Většina lidí si černé tečky spojuje s nečistotami a špínou, ale ve skutečnosti nemají nic společného ani s jedním z těchto jevů. Ve skutečnosti jsou černé tečky způsobeny nahromaděním odumřelých kožních buněk, kožního mazu a bakterií. Když se tato směs zoxiduje, zčerná. I když černé tečky nejsou nutně škodlivé, mohou být nevzhledné. Zde se blíže podíváme na to, proč se černé tečky tvoří a jak s nimi můžete bojovat.
Co je příčinou vzniku černých teček?
Než se ponoříme do prevence, pojďme si nejprve ujasnit, co černé tečky způsobuje. Jak jsme již zmínili, černé tečky vznikají, když se póry ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. Když k tomu dojde, póry se rozšíří a ucpané místo je vystaveno působení kyslíku, který ho zbarví do černa.
Existuje několik různých faktorů, které k tomu mohou přispívat, např:
Hormonální výkyvy
Když hladina hormonů kolísá, může to způsobit zvýšenou produkci kožního mazu. A jak víme, maz je jedním z hlavních viníků tvorby černých teček
Geny
Pokud jste měli rodiče nebo prarodiče, kteří trpěli akné, je pravděpodobnější, že se akné objeví i u vás. Bohužel s tím toho moc nenaděláte
Léky
Některé léky, například antikoncepční pilulky a kortikosteroidy, mohou vyvolat tvorbu černých teček
Špatná hygiena
Pokud si pravidelně nemyjete obličej nebo si pleť řádně nečistíte, může to vést k hromadění oleje a bakterií, které způsobují černé tečky
Stres
Stres může také způsobit zvýšenou tvorbu kožního mazu, který pak vede k tvorbě černých teček
Nedostatečná hydratace
Suchá pokožka je častým problémem, zejména v zimě, kdy je vzduch sušší. Pokud nepijete dostatek vody, vaše pokožka bude suchá a podrážděná. Nezapomeňte pít hodně vody a používat hydratační krémy, abyste si udrželi zdravou pokožku.
K ucpání pórů a vzniku černých teček může přispívat také:
- Nadměrná tvorba kožního mazu
- Používání komedogenních produktů
- Nahromadění odumřelých kožních buněk
Když už víme, co způsobuje černé tečky, pojďme se podívat na několik způsobů, jak jim předcházet!
Jak bojovat proti černým tečkám
Proti černým tečkám můžete bojovat několika různými způsoby. Mezi nejúčinnější metody patří:
1. Čištění
Tento postup se zdá být zřejmý, ale stojí za zmínku, protože je velmi důležitý. Myjte si obličej alespoň dvakrát denně jemným čisticím prostředkem a vlažnou vodou. Vyhněte se příliš silnému drhnutí, protože to může vaši pleť podráždit a situaci ještě zhoršit.
Jedním z nejlepších způsobů, jak černým tečkám předcházet, je udržovat obličej v čistotě. Když si dvakrát denně umyjete obličej jemným čisticím prostředkem, odstraníte z pokožky nečistoty, olej a další nečistoty. Nezapomeňte používat vlažnou vodu, protože horká voda může pokožku zbavit přirozených olejů, takže je náchylnější k tvorbě černých teček. Jemně vmasírujte čisticí prostředek do pokožky po dobu alespoň 60 sekund a poté jej opláchněte studenou vodou. Vyvarujte se příliš drsného drhnutí obličeje, protože to může podráždit pokožku a zhoršit tvorbu černých teček.
2.Exfoliace
Exfoliace pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky. Zanechává póry čisté a zabraňuje jejich ucpávání. Dbejte jen na to, abyste používali jemný peeling, protože cokoli příliš abrazivního by mohlo vaši pokožku poškodit.
Exfoliační čisticí prostředky mohou pomoci redukovat černé tečky odstraněním odumřelých kožních buněk a uvolněním pórů. Hledejte čisticí přípravek, který obsahuje kyselinu salicylovou nebo glykolovou, protože tyto složky účinně rozpouštějí nahromaděný olej a odumřelé kožní buňky. Dvakrát nebo třikrát týdně používejte místo běžného čisticího přípravku exfoliační čisticí přípravek. Vyhněte se příliš silnému drhnutí, protože to může podráždit pokožku a zhoršit tvorbu černých teček.
3. Ruce pryč
Když vidíte, že se vám začíná tvořit černá tečka, je lákavé si ji prohrábnout, ale odolejte tomu! Trháním si pokožku pouze podráždíte a mohlo by dojít k jizvení.
