Kolonoskopie je zákrok, který lékaři umožní prohlédnout sliznici tlustého střeva a konečníku. Používá se k nalezení polypů, což jsou výrůstky na sliznici střeva, které se mohou stát rakovinnými, a k diagnostice dalších střevních problémů. Většina lidí tvrdí, že samotná kolonoskopie nebolí, ale příprava na ni ano.Přípravek zahrnuje pití roztoku, který čistí střeva, což může způsobit křeče a nadýmání. Někteří lidé během zákroku pociťují také mírné sedativum, které může pomoci zmírnit případné nepříjemné pocity.
Je Kolonoskopie opravdu bolestivá?
Kolonoskopické vyšetření není žádná legrace. Většina pacientů pocítí tlak nebo bolest v podbřišku, často pod pupkem. Obvykle je však zvládnutelná a většina lidí ji snáší, aniž by potřebovala injekce nebo anestezii. Většina klinik nabízí injekce, které mohou pomoci snížit bolest a zpříjemnit pacientům tento zážitek.
Množství léků, které při injekci podájí, je přizpůsobeno každému pacientovi individuálně. Kromě toho můžeme během zákroku mohou být podány další léky. Před zahájením zákroku vám zdravotní sestra zavede flexilu (žílu používanou pro injekce) a podá vám první injekci (obvykle sedativum nebo analgetikum).
Na konci vyšetření můžete dostat další injekci, která zvrátí účinky předchozích injekcí (antidotum), abyste mohl/a bez problémů odejít domů. Tyto injekce jsou však zpoplatněny ve většině klinik!
Jaké jsou výhody kolonoskopie?
Kolonoskopie může lékaři pomoci najít a odstranit polypy, což jsou výrůstky na sliznici střeva, které se mohou stát rakovinnými. Může také pomoci diagnostikovat jiné střevní problémy, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Kolonoskopie je také dobrým způsobem, jak vyšetřit kolorektální karcinom, který je druhým nejčastějším typem rakoviny ve Spojených státech.
Čím dříve je nemoc zachycena, tím větší je šance na přežití.
Kolonoskopie sice není zábavná, ale je to velmi důležitý zákrok, který vám může zachránit život. Pokud je vám 50 let a více, měli byste kolonoskopii podstoupit každých 10 let. Pokud se u vás v rodině vyskytl kolorektální karcinom, je možné, že ji budete muset absolvovat častěji. Poraďte se se svým lékařem, jak často byste měli kolonoskopii podstoupit na základě vašich osobních rizikových faktorů.
Co se stane po vyšetření?
Po kolonoskopii nebo jiném gastrointestinálním zákroku budete sledováni, dokud sedativa nevyprchají. Můžete pociťovat nadýmání nebo křeče způsobené vzduchem vpraveným do tlustého střeva – tyto příznaky by měly zmizet, jakmile plyn projde konečníkem. Pokud jste byl/a během zákroku uspán/a, možná budete muset zůstat nějakou dobu na gastroenterologickém oddělení nebo Vás někdo doprovodí domů. I když se po vyšetření cítíte čilí, Váš úsudek a reflexy mohou být po zbytek dne oslabeny, proto se ujistěte, že ten den nebudete řídit. Po zákroku můžete pokračovat v normálním stravování. Po kolonoskopii obvykle neexistují žádná dietní omezení, pokud jste nepodstoupili specifický zákrok, jako je polypektomie. V takovém případě bude možná nutné dodržovat dietní pokyny nebo po určitou dobu dodržovat fyzický klid.
Často Kladené Otázky ohledně tohoto vyšetření
Je normální bát se kolonoskopického vyšetření?
Jedná se o zákrok, který se používá k vyšetření vnitřku tlustého střeva.V článku se uvádí, že tento strach je normální a že se za něj není třeba stydět. Článek dále vysvětluje, jak kolonoskopie funguje a jak může pomoci odhalit problémy s tlustým střevem
Celkově článek poskytuje dobrý přehled o kolonoskopickém zákroku a o tom, proč se ho někteří lidé mohou bát. Je užitečným zdrojem informací pro každého, kdo kolonoskopii zvažuje nebo ji má podstoupit.
Jak překonat strach z kolonoskopie?
Jak překonat strach z kvyšetření? Například hluboká dechová cvičení a vizualizaci. Doporučuje také, aby si lidé o případných obavách promluvili se svým lékařem.
Co předchází kolonoskopii?
Den před kolonoskopií si musíte vyčistit střeva. To se provádí vypitím roztoku, který vám způsobí průjem. Den předtím budete také muset dodržovat speciální dietu, která může zahrnovat pouze čiré tekutiny, jako je voda, vývar a džus.
Budete se také muset nejméně šest hodin před zákrokem vyvarovat jakéhokoli jídla nebo pití. To znamená žádnou kávu, čaj, limonádu, vodu, mléko, jídlo, žvýkačky ani sladkosti. Minimálně šest hodin před zákrokem byste se také měli vyvarovat kouření nebo užívání tabákových výrobků.
Kdy zajít na kolonoskopii?
ideální doba na kolonoskopii je ráno, protože se tělo bude rychleji vyčistit. Pokud jste si nastavili kolonoskopii na jiný čas, budete muset dodržovat speciální dietu a pravidelně se vyprázdnit tak, aby bylo vaše střevo co nejčistší.
Jak dlouho trvá Vyprazdňování před kolonoskopii?
Průměrná doba vyprazdňování před kolonoskopií je asi 12 hodin, ale může se lišit v závislosti na tom, jak rychle se vaše tělo vyčistí. Někteří lidé budou muset čistit střeva déle nebo budou muset podstoupit kolonoskopii znovu, aby byl/a výsledek co nejlepší.
Co když se během vyšetření zjistí něco abnormálního?
Kolonoskopie může být děsivý zákrok, ale je důležitá pro odhalení jakýchkoli abnormalit v tlustém střevě. Pokud lékař při kolonoskopii zjistí něco neobvyklého, odebere z dané oblasti malou biopsii pro další analýzu. Biopsie může pomoci identifikovat různé stavy, takže i když lékař nemá podezření na rakovinu, může ji provést. Pokud vám bude kolonoskopie provedena za účelem zjištění krvácejícího místa, může lékař krvácení během zákroku zastavit injekcí léku nebo kauterizací teplem. Během kolonoskopie může také nalézt polypy, které lékař během vyšetření obvykle odstraní. Tyto zákroky jsou obvykle bezbolestné.
Doporučujeme: Bolest Konečníku: Příčiny, Příznaky, Úleva Od Bolesti & Léčba!