíchejte. Ihned podávejte. Dobrou chuť!
Závěrem
Neváhajte a zařaďte ji do vaší diety nebo kosmetické rituály.
Pískavice řecké seno je všestranná rostlina s mnoha přínosy pro zdraví a krásu. Zkuste ji zařadit do svého jídelníčku nebo zkrášlovacího rituálu a sami uvidíte výsledky!