4. Používání lokální léčby
Existuje řada volně prodejných přípravků, které mohou pomoci v boji proti černým tečkám, včetně retinoidů, benzoylperoxidu, kyseliny salicylové nebo tea tree oleje. Před použitím čehokoli na pokožku si pečlivě přečtěte etiketu, protože některé složky by mohly způsobit podráždění
5.Používejte jílovou masku
Jílové masky jsou dalším účinným způsobem redukce černých teček. Fungují tak, že absorbují přebytečnou mastnotu z pokožky a uvolňují póry. Vyhledejte masku, která obsahuje bentonitový jíl nebo kaolinový jíl, protože tyto složky jsou při absorpci oleje nejúčinnější. Masku naneste na čistou a suchou pleť, nechte ji působit 10-15 minut a poté ji opláchněte studenou vodou.Pro dosažení nejlepších výsledků masku opakujte 2-3krát týdně.
6.Masírování pleti
Koňaková houba je ideální pro jemnou masáž pokožky. Pomáhá zlepšit krevní oběh, což může zabránit tvorbě černých teček.
Jak si masírovat pleť?
Začněte nanesením čisticího přípravku na obličej a krk. Krouživými pohyby vmasírujte čisticí prostředek do pokožky po dobu asi jedné minuty. Poté čisticí prostředek opláchněte teplou vodou. Poté na obličej naneste množství obličejového oleje o velikosti deseticentu. Olej vmasírujte do pokožky tahy směrem nahoru a ven. Nakonec naneste na obličej a krk hydratační krém. Krouživými pohyby jemně vmasírujte hydratační krém do pokožky. Užijte si osvěženou a zářivou pleť!
Jak předcházet černým tečkám
Černé tečky jsou jedním z nejčastějších problémů pleti. Jsou to malé tmavé skvrny, které se na pleti objevují, když se póry ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. Ačkoli nejsou bolestivé ani škodlivé, černých teček je obtížné se zbavit a mohou způsobit, že pleť vypadá matně a nerovnoměrně.
Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste vzniku černých teček zabránili. Čtěte dál a dozvíte se více o černých tečkách a o tom, jak jim předcházet!
Tipy pro prevenci:
1. Udržujte obličej v čistotě
Zdá se, že je to samozřejmost, ale je důležité čistit si obličej každý den, zejména pokud máte mastnou nebo smíšenou pleť. Nezapomeňte používat jemný čisticí prostředek, který nezbavuje vaši pleť přirozených olejů. Kromě toho si nezapomeňte umýt obličej po cvičení nebo silném pocení. Pot může přispívat k ucpávání pórů a tvorbě černých teček.
2. Pravidelně provádějte peeling
Odumřelé kožní buňky se mohou hromadit na povrchu pokožky a vést k ucpávání pórů. Abyste tomu předešli, nezapomeňte pravidelně provádět exfoliaci pomocí fyzikálního nebo chemického peelingu. Ten pomůže odloupnout odumřelé kožní buňky a odhalit zdravou, zářivou pokožku pod nimi. Dbejte jen na to, abyste nepoužívali exfoliační přípravky příliš často, protože by mohly pokožku podráždit. třikrát týdně by to mělo stačit
3. Používejte nekomedogenní produkty
Nekomedogenní produkty neucpávají póry a nepřispívají k tvorbě černých teček. Nezapomeňte zkontrolovat etikety svých produktů péče o pleť a make-upu, abyste se ujistili, že jsou nekomedogenní. Obecně platí, že u make-upů na bázi minerálů je méně pravděpodobné, že budou ucpávat póry, než u produktů, které obsahují syntetické složky.
4. Nedotýkejte se obličeje
Dotýkáním se obličeje si můžete přenést nečistoty a bakterie z rukou na pokožku, což může vést k ucpání pórů a vzniku pupínků. Pokud se během dne musíte dotýkat obličeje (např. při posunování brýlí), nezapomeňte si nejprve umýt ruce!
5 . Zvládejte stres
Stres může zhoršit stávající stavy pleti a vést ke vzniku nových, včetně černých teček. Abyste udrželi stres na uzdě, zvažte zařazení některých relaxačních technik do své každodenní rutiny, jako je jóga nebo meditace.
Závěr
Černé tečky jsou běžné, ale přesto nepříjemné. Dobrou zprávou je, že proti nim můžete bojovat! Takže až se vám příště začnou na nose nebo na bradě objevovat malé černé tečky, nesahejte po nejbližší lahvičce podkladové báze – vezměte si raději čisticí ubrousky!
To je vše – několik tipů, jak předcházet černým tečkám! Dodržováním těchto jednoduchých tipů , můžete pomoci udržet svou pleť čistou a bez skvrn. Máte nějaké tipy na prevenci černých teček? Podělte se o ně v komentářích níže !